Dívka ve vlaku (2016)

Príbeh troch žien, ktoré sú na prvý dojem navzájom spojené, no s pribúdajúcim časom sa spojenie mení na nerozdelitelné prepletenie. Dívka ve vlaku nemá zbytočné miesta ani diery v pointe. Navyše má skvelé ženské obsadenie a spôsob rozprávania príbehu, ktorý z klasickej záležitosti dokáže urobiť dlho nepriehľadný trojuholník až šesťuholník. Miestne kritické komentáre a nízke % hodnotenie spôsobili, že som pozretie dlho odkladal. Chyba. Ano, výsledný dojem určite nie je áčkovej kategórie, ale všetko pod 3* je neodpustiteľnou úražkou, pretože som dostal kvalitné drama/thriller.

Halloween (2018)

Mala to byť pocta prapôvodnému filmu. Najväčší prúser je fakt, že Laurie si roky buduje pasť na Michaela a kvalita tohto plánu zodpovedná hodinovému premýšľaniu. Aký význam má behať po dome v tme s brokovnicou? Nebolo by lepšie dom vysvietiť ako štadión? A prečo, keď má svoj cieľ u nôh a v ruke nabitú pušku, začne utekať a za každú cenu dokončovať dopredu naplánovanú pomstu? Zabíjania bolo síce viac než dosť, ale v tomto prípade kvantita zabila kvalitu. Celé to postrádalo trošku mozgovej kôry a predovšetkým atmosféru. Kultový hudobný motív sám o sebe nič nevytvorí.

Stylista (2018) (seriál)

Hlavná postava, podľa ktorej sa volá celý seriál, stylista Artur je nudná verzia predstavy o homosexuálovi v módnej branži. Celý Stylista je akési trieskanie stereotypne jednoduchého parodovania HOMOmódy (preto aj postavy menom Boho, Olo). Postava Dee (Petra Nesvačilová) je totálne prepálená jeblina. Nesvačilová ju hraje naschvál prehnano prijebanú, ale vychádzajú z nej len nevtipnosti, a teda sama o sebe vôbec nenahráva ostatným postavám na kontra vtip. Boho nestojí vôbec za reč, tak ako jednotlivé príbehy. Jediný záblesk skutočne vydarenej paródie, karikatúry je práve Olo. Slovenský pupuš, ktorý by si zaslúžil svoj vlastný mini seriál.

Bohemian Rhapsody (2018)

Rozprávka o Queen, respektíve posmrtné PR pre Freddyho. Od nepekností a kontroverzností vykuchaný a pre väčšiu filmovú atraktivitu nereálne popreskladaný príbeh hudobnej legendy. Keď do podoby filmu môže zásadne zasahovať priamy účastník (žijúci členovia kapely) príbehu, tak to je asi ako keby ste natočili film Zrůda (Charlize Theron) a nechali vedľa strihača sedieť Aileen Wuornosovú. Ak nebudete čakať od Bohemian Rhapsody snahu o zachytenie reálneho obrazu udalostí a postáv, tak si užijete cestu ku sláve, ktorá je oslavou výnimočného talentu. Gwilym Lee a jeho podoba s Brianom Mayom bola nereálne reálna na úrovni špičkovej CGI. Rami Malek ako Mercury to trafil hlavne pohybovo.

Nepřítel státu (1998)

Možno najviac šokujúci člen ČSFD kategórie Nejlepší filmy. Že práve tento film patrí medzi top 300? Čím si to vyslúžil? U mňa jasné 3*. Vláda, agenti, super moderné technológie, porušovanie ústavných práv, akcia. Nájdete tam všetko, čo by ste začali po obhliadnutí DVD obalu očakávať. Film, ktorý ničím nevybočuje, nie je ničím kontroverzný, nie je ničím originálny. Veď Will Smith by Nepřítele státu nezaradil ani medzi TOP 10 svojich vlastných filmov, takže som videl špatný zostrih, alebo mi niečo počas reklamy utieklo?

Čínská čtvrť (1974)

Čínská čtvrť je klasika s povesťou jedného z najlepších krimi filmov histórie. Dlho som pozretie odkladal, pretože kombinácia Polanski a časové zasadenie príbehu ma nejako odradzovali. Bál som sa rozťahanej nudy plnej vyfajčených cigariet. Dopadlo to naštastie dobre. Ano, minutáž mohla byť určite úspornejšia, ale nuda sa nekonala. Príbeh pôsobí, že ste ho v podstate v nejakej forme už videli, ale to je skrz to, že som 1974 videl v roku 2019. Nejednoprúdová zápletka, v ktorej si užijete autentickú atmosféru, ktorej ale chýbajú vyložene silné momenty. Ak teda nerátam úplný záver. Ten potešil nehollywoodským rozuzlením. Z dnešného pohľadu mi status filmu príde dosť prehnaný, pretože dostanete síce kvalitne natočenú, ale v podstate klasickú detektívku s jedným zvratom, ktorý však neprinesie nič shyamalanovské.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Ponúka sa prirovnanie ku klasike Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka. Seriál od prvých dielov nastúpi s celkom zbesilou kadenciou slovných výmen ústrednej dvojice, ktoré doprevádza nemej zbesilé striedanie svetov či vesmírov. Futurame vyčítam, že zo sci-fi potenciálu, kde mohli fantáziu rozstreliť do všetkých kútov, využili pomerne málo. Rick a Morty v tomto smere pôsobia odvážnejšie, kreatívnejšie. Kulisy teda pestrejšie, len bohužiaľ občas hapruje príbehová stránka a predovšetkým schopnosť vytvoriť s postavami nejaký vzťah. Z prvej série by som vyzdvihol paródiu na film Počátek, výlet do Anatomy Park, využitie existencie Misíkov alebo pôrod sexuálneho robota. Z druhej série sa dá pochváliť nahliadnutie do autobatérie. Tretia séria mi prišla najviac akčná a krvavá. Priniesla paródiu na Šílený Max: Zběsilá cesta, alebo nadopovanú okurku, či súboj Rickov. Štvrtá séria je najslabšia, potešila maximálne tak nadržaným drakom a hadím Terminátorom. Naopak piata séria kvalitatívne vystrelila k stropu. Prvé dve epizódy sú neriedenou esenciou tohto seriálu. Sú presne také, aké všetci chceme, aby boli. Divoké, bláznivé, ujeté, zábavné, prekombinované a bezhraničné. K tomuto skvelému úvodu série sa pridala mega mrdka, hellraiserovský svet či zmutovaný Den díkůvzdání. Celkový dojem sa u mňa ustálil na zaslúžených 4*. Teda nie top seriál, ale rozhodne kreaktiviou a fantáziou nabušený kúsok. Šiesta séria sa radí skôr k tomu slabšiemu z tohto bláznivého sveta. Respektíve predvádza len rickmortyovský štandard. Vyčnievali tri diely, a to Smrtonosná past s trefnou kritikou náboženstiev, Nočná rodina a odhalenie tajomstva štěstíček. Siedma séria neohrozila tie najlepšie, ale poskytla viaceré vydarené diely, a to špagetový kanibalizmus, Total Recall/96 hodin, Yetiho vo Valhalle a dieru strachu.

Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka (1972) (seriál)

Kultovka, ktorú do môjho detstva prinieslo sledovanie ČT. Mať vlastnú nafukovaciu raketu a cestovať za dobrodružstvami, ktoré zachránia od rodinnej tuctovosti? Úlet fantázie z čias minulých.

Fargo - Season 2 (2015) (série)

Jednotlivé série seriálov nikdy nehodnotím, pretože si dojem utváram zo všetkých videných dielov. Tu sa výnimka hodí. Ide síce o sériu pod značkou Fargo, ale každá má svoj letopočet, svoje postavy. Spája ich len zemepisná dĺžka a šírka. V prvej sérii príbeh sleduje predovšetkým dvojicu Billy Bob Thornton a Martin Freeman. Vo Fargo II. je sledovaných dejových línií možno až priveľa. Navyše žiadna neponúka tak zaujímavú konfrontáciu a predovšetkým v žiadnej sa nerozbehne nezastaviteľný sled zaujímavo život komplikujúcich udalostí. Ano, sú tu komplikácie, domino efekty a záverečné prepojenie všetkých postáv, ale už to proste nebolo ono. Kvalitné 3*, ktorým UFO definitívne odnieslo šancu o hviezde navyše.

Vzkaz v láhvi (2016)

Detektívnych filmov a v posledných rokoch hlavne seriálov sa chrlí veľké množstvo. Originálne či prekvapivo pôsobiacich príbehov sa veľa neurodí, takže medzi sebou bojujú predovšetkým charizmou, zaujímavosťou detektíva či vraha. A tu je hlavný, samozrejme nie jediný, dôvod, ktorý z tejto filmovej (zatiaľ) trilógie robí trilógiu televíznej kvality. Carl Mørck a Assad postrádajú schopnosť strhnúť na seba dostatočnú pozornosť. Oni sú len sprievodcovia neáčkovými príbehami. Vzkaz v láhvi má najslabšieho padoucha a v podstate aj najmenej prepracovanú zápletku. Len ma teda utvrdil o nekino rozmere Oddelenia Q.