• Thriller

Ponorka (1981)

Excelentní záležitost. Přes tři hodiny trvající válečné drama z druhé světové války v útrobách ponorky a jejího osazení mě nenechal (a to je překvapení) ani chvíli v klidu. Možná že to bylo i tím, že jsem si to pustil v klidu domova. Ale zpátky k filmu. Tři hodiny žijete příběhem uvnitř kokpitu ponorky, stísněny chřestícím kovem, blikajícími světly, chvíli v totálním tichu, o okamžik později psychických řvu posádky a ran podvodních min. Obličeje námořníků, kteří nás provázejí celým příběhem se následkem nepřítomnosti slunečního světla postupně proměňují v trosky jak přízraky z béčkového hororu. Tempo příběhu se ze začátku odehrává velmi pomalu ale cca v půlce filmu začnou zvraty a čekáte v napětí, co bude následovat dál. Psychika námořníku se blíži k bodu mrazu a začínají se projevovat důsledky prostředí a situace, kdy z lovce se stává lovená zvěř. Přiznám se, přestože s jedná o německou válečnou ponorku, v jednu chvíli jsem jim začal fandit a držet palce. Závěr filmu mě totálně rozsekal a uvědomil jsem si, jak jsme malí se svými cíly a bezcenní v mašinérii co nás řídí. Dávám 5*

Černý Petr (1963)

60. léta, twist, písničky ze Semaforu, první lásky… Příběh Petra, který se prokousává obdobím, kdy začíná „vylétat z hnízda“ a nastupuje do prvního zaměstnání. Na jedné straně příběhu je rodina a pedantský otec, který hlásá moudra co, jak a proč má takhle dělat, na druhé straně první lásky, kytara, tancovačky. Dokazování mužnosti před vrstevníky a naivní balení bylo úsměvné. Skvělá scéna byla, když si na místní tancovačce dodával kuráž než vyzval Pavlu Martínkovou k tanci. Příjemný film, který můžu vřele doporučit.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Melancholická road movie o starým a nemocným Alvinovi jak jede na své zahradní sekačce 300 mil za bratrem, aby v závěru svého života oba odešli na onen svět s „čistým stolem“. Netypický film Davida Lynche, který stojí za to vidět.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Jedna místnost, dvanáct mužů a život, který svým rozhodnutím drží v ruce. Jediný porotce zablokuje svým „NE“, bezmyšlenkovitým rozhodnutím, pro nevinen, poslat mladíka odsouzeného z vraždy na křeslo a v následujících devadesáti minutách se strhne boj plný emocí, vzteku a manipulace okořeněné množstvím cigaret a štiplavého potu. Perfektní psychologické drama které se stále stupňuje a vrcholí skutečným výbuchem emocí. Rozhodně dílo, které si zaslouží být na čestném místě ve filmové historii. Aplaus, gratuluji, nezapomenutelný zážitek.

Dobrý Will Hunting (1997)

Skvělé. Úžasný Matt Damon a Robin Williams. Naprosto přesvědčivě zahrané.