Millerova křižovatka (1990)

Rozvláčná, převážně na dialozích postavená gangsterka. Vkusně natočená, přehnaně teatrálně zahraná, scenáristicky kvalitně napsaná, ale režijně dost obyčejná. Hudba krásná, ale pořád se nemůžu rozhodnout, jestli k filmu vůbec sedí.

Prezident v pořadí (2016) (seriál)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Ačkoli jsem House of Cards prozatím neviděl, tvrzení, že Designated Survivor je jeho "light" verze, k tomuto seriálu imo docela sedět bude. Ne že by nebyl Designated Survivor dostatečně propracovaný. Politika hraje hlavní slovo, ale celé se to nese na takovém tom typicky americkém zidealizovaném duchu. Prezident Tom Kirkman je oproti Jacku Bauerovi naprosto plochá postava, která se snaží za každou cenu konat dobro a "správně" se rozhodovat, a to až tak, že to často působí otravně. Akční složka je spíše okrajová, ale konspirační linka je poměrně odvážná a škoda, že ji v závěru tvůrci tak odflákli. Ona celkově druhá polovina série poněkud ztrácí prvotní drajv. Jenže je to pořád chytlavé, i navzdory námětu příjemně oddychové. Vemte 24ku, zredukujte akci, zbavte se kontroverze a nechte tam politiku, z Bauera udělejte patriotistického pionýra a dostanete Designated Survivor. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- To, co s tímhle seriálem tvůrci provedli, jsem upřímně vůbec nepobral. Proč sakra zahodili tak dobře rozjetou konspirační linku? Proč se absolutně vykašlali na jakoukoli návaznost a místo propracovaného politického thrilleru seriál položili na úroveň epizodické zkratkovité soap opery pro idioty, kde nic pořádně nedává smysl a zápletky se cucají z prstu? Proč šel writing tak razantně kvalitativně dolů, že ani herci často viditelně nevěří tomu, co říkají? Proč tam umírají hlavní postavy naprosto wtf způsoby a o dva díly později si na ně pomalu ani nikdo nevzpomene? Co kruciš tvůrce vedlo, aby udělali takovýhle krok? Veškeré ambice, věrohodnost a potenciál byly vědomě rozmetány a rozcupovány a pro seriál to v tuto chvíli znamená prakticky jistý a oprávněný konec. Že chtěli tvůrci mít polohumornou no-brain oddychovku, kde dobro vždy zvítězí, bych ještě pochopil, ale proč tak razantní proměna u žánrově úplně odlišně a celkově vcelku kvalitně rozjetého seriálu? Vždyť to nedává smysl maj gat a něco mi řiká, že se v zákulisí dělo něco hodně moc zlého, že tohle vůbec prošlo. Hodnocení série: 1/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Přišel Netflix a zachránil den. První série to sice není, ale konečně je writing zase na úrovni a i když nechybí vzletné amerikanské proslovy a tlačení na city, je to vlastně fajn nenáročný politický seriál. I přes sympatické postavy a zajímavá témata, která vesměs reflektují problémy dnešní doby, jsou jisté věci dost uspěchány a nedotaženy (konspirační linka). A i když mě třetí série oproti té předchozí tragédii fakt hodně bavila, úplně 100% pocit jsem z toho neměl. Hodně věcí však zachraňuje závěrečná Kirkmanova věta, která je údernou tečkou nejen za celým seriálem (zejména 2. sérií), ale funguje jako trefné shrnutí politiky obecně. Hodnocení série: 3/5

Pacific Rim: Povstání (2018)

Dějově slabé a to, že se to víc jak hodinu rozjíždí je tak trochu nesoudnost tvůrců. Naštěstí to má dost sympatické postavy a krutopřísnou závěrečnou řežbu. A mně jakožto zastydlému puberťákovi efektní řezanice megarobotů s megamonstry k spokojenosti úplně stačí. Finální scéna navíc slibuje, že by případná trojka mohla být zajímavější více, než oba předchozí filmy dohromady.

Thelma a Louise (1991)

Road-movies mám rád, ale čekám od nich malinko něco jiného, než jsem dostal tady. Thelma & Louise je určitě netradiční zástupce žánru. Kvalitně natočený film, kde mi ovšem moc nesedly ani hlavní postavy (jednodušší Thelma obzvlášť) a jejich otravný jižanský akcent, ani prostředí plné klasických jižanských hospod a hloupých američanů s kovbojskými klobouky. Vyřčené myšlenky a hořkosladký závěr ale fajn.

Películas para no dormir: Regreso a Moira (2006) (TV film)

Hororová romance, která sice dokáže vyvolat zaujetí, ale závěrem zklame na plné čáře. Čekal jsem od trochu víc, než jen fantasmagorickou báchorku. Do té doby je to ale atmosférické, byť trochu rozvláčné drámo o zakázané lásce s pěknou smyčcovou hudbou.

Películas para no dormir: Adivina quién soy (2006) (TV film)

Zajímavý, i když ne zcela originální námět zpracovaný skromně, ale docela obstojně. Herecké výkony matky i dcery sympatické, twist poměrně nečekaný a jako celek to baví a uteče dost možná nejrychleji z celé série a to i navzdory pomalému tempu. Hororovou atmosféru to bezesporu postrádá, ale na to jsem si u téhle serie již zvykl.

Películas para no dormir: Cuento de navidad (2005) (TV film)

Rodinnej neškodnej "horůrek," kterej nevyděsí, ale spíš pobaví. Místy je to trochu natahované, někdy jsou děcka až moc napřesdržku, ale ve výsledku je to taková španělská drsnější variace na Sám doma. Neurazí, ale ani nenadchne.

Películas para no dormir: La culpa (2006) (TV film)

První díl z celé série, který bych nazýval hororem. Ne že by se u toho člověk kdovíjak bál nebo nedejbože lekal, ale ta plíživá znepokojivá atmosféra plná nejistoty a nevědomosti - to je přesně vončo a to od hororu očekávám. Připočtěme k tomu kvalitní herecké výkony, líbivě zneklidňující hudbu a na televizní film citlivou režii a dostáváme v mých očích prozatím nejzajímavější epizodu z celé série. Hodnocení tradičně dost mimo.

Películas para no dormir: Para entrar a vivir (2006) (TV film)

Chvilkama docela nervák a celkově je na tom cítit Balaguérova režisérská ruka, ale také film trpí dost laciným technickým zpracováním viditelným především na velmi nepřirozeně klepající se kameře. Navíc je to plné debilit. Od chování postav až po nereálně nebezpečnou (maximálně tak padesátikilovou) bábu, které se kdoví proč všichni hystericky bojí, i když by úplně stačilo ji řádně jebnout kebulou o futra a bylo by po hororu.

Películas para no dormir: La habitación del niño (2006) (TV film)

Slušný thriller, který děsí spíše okrajově a jen v první půli. Jakmile se odhalí pointa, strach jde do kytek, ale originalita v "haunted house" námětu se cení. Závěr ovšem filmařsky moc nefunguje a působí dost amatérským dojmem. Zejména finální naháněčka je spíš úsměvná než napínavá.