Den Šakala (1973)

Filmy, které obklopují skutečnou historickou událost fiktivním příběhem, mají vždy něco fascinujícího. Nejenže to dodává ději skutečný pocit realismu, čímž zvyšuje napětí a intenzitu, ale také v nás vyvolává pocit, že možná příběh není fiktivní. I když to odporuje naší logice, ten pocit stále zůstává v našich myslích; kdo ví, možná se opravdu pokusili 25. srpna 1963 atentát na Charlese de Gaulla, který byl rychle utajen úřady. Samozřejmě, Fred Zinnemannův film "Den Šakala (1973)", založený na úspěšném thrillerovém románu Fredericka Forsytha z roku 1971, nepředstírá, že vypráví skutečný příběh, ale zůstává to vzrušující úvaha. Film sleduje chytrého, bezohledného atentátníka - s krycím jménem Šakal - jak plánuje zastřelit francouzského prezidenta, stejně jako zoufalé snahy úřadů chytit tohoto anonymního muže, než může své plány uskutečnit. Na rozdíl od většiny thrillerů, které se soustředí na chycení vraha, než může udeřit, "Den Šakala" tráví většinu času s atentátníkem, kde sledujeme, jak inteligentně a umně kreslí své pečlivé plány a realizuje je. Šakal (Edward Fox) je muž mála slov; tichý a svědomitý profesionál, který nikdy nedovolí, aby emoce ovlivnily jeho práci. Poznáváme jeho chytré brilance ve všem, co dělá, ale film nikdy neslaví jeho inteligenci a obdiv není emocí, se kterou jsme ochotni reagovat na něj. Na opačné straně morální škály je zástupce komisaře Claude Lebel (Michael Lonsdale), plachý a měkký detektiv, který se ukazuje jako překvapivě chytrý a vynalézavý vyšetřovatel. Způsob, jakým on a jeho kolegové rozbíjejí Šakalův neprostupný plán, je skutečně poutavý a zajímavý. Vzhledem k historickému zázemí příběhu je nevyhnutelné, že pokus o atentát nebude úspěšný, i když Zinnemann dokázal příběh naplnit stálým napětím, které se pomalu stupňuje, když se blíží osudový den - Den osvobození v Paříži. "Den Šakala" se řadí k filmům jako "Všichni prezidentovi muži (1976)" a "Zodiac (2007)", které nějakým způsobem udržují napětí, přestože jejich závěry nikdy nejsou pochybné {ačkoli, musíme přiznat, tyto dva měly dodatečnou zátěž úplně faktického příběhu}. Přestože byl Forsythův román fenomenálně úspěšný, filmová adaptace byla propadákem, což Zinnemann později připsal tomu, že v hlavní roli by l neznámý herec. Přesto je nyní "Den Šakala" považován za klasický thriller, který inspiroval i průměrný remake z roku 1997, "Šakal", ve kterém hrají Bruce Willis a Richard Gere.

Dospívání po americku (1993)

Ve filmu "This Boy's Life" Leonardo DiCaprio ztvárňuje "chlapce" a jeho talent v mladém věku je nezpochybnitelný. Film je založen na skutečném příběhu Tobyho Wolffa, který žil se svou matkou, jež měla řadu nevydařených vztahů a neustále utíkala z místa na místo, aby začala znovu a unikla své problematické minulosti. Chlapec si celé dobrodružství s odvážnou a energickou matkou užívá. Život, jak ho znali, se změní, když do jejich života vstoupí postava Roberta De Nira, Dwight. Je zdvořilý, má dobré mravy, respektuje ženy a dokáže je okouzlit, což je velký rozdíl oproti předchozím přítelům Tobyho matky. Ona je odhodlaná, aby tento vztah fungoval, protože je unavená z neustálého útěku. Toby je ve škole nepřizpůsobivý a byl mnohokrát suspendován a poslán na tresty. Dwight vymyslí plán s Tobyho matkou, aby Toby chodil do školy v Concrete (malém okrese, kde Dwight žije), aby ho lépe poznal a učinil ho disciplinovanějším. Navzdory Tobyho neochotě je poslán žít s Dwightem a tehdy začínají problémy. Brzy zjistí, že volný život, který žil se svou matkou, skončí a bude omezován bez řetězů. Dwight má tři vlastní děti, které se nemohou dočkat, až půjdou na vysokou školu, aby mohly opustit dům. Dwight je v podstatě dítě uvězněné v těle muže. Neměl šťastné dětství, takže chce, aby všichni ostatní byli nešťastní, a nesnáší, když někdo jiný má lepší výsledky, dosahuje více nebo je šťastnější než on. I Tobyho matka si po sňatku uvědomí, že vše není tak, jak si myslela, ale je odhodlaná učinit manželství fungujícím a říká Tobyho to samé. Film ukazuje, jak nakonec dosáhne konce své trpělivosti a jak se věci poté vyvíjejí. Toby sám touží po svobodě a nemůže se dočkat, až opustí malý prostor pro místo. Film ukazuje jeho hněv, jeho boj, jeho sny a aspirace, které Leonardo ztvárnil brilantně a přirozeně. Robert De Niro jako egoistický muž je úžasný. Jeho kousky, podrážděnost a všechny malé nuance jsou ztvárněny dokonale. Ve filmu jsou některé opravdu vtipné a sladké momenty, které vám vzácně přirostou k srdci, a určitě vás rozesmějí, jako když Toby napodobuje Dwighta, všichni teenagři se oblékají jako Elvis atd. Film vás určitě zanechá s pocitem spokojenosti, ale s nádechem smutku z toho, co musel chlapec vytrpět.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Tento film jsem dlouho rozmýšlel, protože je toho opravdu hodně k zpracování. Je to obrovský film, bohatý na témata, a přestože trvá 206 minut, rád bych si ho znovu vychutnal na obrazovce IMAX. Nechci ho prezentovat jako vzdělávací film, ale myslím, že je skutečně DŮLEŽITÉ, aby si ho lidé šli prohlédnout do kina. Je vzácné, když velké studio věnuje 200 milionů dolarů, podle mého názoru, nejlepšímu žijícímu režisérovi na film, který nám opravdu něco říká o tom, kým jsme jako společnost a jak jsme se dostali tam, kde jsme nyní. Je málo filmařů, kteří dokážou to, co Scorsese; vzít si film s tak temným tématem a zároveň ho udržet neustále poutavým. Robbie Robertsonův (bohužel poslední) skóre je pro úspěch filmu klíčové, jak film postupuje, zdá se, že skóre mapuje Scorseseho hudební historii; od kamenů inspirovaných kriminálními příběhy až po orchestrální pojednání o historických hříších Severní Ameriky. Kameraman Rodrigo Prieto předvádí úchvatnou práci; nikdy není okázalý, ale vždy dobře promyšlený a téměř malířský. Prieto je pro mě lineárním nástupcem Michaela Ballhause jako jednoho z velkých Scorseseho kameramanů. Musím samozřejmě zmínit, že Thelma Schoonmaker je pravděpodobně nejlepší žijící filmová editorka, a její práce na tomto filmu je ohromující. Ona je ta, která tento téměř čtyřhodinový epos cítí tak dobře načasovaný. Scorsese tímto filmem přiznává, že prožíváme poslední kapitolu jeho kariéry, a já bych raději měl téměř 4 hodiny 80letého umělce, který se opravdu snaží a stále zkouší nové věci... než nic. Po dostatečném čase, který jsem tomuto filmu dal, jsem přesvědčen, že to je další mistrovské dílo od velkého mistra kina. Jděte se na to podívat do kina!

Wrestler (2008)

Už bylo napsáno dost o tom, jak se skutečný život Mickeyho Rourka prolíná s jeho fiktivní postavou ve filmu Wrestler. To dodává příběhu na autentičnosti, což možná přilákalo Rourka k projektu, nebo naopak Aronofského k herci. Ale soustředit se jen na tyto povrchní podobnosti by bylo zlehčováním jeho herecké práce. Rourke možná není tak mimo svou komfortní zónu jako Sean Penn ve filmu Milk, ale to jen dokazuje jeho hluboké porozumění své postavě: Randy je nenápadný muž s velkými jizvami, jak doslova, tak obrazně. Léta zápasí, nyní vystupuje na malých akcích před zmenšujícím se davem, a sotva vydělá dost na drogy a steroidy, které potřebuje. Bydlí v karavanu a je vystaven vyhazovu z důvodu neplacení nájmu. Dělá v obchodě a navštěvuje strip kluby, jediné místo, kde má smysluplné lidské vztahy, hlavně se striptérkou Cassidy (hraje ji Marisa Tomei), která je také starší než její kolegyně a nezná jiný život. Wrestler se srovnává s klasikami dělnického filmu jako Rocky a Na nábřeží. Sylvester Stallone se vrátil k postavě Rockyho Balboy, aby uzavřel jeho příběh. Byl to dobrý film s podobnými tématy - sympatický chlap v krutém světě, odcizené dítě - a oba filmy ukazují dilema těchto mužů: jsou příliš staří, aby pokračovali v tom, co znají nejlépe, a příliš staří, aby se naučili něco jiného. Zatímco Rocky Balboa byla nostalgická cesta, nebyla tak ponurá nebo otevřená jako Wrestler, který je mnohem lepším filmem. Aronofsky se s tímto filmem etabloval jako jeden z nejdůležitějších amerických režisérů. Wrestler je zrnitý, nenápadný a hrubý, což dokonale odpovídá materiálu. Aronofsky se ochotně přizpůsobil příběhu, což je obdivuhodné. Zaslouží si nominaci. Tomei je skvělá ve vedlejší roli, ztvárňuje svou postavu (opět doslova i obrazně) s větší zručností než většina hereček. Je to klasická role "striptérky se srdcem ze zlata", ale ona vytváří rovnováhu ve filmu jako jedna ze dvou ženských postav, druhou hraje Evan Rachel Wood jako emocionálně oddělená dcera Randyho. Wrestler je působivý ve svých menších i větších částech. Když Randy navštíví svou dceru, reakce je prchavá; není to přehnaně dramatické. Film prochází povinnými kruhy svého žánru, ale přesto působí čerstvě a realisticky. A pak je tu Rourke. Zaslouží si nominaci na Oscara a pravděpodobně by měl vyhrát. Je to jedna z nejlepších hereckých výkonů dekády, možná i všech dob. Aronofsky rozpoznal v Rour kovi tuto kvalitu a přesvědčil producenty, aby ho zvolili místo Nicholase Cage. Těžko najdete přesvědčivější a pohnutější výkon. Wrestler je jedním z nejlepších filmů roku - charakterová studie, která je zároveň nadčasová a silná. A je veden režisérem, který se dokázal odrazit od esteticky přitažlivého, ale povrchního uměleckého filmu k jednomu z velkých děl amerického kina 21. století.

Velryba (2022)

Vidíme postavu, která ztratila chuť do života a svůj smutek utápí v přejídání až k morbidnímu stavu. Výrazný Brendan Fraser zde vystupuje v roli svého života a jeho filmová dcera Sadie Sink mu vynikajícím způsobem dělá společnost. Hong Chau se snaží mu pomoci, ale zdá se to být marné. Tato postava se snaží přejídáním zničit a doufá, že jediné, co v životě dokázal, je být otcem dcery, která je mu v mnohém podobná. Možná si toho je vědoma, a proto je plná hněvu a netolerance. Příběh je plný smutku, lásky, dobra, vzteku a beznaděje.

Komisař Montalbano - Il metodo Catalanotti (2021) (epizoda)

Montalbano se potýká s vraždou Carmela Catalanottiho, vedoucího amatérské divadelní společnosti, jehož oddanost Catalanottimu a jeho neobvyklému pojetí divadla hraničí s fanatickou posedlostí. Útočník ho bodl do hrudi, ale bez kapky krve. Může klíč k odhalení totožnosti vraha spočívat v Catalanottiho znepokojivé představě o divadle? Poslední díl ságy o Montalbanovi.

Volha - FOXTERIÉRY (2023) (epizoda)

Tohle je tak nadsazeny a tak absurdní. I kdyz se rikalo vole, tak snad kdyz se mluvilo s nekym. nadrizenym tak se vole nepouzivalo. Tesil jsem se a prislo zklamani, jen hezky trailery v tv.

BANGER. (2022) odpad!

Nejsem cílovka, za mě Odpad, ale dám aspoň jednu. Ted musim odebrat i tu jednu hvezdu, naprosta amaterina. Vetsi odpad jsem snad jeste nevidel.