Odvážná hyena (1979)

Po úspěchu Drunken mastera se Jackie rozhodl, že převezme větší kontrolu nad svými filmy (lépe řečeno bylo mu to dovoleno). Choregrafii bitek už si zkusil v předchozích filmech, ale tentokrát přidal i režii. Jackie nevymýšlel nic nového, spíše pokračoval ve stylu nastaveném ve filmech, které dělal s Yuenem Woo Pingem. Takže zase nás čeká převážně komediální úvod a poté drama, trénink a pomsta. Jackie žije se svým dědečkem, trénuje kung-fu, ale má zákaz ho používat, aby neodhalil svůj styl. Takže je jasné, že Jackie ho použije v příštích pěti minutách. Poté co zbije trojici podvodníčků ho ti samí přesvědčí, aby s nimi otevřel školu kung-fu. Trik je v tom, že vždycky když přijde vyzývatel, tak mu Jackie v převleku nařeže a to přiláká studenty. Jackie nosí knírek, čepici, občas se převlékne za dívku. Začátek tlačí na komedii ještě více, než jeho předchozí filmy. Je zde i výborná scéna souboje s hůlkami, kdy se Jackie chce najíst a jeho dědeček mu vždy sousto sebere na poslední chvíli. Když dojde na drama, tak Jackie také přitlačil na pilu. Když jako šílenec útočí na záporáka, tak už jsem si říkal, že to už je trochu moc. Každopádně zúčtování je celkem povedené. Ať už je to souboj proti třem poskokům, nebo proti záporákovi, tak je to kvalitní a dynamická old schoolová klasika s tím rozdílem, že Jackie se při tom šklebí a směje jak šílenec. Zase jedna ze stálic našich televizí, kterou jsem viděl opakovaně, ale předchozí dva Pingovy snímky mám o chloupek raději. Chtělo by to trochu rovnováhy mezi bláznivou komedií na začátku a Jackieho psychotickým stavem ve druhé třetině filmu.

Ohnivá bouře (2013)

Firestorm má dva nesporné klady. Andyho Lau jako inspektora, co se snaží zabásnout bandu zlodějů (nebo ještě lépe - dostat je do márnice) a brutální akční scény. Firestorm spadá do subžánru gangsterek, kde zločinci jsou dokonale vybavení, téměř nesmrtelní a kosí stovky policistů a nevinných civilistů. Jediné, co je může zastavit je buldočí odhodlání a nekompromisní metody inspektora v podání Andyho Laua. Od podobných filmů můžete očekávat masakry policistů a civilistů za použití všech možných druhů automatických zbraní, kulometů, granátů a raketometů. Přestřelky volně prafrázují Mannův Nelítostný souboj, ale posouvají je na jiný, mnohem brutálnější a pohádkoidní :-) level. Co dodat? Sned jen, že mě to dost bavilo 90%

Ohnivé ulice (1984)

Tento film jsem viděl kdysi dávno, bůhví kde. Pamatoval jsem si z toho jen úvodní písničku, únos zpěvačky, bandu motorkářů a souboj s kladivy. Po dlouhé době se mi to dostalo opět do ruky a musím říct, že výsledek byl ještě lepší, než si pamatuju někdy z dětství. Streets of Fire je taková ujetá, osmdesátková variace na Casablancu v hlavní roli s Rytířem z Hustonu Michaelem Pare, který je větší hezoun než drsňák (takový podivný osmdesátkový kolorit), ale jinak je to celkem atmosferické. Je vidět, že Water Hil se na place neflákal a i když mu scénáristé občas házeli klacky pod nohy, tak vizuálně je to dokonalé a atmosféra odpovídá typu filmu a době vzniku (včetně soundtracku).

Ochránce spravedlnosti (1985)

Golden Harvest zase zkusili Jackieho prodat v zámoří. Bohužel najali Jamese Glickenhause, který se zhlédl v drsných kriminálkách ze 70. let ve stylu drsného Harryho.  V New Yorku je unesena dcera jedno z kriminálních bosů, který je zapojený s triádami. Stopy vedou do Hongkongu a tak se Jackie a jeho parťák vydávají na cestu. Existují dvě verze tohoto filmu. Originální Glickenhausova a Jackieho. Jeckie byl nespokojený s Glickenhausovou verzí, která kromě drsných krvavých přestřelek obsahovala nadávky a nahotu a rozhodl se ji upravit. Vystřihl nahotu a nadávky (třeba úvodní krvavá přestřelka zůstala), dodělal linku se Sally Yeh a přetočil akční scény (což údajně zabralo více času, než natáčení Glickenhausovy verze). Glickenhausovu verzi jsem neviděl, ale tu Jackieho ano. Dotočené scény se Sally Yeh trčí z filmu stylem, humorem i vizuálem, jako kdyby jste přepnuli TV na jiný film. Jackieho verze akčních scén je pozitivem tohoto filmu. Fajn je i Jackieho akrobatická honička po lodích v přístavu (tady Jackie moc zasahovat nemusel), ale přetočené finále je lepší než originál (viděl jsem na youtube). Billy Wallace je v Jackieho verzi přeci jen lépe využitý a tato bitka je povedená a snese i srovnání s Jackieho standartem. I přesto se tento film zapsal do historie jako přímá inspirace pro jeho další film.

Okamžik zlomu (2007)

No, jelikož je záporák (alespoň pro mě) sympatičtější než hlavní klaďas, tak bych řek, že je to docela provar.

Oko dravce (2008)

Ty čtyři hvězdičky jsou za to, že někdo dokázal natočit nejdementnější scénář v historii lidstva tak aby mě bavil.

Okouzlený (1967)

Bez mučení se přiznám, že remake se mi líbil podstatně více. Tento styl humoru byl na mě nějak moc suchý. Myslím, že jsem poměrně přesně odhadl u jakých scén a dialogů jsem se měl smát, ale dostavila se jen reakce typu, hmm, to je vtipné ale jaksi nedoprovázená smíchem a často ani úsměvem. Asi mám raději fyzičtější humor novější verze.

Old Boy (2003)

Asijský filmy mám fakt rád a tohle je totální nářez. Jen by mě zajímalo, proč takovej film nenatočí nikdo u nás.

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

Oliver Stone ve svém dokumentu vyzvednul všechny chyby a hlouposti, které kdy Spojené státy udělaly a že jich nebylo málo. Stone vyčítá své rodné zemi jejich černobílý pohled na svět, kdy podle Stonea USA páchá zlo ve jménu dobra (což je podle něj spíše záminka pro vlastní obohacení). Stone se tak dopouští stejného omylu, jakého se podle něj dopouští jeho krajané ve vztahu vůči okolnímu světu. Stone líči USA jednostranně jako zlo, vinní je za vše špatné a dokonce vidí Sovětský svaz jako ty dobré. Každý, kdo o historii 20. století něco ví, tak je mu jasné, že americká verze historie a jejich ospravedňování vlastních činů není v souladu s tím, co se ve skutečnosti stalo a co je správné. Stejně tak Stoneův pohled je jednostranně negativní a nevypovídá nic o realitě. Objektivní pohled na realitu je jako obvykle zlatá střední cesta. Nedoporučuji tedy brát Stoneův pohled na historii jako ultimátní pravdu, ale jako subjektivní názor, který si vybírá, co je v souladu s jeho pohledem. Na druhou stranu Stone nám neservíruje lži a propagandu, ale komentář ke známým historickým okamžikům. Stone sám čte komentář (výborně napsaný) a dělá to velmi uhrančivě, takže spousta lidí bude brát tuto sérii jako nepopíratelnou pravdu, což samozřejmě není. Nicméně občas je dobré podívat se i na možná zbytečně příliš kritický pohled na moderní impérium, které se snaží udávat směr celému světu

Once Upon A Deadpool (2018)

Pouze pro fanoušky (se zvýšeným prahem tolerance) a možná pro pár lidí, co chtějí vidět ze studijních důvodů co se stane při podobném prostřihávání kvůli přístupnosti. Samotný film ztrácí návaznost jednotlivých scén, zábavných momentů výrazně ubylo a dotočený materiál nenahradí zážitek z původního filmu a popravdě ani neospravedlní ztrátu dvou hodin, které by jste věnovali sledování tohoto díla. Komu se nelíbila původní verze alespoň na 90%, tak klidně může zapomenout, že něco podobného existuje a jestliže se na to chce podívat někdo, kdo hodnotil pod 50%.... oh boy.... U mě zvítězila zvědavost a díky tolerantnosti k podobným experimentům jsem to dal v pohodě, ale nikdy více, obzvláště když máme originál.