Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

V rámci divadelných záznamov u mňa zatiaľ zostáva na piedestály Sluha dvou pánů (2000). Barbora Hrzánová  predvádza skvelý herecký koncert. Sype hlášky a predvádza aj fyzicky vypointovaný humor. Sníh. Ten můžu! Ten není vůbec žádnej sladkej. Večeře Helenko. Děkuju, ještě nemam hlad ty kurvo. Soucit. Jazda na kole či dobrodružná historka. Bohužiaľ v druhej polovici kadencia išla dole  + mňa netankovali samostatné výstupy Vlčkovej a Jeníka. Urobiť zostrih najlepších scén, tak 5* bez váhania. Ako dvojhodinový celok predsa len rozriedené.

Gentlemani (2024) (seriál)

Prvý diel vzbudil nádeje, že Guy Ritchie splnil vlhký sen fanúšikov a natočil gangsterský seriál vo svojom typickom štýle. Teda plno zvratov a ešte viac rôznorodých postáv, ktoré sú navzájom veľmi ťažko kompatibilné v myšlienkových pochodoch. S pribúdajúcimi dielmi ubúda ritchieovský rukopis a zhruba od polovice série prevláda klasická gangsterka. Našťastie stále zábavná. Najväčšie mínus v rámci obsadenia je bohužiaľ hlavná postava. Theo James fakt nie je Matthew McConaughey. Nepotešil ani Vinnie Jones, ktorý je krotký ako baránok. Už len dodám, že Kaya Scodelario vyzerá ako sestra Emmy Stone a najzaujímavejší herecký výkon predvádzajúci Daniel Ings vyzerá ako člen rodiny Henryho Cavilla. Teším sa na druhú sériu? To vyložene nie, ale rozhodne si ju pozriem.

Lidé pod schody (1991) odpad!

Wes Craven natočil Hory mají oči (1977), Noční můra v Elm Street (1984), Vřískot (1996), ale aj totálne nudnú, nevtipnú, nestrašidelnú sračku Lidé pod schody. Obsadil manželský pár z Twin Peaks a nechal ich honiť malého černouška, a ja som len neveriacky krútil hlavou, prečo tento skvost dostal priestor v rámci Encyklopedie hororového filmu. Zasa po cca roku musím siahnuť na dno hodnotiacej škály a dať odpadový cejch.

Problém tří těles (2024) (seriál)

Zo začiatku v štýle seriálu Ztraceni. Záhadné, nejaký ten odpočet, veď viete. Následne sa karty začnú postupne viac a viac rozkrývať, až je všetko základné jasné. Vizuálu peniaze určite nechýbajú. Herecky žiadna sláva. Herci vedľajších postáv z Hry o trůny, Eiza González (Baby Driver) či Benedict Wong (Marvel filmy). Bavilo ma vedecké zmýšľanie nad klasickou sci-fi zápletkou. Hľadanie riešení, odôvodnenie udalostí a podobne. Problém tří těles nemá 5* ambície, ale potenciál pre ďalšie série je určite dostatočný.

Démon zatracení (2019)

Úvodná upršaná scéna veľmi dobre navnadila. A čo som dostal ďalej? Mix filmov ako Disturbia, To a akejkoľvek eko bio čarodejnice na akú si dokážete spomenúť. Vizuál nemám dôvod kritizovať. Herecký talent sa zhoduje s kvalitou scenáristov. Béčko, ktoré odškrtá celý zoznam "povinných" klišé momentov. Priemyselná jednohubka bez akejkoľvek zapamätateľnej príchute či konzistencie.

Ricky Stanicky (2024)

Zac Efron tu má ksicht, ako keby utiekol od Madame Tussauds. John Cena opäť potvrdil, že nevážnosť mu sedí najviac. Lex Scott Davis to pekne okrášlila a William H. Macy pripomenul, že ešte žije. Zbytok obsadenia na hranici céčka. A kupodivu to celkom dlho dobre odsejpalo. Ricky Stanicky na seba prirodzene nabaľoval konfrontácie, ktoré bolo potrebné riešiť improvizáciami. Bohužiaľ posledná polhodina začala vážnieť a nechýbali aj nejaké tie citové frky. Mať o dva levely lepšie herecké obsadenie, vyhodiť emočné sračky, tak z tejto zápletky mohli vytrieskať niečo ako Pařba ve Vegas roky poté.

Černé ovce (2006)

Hororová komédia, ktorá s humorom pracuje minimálne. Jedna narážka na zoofíliu, dve na vegánstvo, jeden pokus o homosapiensfíliu. Krajina krásna, triky vydarené, ale inak 87 minút pôsobilo nekonečne. Buuu na tvorcov, teda pardon beee na nich.

Holka na zabití (1975)

Keby Columbo ňoumu len nepredstieral a keby Jessica Fletcher bola z děcáku, a žili v socializme, a mali spolu dcéru, tak by to bola Anča. Veškrnka vyšetruje, vyžiera, vyřehtáva a vykoumá vraha. Bol som hodne prekvapený, že na režisérskej stoličke sedel Juraj Herz (Spalovač mrtvol).

Holky z porcelánu (1974)

Z pre mňa neznámeho dôvodu často reprízovaný film. Ak odrátam, že tu filmovo debutuje Dagmar Havlová a skutočnosť, že Marta Rašlová bola sexy od hlavy po podpätky, tak zbytočný film o inventúre, a strastiach pracujúcej triedy nežného pohlavia.

Bytost (1982)

Bytost za pochodu mení svoje žánrové zaradenie. Začína ako klasická duchárina, potom dráma o duševných nemociach a celé sa to zakončí v štýle sci-fi Insidious. S Insidious je tu priame prepojenie, nakoľko Barbara Hershey si o 30 rokov neskôr zahrala matku Josha Lamberta (Patrick Wilson). Scény v ktorých prichádza k zneužívaniu až znásilňovaniu si rozhodne neberú servítky a majú výborne zvládnuté neviditeľné ruky, a ústa. Dojmu škodí neúdernosť celkového tempa. Sú tam zbytočné opakovačky toho istého + neustále odchody a návraty. Možno neprávom prehliadaný horor, ktorý si však za to môže sám.