Vetřelci (1986)

Nevím co bych k tomuto filmu napsal, byl prvním dílem který jsem z téhle skvělé série viděl a navždy utkvěl v mém srdci. Ukažte mi prosím akčnější, zábavnější, hororovější, brutálnější, temnější ... sci-fi řezničinu než je tohle povedené dílko páně Cameronovo. Miluju tenhle film, miluju Alieny a miluju Ripleyovou. Jasných 5 :)

Princezna Mononoke (1997)

Mononoke jsem poprvé viděl, když ji vysílala ČT jedna a film mě naprosto uchvátil (kdo by také od animovaného filmu čekal tbrutální krvák a tak skvěle propracovaný děj?). Po druhém shlédnutí (o pět let později) jsem byl omráčený snad ještě více. Narážky na chování člověka k přírodě, na marný boj proti tomu a také ono putování mladého samuraje, který si může být jistý je jednou věcí, že zemře. Grandiózí finále. Za pět!

Pelíšky (1999)

Jsem vcelkurád, že se mě tohle období naší historie netýká. Pelíšky osobně považuji za jeden z nejlepších českým filmům a ne snad kvůli hláškám, které zlidověli ani kvůli Slunečnímu hrobu od Blue Effect ani díky vynikajícím hereckým výkonům. Mám rád atmosféru toho filmu.

Matrix (1999)

Ano tenhle film přináší divákovi hlubší poselství, ale HLAVNĚ je to neskutečná pastva pro oči...No není krásné když někdy vystřílí zásahovou jednotku v prostředí mramorem obložené haly? Dávám 5, protože tohle je určitě jeden z nejzásadnějších snímků vůbec...

Leon (1994)

Profesionální film o jednom profesionálovi, který pozná mladou dívku, jenž mu zcela změní život (doslova).

Zelená míle (1999)

Viva la Darabont! Po skvělém, úžasném, dokonalém, perfektním a mistrně zvládnutém Shawshank Redemption přišlo tohle perfektní, úžasné, tajemné, mistrně natočené drama, které mě chytlo u srdce snad ještě u trošičku víc než jeho původní film z vězeňského prostředí (Mám rád, když se daří filmy podle námětu od S. Kinga :))

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Mistrovské dílo QT, které mě naprosto uchvátilo svým zpracováním, propracovaným příběhem a hereckými výkony (John Travolta a Samuel L. Jackson jsou zde nepřekonatelní). Jiný výraz než kultovní se pro Pulp Fiction rozhodně nehodí. Víc už snad psát nemusím...Plný počet! Varování film obsahuje hlášky které zlidověly :)

Schindlerův seznam (1993)

Schindlerův seznam má v sobě něco co jsem u filmu jen tak neviděl, nebudu se tu rozepisovat o vynikajícím ději a úžasném konci, který mi do očí vehnal slzy (zatím se to jinému filmu nepovedlo, ikdyž finále Shawshanku mě také málem dostalo). Povinnost, za pět!

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Jen málo filmů mi utkvělo v paměti jako tento. Skvěle vyprávěný děj (úžasný Freeman). Nevím jak tento film popsat slovy (a snad to ani nejde). Pro mě jasně jeden z nejlepších filmů a na tom už se jen těžko něco změní. Mistr Darabont prostě filmy z vezeňského prostředí, což ukázal i o pět let později natočením zelené míle. Pět!