• Romantický

Neoreul gieokhae (2015) (seriál)

Serial jsem zkoukla na mobilu pri venceni psu v noci v lese. Normalne si poustim spis jen metal dost nahlas, ale na zaplaseni divocaku vetsina dilu fungovala skvele, tak mel asi (pro tuto situaci urcite) dobry soundtrack. Prvni cca 2 dily mi prisly skvele, ale pak uz se nejak postupne vytracel nadhled i charisma a relativne standardni herecke vykony to nezvladly nijak kompenzovat. Skoda ze nebylo zarazeno vice scen typu kdy ti tri chlapi resi nejaky pripad nebo situaci spolecne (viz hledani unesene kolegyne). Serial by to osvezilo.

Cesur Ve Güzel (2016) (seriál)

Romantická telenovela o tom, jak to ti ze znepřátelených rodin mají opravdu těžké. Skvělý casting i herecké výkony u mne ale bohužel už nestačily na to, aby vynahradily neuvěřitelně předvídatelný scénář, mdlou hudbu a iritující product placement značky Ford. Trochu také škoda toho, že postava Cesura a Kivanc Tatlitug podle mne tak nějak nestíhá svůj potějšek Sühan ani Tubu Büyüküstün, i když jako pár vypadají dobře. První polovina seriálu spíše nudí, ve druhé se nuda trochu vytrácí, ale o to víc občas mizí i racionální zápletky v jednání postav. Tak nakonec jako No1 u mne vítězí hlavní záporák Riza v podání Yigita Özsenera. Ten mne tady opravdu herecky velmi příjemně překvapil.

Benim dünyam (2013)

Hluchoslepota a demence ve velmi snesitelnem mixu. Pozitivní film který ani nenudí ani nerozbrečí a herecky celkem překvapí. Divák ale často zapomíná, že je hlavní hrdinka opravdu těžce postižená. Chtělo by to občas ukázat svět více z její strany a nebo aspoň vypnout zvuk. Beren Saat je úžasná herečka mnoha různých poloh, která vysoce převyšuje kvality mnoha svých kolegyň z Turecka. Tento film je toho jen dalším důkazem.

Son Yaz - İki Yabancı (2021) (epizoda)

Kterak se mladý a nervní synek kápa z podsvětí za pomoci charakterního a stejně nervního prokurátora a jeho rodiny zcela napraví a ještě se u toho zamiluje. A není sám. Mrtvolně bledý hlavní hrdina ve mně nevzbudil zdaleka tolik sympatií jako věčně křičící prokurátor. Záporáci ze seriálu vycházejí o dost lépe. Seriál má místy bohužel naprosto nesmyslný scénář a spoustu hluchych mist a záleží kam se vše otočí po 12. dílu. Buď to bude pokračující nuda a nebo se scénář vzchopí a bude to ke sledovani. Bohužel už beze mne.

Nain : ahob beonui shiganyeohaeng (2013) (seriál)

Velmi koukatelný a více na západ orientovaný seriál než jiné korejské dorama. Přišlo mi to jako vítaná změna relativně šablonovitých JK seriálů. Tedy možná až na poslední díl, který mi, bez ohledu na příjemně jemný humor, připadal v podstatě zbytečný. Seriál se odlišuje v řadě detailů, nejen hereckým obsazením - asi tak jako když Turci točí standardní telenovely s relativně přísnými pravidly a pak se najednou mezi tím objeví seriály jako Atiye nebo Yarım Kalan Aşklar. Velmi mne oslovil soundtrack, ale jako u každého seriálu s time travel mi to nedalo hledat chyby a nelogičnosti ve scénáři. Autoři se snažili najít zlatou střední cestu mezi alternativami "logiku cestování časem a dopady na jednání postav se pokusíme zcela vysvětlit" a "na logiku scénáře s časovými posuny se vykašleme, uděláme to náhodně, jako když si někdo občas šlehne". První alternativa, pokud se bere moc vážně, potřebuje jednodušší linii. Druhá alternativa by mi byla asi bližší, ale až tak alternativní tento filmařský výtvor není, i když starší ročníky se v ději už hravě ztratí.

Dalui yeonin : bobogyungsim ryeo (2016) (seriál)

Historická kostýmní telenovela.... Chvíli jsem váhala, jestli dát nejvyšší hodnocení. Nakonec ale ano. Především krásná výprava a skvělý Joon-gi Lee hravě pomáhají překlenou místy pokulhávající scénář a uvědomila jsem si, že je to jeden z mála seriálů, které si možná někdy pustím ráda znovu. Vlastně ani nevím proč, asi kvůli těm skvěle napsaným i zahraným mužským postavám a emocím které mi zde přišly přesně tak akorát .

Dar Elbise (2016)

Další z mnoha zajímavých dramat Turecka na téma konfliktu kultur a tradic a jak se tyto tragicky promítají do života jednotlivých lidí. Nižší hodnocení není o filmařině (ta by byla tak za 70%), ale proto, že na mne film působí značně rozporuplně a problematicky. Film je o nepochopení sama sebe i druhých i tom, jak je obtížné překonat determinaci člověka prostředím, ale zároveň zjevně pracuje se šablonou, která dost možná zkresluje a zjednodušuje pohled na současné problémy Turecka a podsouvá spíše pohled jak "západ" vnímá "východ" a v podstatě staví na klišé. Kritizuje některá společenská nastavení, společnost dodržující tradice presentuje jako omezenou a přehnaně podle mne zdůrazňuje některé archetypy (požadavky mužů na nošení čádoru, dost možná každý manžel je potenciální násilník a vrah, každá žena o své vůli chce být zcela svobodná a neomezovaná apod.) čímž zároveň opakuje stávající vzorce a ve svém důsledku může jeho "poselství" být kontraproduktivní. Naskýtá se pak otázka, proč v dnešním Erdokanově Turecku tolik narůstá právě mezi ženami podpora tradičních hodnot a omezení ve vztahu k ženám a zda právě tyto filmy k tomu nepřispívají. Na obdobná konfliktní témata je možná pak lépe se uchýlit k jiné formě zpracování a sáhnout po knize. Román umožňuje hlubší pojetí problémů a poskytuje úplně jiný rozměr tématu bez klišé - např. knihy Elif Safak.

Pooreun badaui junsul (2016) (seriál)

Ten seriál je vlastně moc hezký a koukat se na něj rozhodně dá. Jen se v něm občas střídají nejen časové roviny, ale i situace, kdy má divák pocit, že některé scény točil a psal někdo jiný. Prostě mi to místy přišlo příliš heterogenní směska a z tématu i herců se asi dalo dostat o dost více a seriál by méně připomínal telenovely.

Sol Yanım (2020) (seriál)

Romanticky serial o propojeni 2 rodin a studentskych laskach. Jednoduché , společenské, nenáročné a předvídatelné s potenciálem nekonečného množství dílů o ničem, které budou brzy nudit. Asi dobre ze serial vcas ukoncili. Ozdobou seriálu jsou místy pěkná auta, krásné oči Özge Yagiz a obecně nádherná a lehce přehrávající Cemre Baysel.