Čarodějův učeň (2010)

Môj "hlad" po dobrom fantasy bol filmom Sorcerer's Apprentice na chvíľu zahnaný. I keď nejde o nezabudnuteľný snímok, má svoje čará: dobré efekty, dobrých hercov, dobrý príbeh a taktiež veľa zábavných momentov.... Čakám na ďalší prídel "potravy".

Oheň v oblacích (1993)

Fire in the Sky musel byť asi vo svojej dobe udalosť. Inšpirovaný skutočnosťou (síce pár vecí, kvôli dramatickosti, si autori neodpustili pridať alebo pozmeniť), zahraný solídne práve vychádzajúcimi hercami a dobrými efektmi. Ale... Musím napísať, že väčšia časť deja, ktorá sa odohráva v meste je veľmi tuctová a aj na svoju dobu slabo spracovaná. Sledovať hádky, obviňovania a dokazovania neviny spôsobí po čase nezaujatosť a apatiu k práve sa odohrávajúcemu deju a postavám. Všetko našťastie zachráni objavenie Travisa a jeho spomienky na únos. Človek až žasne podobnosť s inými mladšími sci-fi filmami a perfektne vymyslenými scénami. A toto je však jediné, čo si z celého filmu zapamätám.

Diktátor (2012)

Sacha Baron Cohen opäť dokazuje v čom je najlepší - v absurdných vtipoch a v parodovaní kohokoľvek. Väčšina vecí bolo zábavných a neopakovala sa počas filmu (ako sme zvyknutí vo veľkom množstve terajších komédií) a jednoduchý dej takisto nebol na škodu. Tak som zvedavý, s čím príde nabudúce.

360 (2011)

Režisér Fernando Meirelles spracováva veľmi netradičné témy do veľmi pozoruhodných a majstrovsky nakrútených diel. Prvá časť výroku platí stále, ale druhá nanešťastie už moc nie. Jeho posledné dva filmy (360 a Blindness) sú toho dôkazom. Film 360 má mať pre nás divákov hlavne ideovú rovinu. Servíruje myšlienku o vybratie životnej cesty, keď stojíme na pomyslenej križovatke. Téma je minimálne zaujímavá (i keď nie moc originálna) a spôsob zobrazenia tejto témy vo viacerých príbehov je prinajmenšom pútavá. Avšak najväčšie mínus je, keď hrdinovia urobia dôležité rozhodnutie a jeho následky sú nám mnohokrát skryté. Veľa vecí je potom nejasných alebo dokonca sa časom stávajú nezaujímavých. Ak sa však človek v tom moc vŕtať nebude a nechá sa unášať dejom vychutnávajúc európske mestá (hlavne reálne zobrazená Bratislava) a hercov s ich výkonmi (najviac potešili slovenské herečky, ktoré veru obstáli a boli rovnocenné partnerky zahraničných hercov) nie je to zbytočne premrhaný čas v kine.

Bitevní loď (2012)

Typický americký blockbuster o mimozemšťanoch. Jednoduchý a predvídateľný dej, pár hrdinov a jeden hlavný polepšený Heroe, veľa efektov, veľa kvázi morálnych ponaučení, veľa divných a nelogických zvratov a vysvetlení..... Ešteže film rýchlo odsýpa, takže sa človek napriek spomínaným veciam až tak nenudí a neznechutí. Film určený širokému publiku, ktoré si potrebuje vypnúť mozog a potešiť oči mihotavými obrázkami a scénami. P.S. Nechápem obsadenie Rihanny, vôbec sa tam nehodí a herectvo zjavne nemá ani v krvi... Radšej tam mali obsadiť Michelle Rodrigue, pre ňu rola ako stvorená.

Byt (1960)

The Apartment je veľmi vydarená inteligentná komédia, ktorá sa právom stala klasikou. Dej sa môže zasadiť do každej doby, takže vždy bude tento film in. Odporúčam nielen milovníkom komédií.

Dracula (1992)

Po dopozeraní Draculu som mal zmiešané pocity. Dôvodom bolo prečítanie originálu pred pozretím filmu. V knihe písali, že ide o najvernejšie zobrazenie predlohy, no nie je to pravda. (spoiler) Do filmu bol dodaný ako hlavný motív láska a veľa vecí sa udialo až nadzvukovou rýchlosťou (čo má hlavne v druhej polovine filmu za následok neprehľadnosť deja). Z týchto vecí som bol sklamaný, pretože motív lásky bol najviac rušivý element filmu - pre mňa. Na druhú stranu skvelé herecké obsadenie a výkony, veľmi perfektne vykreslená gotická atmosféra, ktorá zväčšovala napätie a hrôzostrašnosť filmu, sa mi páčila. Takže po zhodnotení pro a proti som sa rozhodol pre 4*.

Jack a Jill (2011)

Jack and Jill predstavuje Sandlerovku, ktorá by chcela byť dospelá, zábavná, inteligentná a mať myšlienku. No je to len klam, bo okrem pár úsmevných scén neobsahuje nič kvalitné. Ani herecké výkony - že pán Al Pacino (aj ty klesáš do vôd nevkusu!?)!!

Kurz negativního myšlení (2006)

Značne potrhlý film o bežných ľuďoch a ich medziľudských vzťahov, o handicapoch a vyrovnávaním sa s nimi. To je prvý dojem z filmu. Avšak film obsahuje veľa hlbokých myšlienok, takže koniec koncov si divák odnesie aj niečo viac, než len zábavu. Vydarené dielo....

Farinelli (1994)

Film pozostáva v podstate z dvoch rovín - jedna rovina rozpráva o živote ústredných postáv a druhá rovina predstavuje barokové a rôzne iné malé vystúpenia. Nanešťastie obe roviny nie sú až tak vyvážené, pretože životopisná časť výrazne pokuľháva. Je plytká, nevýrazná, tuctová a niektoré zvraty a motívy postáv sú prinajmenšom zvláštne. Preto táto časť filmu pôsobí nezáživne. No našťastie sú vo filmoch hudobné sekvencie, ktoré spolu so zaujímavým a sympatickým hereckým obsadením sú hlavným ťahúňom filmu. Hudobné vystúpenia sú do detailov prepracované (kostýmy, kulisy, strih scén počas predstavenia), vytvárajú perfektnú atmosféru a navodia dojem práve pozeraného reálneho koncertu. V tomto najviac vyniklo režisérovo umenie a zároveň je to hlavný dôvod, prečo by som si film pozrel ešte raz.