Looper: Nájemný zabiják (2012)

"Looper mi přišel hlavně debilní. protože totálně selhával ve věci, ve které měl dominovat a co byla celou myšlenkou filmu. prostě se blbě poprali s cestováním v čase." Souhlasím s uživatel bradl3y, kterého jsem tímto citoval a získal, tak cený impakt bod.

Luther (2010) (seriál)

Seriál mi svojí poetikou (melancholickou hudbou, ruční kamerou, určitým vintage či retro dekoracemi) připomíná Wallandera okrajově snad novou adaptaci Sherlocka a snad i trochu The Killing. V samotném epicentru stojí silný, ale zároveň rozervaný hrdina, který je narkomanem a jeho drogou je jeho práce. Likvidujeho, ale není schopen s ní skovnocat, nevyhnutelně, tak hrdinu litujeme a zároveň obdivujeme. Současně se však setkáváme s rozpolceností, kdy chceme aby byl šťastný, ale zároveň nás přitahuje jeho Kierkegaardovské (či Jobovo) utrpení. Fascinuje nás! Hrdina je tu přímo archetypální, silný, urostlý, inteligentní, samotářský, stojící mimo zákon jde vlastní cestou. Trochu jako James Dean a Herkules v jednom. Tento druh detektivek nádherně odkazuje na noirový žánr, daleko více než svým formálním stylem, tak právě typem svých hrdinů. Charisma je zde na prvním místě, hustý hlášky hned na druhým a deprisivní nálada to krásně uzavírá. Excelentní dílko a excelentním obsazením!

Matrix (1999)

Není film, který bych viděl častěji než tento, přesto mě každé další shlédnutí nutí přemýšlet nad novými věcmi.

Měsíc 44 (1990)

Poslední čistokrevné Emmerichovo béčko se všemi jeho pozitivy, než se zkazil v Hollywoodu.

Metropie (2009)

Strašně moc bojuji s hodnocením tohoto snímku. Vyčítat mu inspiraci 1984 je asi stejná blbost jako vyčítat Petřínské rozhledně inspiraci v Eiffelovce. Pokud zvolíte velmi kvalitní zdroj je to vždy pozitivum. Animace mi naopak také nevadila, není tak uhlazená jak jsme od hlavního proudu Hollywoodu zvyklý, ale tím líp. Její určitá primitivnost a infantilnost prvních českých PC her typu Polda mě nesmírně přitahovala. V čem tkví mé dilema? Ve scénáři. Chápu námět i hlavní myšlenku, unikají mi detaily a funkce určitých postav a situací. Byl to záměr? Nevím, jen vím, že jsem z toho na konci měl pocit, jako když vezmete starý stůl, dáte mu nový nátěr, ale už nespravíte jinak dlouhé nohy. Prostě to nějak nesedí. Škoda.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Mám rád starý seriál. Filmy jsou příliš postavené na ústřední postavě a to mě trochu irituje, protože to shazuje odlišnost od ostatních špionážních snímků. Tento díl si vysloužil hvězdičku za Dell Streak 5 Mini a za zdařilé akční scény, především honičku v písečné bouři a na parkovišti automobilky BMW.

Mladý Sherlock Holmes (1985)

Příšerně křečovité. To je slovo, které mi při sledování tohoto dílka tanulo nejčastěji na mysl. Herecké výkony, výstavba děje, dialogy, to všechno a mnohem víc mě příšerně ubíjelo.

Mlčící hvězda (1959)

Lem byl pro bývaly SSSR stejnou studnicí filmových námětů jako jsou jimi Philip K. Dick, Isaac Asimov nebo Arthur C. Clark pro USA. Lem nikdy nedosáhl popularity svých bratří za velkou louží a možná je tomu dobře. Jeho knihy nedosahují takové rezonance u milovníků SCI-FI a ani jeho vizionářské schopnosti nejsou v ničem převratné. Měl jsem tu čest seznámit se s literárními předlohami řady spisovatelů SCI-FI včetně Lema a bohužel ani jeho literární schopnosti nedosahují požadovaných kvalit. Nicméně je tento snímek velmi povedenou záležitostí v tehdy okrajovém žánru proletariátu. Od svých amerických konkurentů se prakticky neliší. Z dnešního pohledu úsměvné efekty a představy o cestování vesmírem je potřeba brát s rezervou a nikoli s úsměvem, nýbrž s úctou a uměleckým cítěním. Oceňuji zvrat při přistání na Venuši, který z hodných emzáků udělal rázem zlé; pacifistické myšlenky a nadnárodní (internacionální) společenství. Kde film kulhá jsou tragické herecké výkony a režijní vedení spolu s ospalým dramaturgem. Přes to všechno jsem vděčný, že tento snímek vznikl, mnoho takových není.

Mortal Instruments: Město z kostí (2013)

Další ze série fantasy červených knihoven pro náctileté. Již do nekonečné opakované klišé mě začíná nejen nesmírně nudit, ale už i urážet. Mrzí mě, že si autoři myslí, že mohou vytvořit sebevětší hloupost, která se správným mixem in a cool přísad, naplní naše srdce štěstím a jejich kapsy penězi. Ať vytváříte sebevětší odpad, vždy byste měli mít minimální úctu k tomu, kdo se jím bude prohrabávat a hrdost k sobě samým, když jej na něj budete vysypávat.