Elenor

Elenor

• 10.4.2009  21:50

,,Vezmou s sebou rodiny, naučí se bruslit....Musím všechno vymýšlet?"

• 5.4.2009  00:00
    Marie Růžička (TV film) (1994)

Režie: Aleš V. Horal (dělal i Aničku s lískovými oříšky, ale tohle se mu dvakrát nepovedlo...)

• 30.3.2009  21:39

Asi takhle: Obrana proti útočícímu ovoci, Španělská inkvizice, Jak rozeznat různé druhy stromů, Ministerstvo švihlé chůze, Dřevorubcova píseň, Mrtvý papoušek nebo pracovní pohovor Grahama Chapmana u Johna Cleese (,,Good night ding ding ding ding! Five, four, three, two, one!")...to vše a mnohem víc jsou důvody, pro které pro mě Monty Pythons znamenají vrchol humoru.

• 25.3.2009  22:51
    Cinderella (TV film) (1957)

Muzikál Popelka skladatele Rodgerse a textaře Hammersteina (to jsou ti, co mají na svědomí Za zvuků hudby) s Julií Andrews v hlavní roli. Do dnešní doby vznikly dva remaky: Jeden z roku 1965, ten už byl barevný, s Lesley Anne Warrenovou coby Popelkou, a upřímně řečeno se moc nepovedl. Druhý remake z roku 1997 byl vysílán i u nás, určitě si ho pamatujete, hýřil barvami a vílu hrála Whitney Houston. Co se týče této originální verze: jedná se o černobílý televizní film, který se dokonce napoprvé vysílal živě. Julie Andrews v něm nemá chybu, jakožto Popelka je zasněná, přímá a okouzlující.

• 23.3.2009  17:42
    Sindibádova dobrodružství (TV seriál) (1996)

Už z nostalgie nemůžu jinak. Sindibád mě prostě v dětství uchvátil víc než Herkules a Xena dohromady. Jasně, ty triky dneska vypadají legračně, ale nejsem z těch, co dají o hvězdičku míň jen proto, že producenti nesehnali dost prachů...

• 9.2.2009  17:07

,,Moje máma je v polárce!" ,,É, v kalíšku?" ,,Né, dělá reklamu!" ... ,,A naše babička vám leží úplně placatá, podívejte!? ,,Ona je až v Americe?" ,,Ne, jenom u postele..." ...aneb vtipy malé i větší...:-)

• 11.1.2009  23:57

Ano, Anděl Páně je jednou z bílých vran nových českých pohádek. Ano, jsou tam vynikající gagy. Ale jak už napsal uživatel monolog, tím to končí. Dorotka je krásná, laskavá, úplně blbá a nejspíš také úplně slepá hrdinka, která nepozná svého milého proměněného v žebráka, přestože stojí půl metru od ní a všichni do ní hučí ,,že je to vopravdu Maxmilián". (Pro srovnání - vzpomeňte na S čerty nejsou žerty, princezna Adélka je sice považována za neschopnou, ale poté, co se Petr vrátí z pekla, je evidentně jediná, kdo nemá problém ho poznat). Anděl Páně v sobě také nemá jediný veselý hudební motiv. Buď na pozadí hraje ,,a vzhlížejte vzhůru k andělskému kůru (nebo jak to je)" nebo nějaké zbytečně dramatické fidlání (viz. scéna, v níž správce políbí Dorotku). Chválit herce, v čele s Trojanem a Dvářekem, by bylo jako nošení dříví do lesa. Ano, Anděl Páně je příjemný film, ale k dokonalosti má daleko!

• 3.1.2009  01:48
    O bílé paní (TV film) (2008)

ROZHODNĚ NEJLEPŠÍ POHÁDKA LETOŠNÍCH VÁNOC! Vtipné, dobří herci, skvělá hudba, líbilo se mi i výtvarné provedení. Kam se hrabou Kouzla králů, letošním Vánocům kraluje tahle nízkorozpočtová televizní pohádka!

• 3.1.2009  01:36
    Ztracený princ (TV film) (2008)

Studio Brno/Ostrava prostě pohádky točit neumí. Je to velice, velice lyrické, vůbec to nemá nadhled a humor české pohádky (ne, to nemluvím o Troškově rádoby lidovosti). Děj je předvídatelný od začátku, občasné flashbacky jsou jen mlácením suché slámy. Scénář je hrozný, věty jako ,,Já bych ti nejradší dala pusu" jsou umělé až to bolí. Je to škoda, téhle pohádce jsem docela věřila, ale Křístek se od šíleného Tajemství lesní země vůbec nezlepšil, spíš naopak.

• 3.1.2009  01:30
    Nebe a Vincek (TV film) (2008)

Tahle pohádka samozřejmě hojně čerpá z úspěchu Anděla Páně, přesto je místy velice nápaditá a vtipná. Co mi vadilo byl neslaný-nemastný hlavní představitel.

• 3.1.2009  01:26
    Hospoda U bílé kočky (TV film) (2009)

Co bylo dobře? Kostýmy v goticko-renesančním stylu se povedly. Hudba byla příjemná a netahala za uši. Vtipné byly výstupy kočičí královny (Medvecká) a jejich společnic (Vejvodová, Slavíková). Zajímavá byla i představitelka bílé kočky Míci - Henrieta Hornáčková. Plus tradičně dobrý Vilém Udatný v roli kováře-pytláka. Jinak to bylo nudné, představitel syna hospodské (,,Vítek") vypadal jako holka a ještě neuměl hrát. Scénář nedotažený, dialogům chyběla jiskra, prostě se to dalo natočit daleko líp.

• 3.1.2009  01:17
    Kouzla králů (TV film) (2008)

Nebylo to tak hrozné, jak jsem podle prvních recenzí čekala. Scénář je šílený, ale pohádku z nejhoršího zachraňuje líbivá hudba (-ta třeba Andělu Páně chyběla!) i to vložené muzikálové číslo stojí za vidění. Hlavní představitel, Martin Kraus, s úsměvem Heatha Ledgera, sice není novým Belmondem, jak o něm tvrdil Zelenka, nicméně hraje i zpívá obstojně. Oproti tomu je představitelka princezny naprosto nevýrazná - jak vzhledem, tak hereckým projevem. Když ji srovnáte třeba s Libuškou Šafránkovou, ktrerá se pohádkou také prokmitne, a které stačí jenom kývnout nebo se pousmát a jdete do kolen, je rozdíl propastný. Nápadité bylo vložení kramářských písní v podání Martina Dejdara a sympatické Anny Fialové. Vysloveně pobaví pak ,,kdysi princové - dnes zloduši": Filip Blažek s Filipem Renčem nebo Jitka Schneiderová coby ohnivá královna.

• 9.10.2008  00:18
    Dvě Cecilky (TV film) (1969)

Čtyři hvězdičky za to nádherné hvězdné obsazení. A mimoto: ,,Šla sejkorka na špacírku, na špacírku, na špacírku..." :-)

• 9.10.2008  00:06

Ona by ani tak nevadila krátká stopáž. Tu má třeba pohádka Paní Liška také, a přesto nechybí úvod, zápletka a závěr. Tahle ,,Zlatovláska" ale obsahuje jen úvod, úvod, úvod, náznak gradace, závěr (?). Tahle pohádka se skvělými herci je naprosto o ničem, záčátek má, ale děj se příliš neposune, nic z ní nevyplývá, prostě nula.

• 8.10.2008  23:57
    O princezně z Rimini (TV film) (1999)

Jednoznačně jedna z nejlepších pohádek devadesátých let. A také nejpovedenější pohádka Ludvíka Ráži. Výborný scénář, krásné kostýmy (Evženie Rážové) laděné a lá italská renesance, skvělé herecké výkony a samozřejmě Vladimír Dlouhý, který svým neustálým čechráním svých krásných zlatých vlásků vstoupil do dějin phádkové kinematografie :-). PS: Předlohu najdete v pohádkách Jana Vladislava ,,Král sedmi závojů". Najdete tam i Moudrou Sorfarinu :-)

• 8.10.2008  23:51
    Blankytná pohádka (TV film) (1986)

Pohádka mého dětství! Jak já obdivovala zázračný svět kouzelníků a vil a jak jsem fandila Ilonce Svobodové coby trochu nešikovné víle Bibiáně! Samozřejmě, dokonalé to není a František Staněk je v roli prince naprosto nemožný (a taky strašně zpívá). Pravda, novější verze této pohádky, Modrý pták, je lepší, ale Blankytná pohádka má také něco do sebe. A mimoto - vynikající Bára Hrzánová hraje v obou :-)

• 16.9.2008  17:31
    Sněhurka (TV film) (1992)

Spousta skvělých nápadů, příjemní herci a výborná hudba. Pro mě jednoznačně nejlepší zpracování Sněhurky.

• 7.7.2008  00:49

Já si nemůžu pomoct - mně se to líbilo. Možná proto, že jsem takový ten skalní fanda Letopisů, který všechny díly přečetl v šesti letech. A kdo Prince Kaspiana četl, také ví, že to není knížka nějak obsáhlá. Nemá ani pořádnou kostru a hlavní bitva je shrnuta v pár větách. Andrew Adamson předlohu ctil, ale přišel i s novými nápady. Spor mezi Kaspianem a Petrem je celkem pochopitelný - vojsko najednou mělo dva velitele. Jedna smutná prohraná bitva (ta byla zmíněna i v knížce-třebaže tam se odehrála u Kaspianova tábora) byla udělána skvěle, stejně jako ta závěrečná (oceňuji zejména skvělý souboj na meče a nápad s propadnutím se do země :-). A takhle bych mohla pokračovat. Za mě tak mezi 80-90 procenty. Ale jsem ráda že Letopisy dostanou nového režiséra. Jsem zvědavá s čím příde, Andrew nenasadil laťku zrovna nízko.

• 5.7.2008  21:28

...ano, čtyři hvězdičky, ovšem v rámci žánru růžovoučká podívaná pro malé holčičky. Ale upřímně - není to vlastně špatný film. Líbivé písničky, slušný scénář, kýčovitost nedovedena do trapností. Film jsem neviděla s českým dabingem, takže nevím, jak dopadl překlad. (A po grafické stránce hrůza - jak špatná počítačová hra. Ale to je zřejmě dětem jedno :-). Chcete-li se odreagovat při hezké, nenáročné pohádce, právě jste ji našli.

• 10.6.2008  21:33

Dvojka je (pochopitelně) horší než první díl, ale koukat se na ní dá. Děj je řídký, postavy Aladina a Jasmíny nám trochu ustoupily do pozadí, ale díky eskapádám Jaga, Abua, a samozřejmě džina se nudit nebudete.

• 10.6.2008  21:28

Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem se přiklonila k lepšímu hodnocení vzhledem k vynikajícím narážkám na starší disneyovky (a tátu v sukních :-)) a skvělému Johnu Rhys-Davisovi coby Aladinovu otci. Po nepříliš povedené dvojce je Král zlodějů víceméně důstojné pokračování Aladina. Takže: I'M IN!

• 9.6.2008  17:56
    Anastázie (1997)

Podle mě nejpovedenější ze skupiny non-disney filmů (kam se řadí disneyho napodobeniny jako Labutí princezna, Kouzelný meč, Malenka apod.). Výborná hudba, zajímavý příběh, temná atmosféra a jiskření mezi hlavními hrdiny....;-)

• 9.6.2008  17:53

Četla jsem původní román Diany Wynne Jonesová, viděla jsem film. Obojí je vynikající, a přesto se kniha a film liší jako noc a den. Howl je v románu daleko víc prohnaný a nesnesitelný :-) A Sophie nemá v knize komplex ze svého vzhledu, ale má pocit, že jakožto nejstarší ze tří sester je odsouzena k nezdaru...to jenom pro zajímavost, protože kniha za přečtení stojí. Film je barvitý, nápaditý, vtipný, romantický - není mu moc co vytknout, i když ta protiválečná propaganda se mi už u Miyazakiho začíná zajídat.

• 9.6.2008  17:53
    Penelope (2006)

U mě prostě zásah do černého. Víc nemám co říct :-)

• 11.1.2008  19:39

Maska ovečky mi nikdy nějak extrémně nevadila - naopak jsem se na tuhle pohádku vždy ráda podívala znovu a znovu a je tomu tak dodnes. Co bych vyzdvihla je určitě výborná hudba, krásné kostýmy a herecké výkony. Pro zajímavost: Pokud byste zatoužili si tuhle pohádku přečíst v knížce, najdete ji ve sbírce anglických pohádek Jana Vladislava - Princezna s lískovými oříšky, tak se totiž knížka i dotyčná pohádka jmenuje. Zajímavé je také to, že v předloze je hlavní hrdinkou Katka, nikoliv Anička, která zachrání prince i zakletou sestru.

• 11.1.2008  19:32
    Čarovná rybí kostička (TV film) (1984)

Předlohu mám osobně moc ráda, obzvláště nádherné ilustrace Dagmar Berkové v českém vydání, ale tohle televizní zpracování je úplně na houby. Je to takové neslané-nemastné a ten závěr je obzvláště divný. V knížce totiž, když královna onemocní, Alenka se o ní sama stará a kostičku použije až ve chvíli, kdy jsou úplně finančně na dně. V téhle inscenaci použije Alenka kostičku na uzdravení královny, o její léčení se samozřejmě vůbec nepokusí. A nakonec si vezme Rudolfa Hrušínského nejmladšího. Oba jsou děti, ale vezmou se a víla jim oznámí kolik budou mít dětí. Jsem sama komu tohle připadá naprosto ujeté?

• 10.1.2008  11:18
    Řád saténových mašlí (TV film) (2000)

Bohužel, neproměněná šance. Nápad s partou odvážných mladých aristokratek je skvělý, stejně tak úžasné kostýmy a výprava obecně. Nohy tomu podráží ke konci plytký scénář a skutečně nepřesvědčivé výkony dětských představitelek, hlavně té,co hraje princeznu Viktorii. Skřítek štěstí je docela roztomilý a báječně nadabovaný panem Lábusem, ale jako postava je tam úplně nadbytečný. Je to škoda, tahle pohádka mohla být výborná.

• 7.1.2008  19:49
    Godzilla (1998)

Film, který byl dost možná zamýšlen jako katastrofický, ale podle mě z něj vyšla vynikající akční sci-fi komedie. A jako ke komedii se také ke Godzille musí přistupovat, pokud se chcete bavit. Já ten film žeru z mnoha důvodů - dva největší jsou obsazení (netradiční, ale výborně vymyšlená i napsaná postava Matthewa Brodericka, jako vždy výtečný Jean Reno, i roztomilá Maria Pitillo) a skvělé hlášky (,,No croissant?"- ,,No, monsieur." ____,,Proč máte ty žvýkačky?" - ,,Vypadá to americky" ____,,Jde někdo se mnou?!"____,,Musíte jí dostat na otevřené prostranství!" - ,,A nemáme vám jí taky umejt?!").

• 7.1.2008  00:14

Vizuálně úchvatné, herci výborní, triky ohromující. Myšlenka a scénář: nula. Upřímně doporučuji přečíst si knížku, tam není o myšlenky a filosofii nouze. Víc nemám co dodat, jsem fanouškem knížky, a film byl pro mě více méně zklamáním.

• 7.1.2008  00:13

Pár knížek z Řady nešťastných příhod jsem četla, takže mohu plným právem říci, že se filmu povedlo vystihnout temnou i sarkastickou stránku předlohy více než dobře. Co mi vadí, je obsazení Jima Carreyho do role ďábelského hraběte Olafa. Jeho mimika je úžasná, ale to přece víme už dvacet let. Hrabě Olaf je chladný a inteligentní a Jimmy prostě působí jako freak. Ale třeba jsem zaujatá. Každopádně, jestli máte Carreyho rádi, Nešťastné příhody jsou povinností.