Žena v kleci (2013)

Detektívka, ktorá obsahuje všetko potrebné. Čo však v tomto prípade zároveň znamená, že neobsahuje nič mimo klasické hranice vyšetrovačky. Žena v kleci sa drží svojho žánra ako kliešť. Dôkaz za dôkazom. Svedok za svedkom sa ženie za rozseknutím zápletky. Dostanete príbeh, ktorý prinesie síce jednoduchú ale dostatočne zaujímavú cestu. Detektívka, ktorá nikoho nesklame.

Špión, který mi dal kopačky (2018)

Ďalší kus do rady špionských komédií. Klasická zápletka. Dievča netuší, že jej pán Dokonalý je v skutočnosti vrah/agent. Niečo ako napríklad Vrahouni (Ashton Kutcher). Tu na "obzvláštnenie" je dievča sprevádzané, v boji o život, najlepšou kamarátkou. Kate McKinnon mi svojim prejavom naozaj nesedí. Pôsobí ako ženská biela verzia čiernych teatrálnych komikov. Myslím, že české a slovenské televízie našli pecku pre svoje opakované vysielania.

Castle Rock (2018) (seriál)

Zo začiatku to vyzerá, že nás Stephen King zavedie do mestečka, ktoré je tak trochu v štýle Twin Peaks. Pohnutá minulosť, zvláštne príbehy niektorých obyvateľov, podivná atmosféra. Alebo niečo v štýle Batesův motel. V 8. časti sa tento nádych rozmetá určitými časoprostorovými výletami. 9. a 10. diel sú už čisto v štýle J. J. Abramsa. Teda niečo zo Ztraceni a ešte viac z Hranice nemožného. Mix, ktorý pôsobí veľmi rozťahano vďaka zbytočným odbočkám od hlavných postáv. No a hlavné postavy majú bohužiaľ kvalitu, ktorá by zodpovedala vedľajšej postave v kvalitnom seriále. Najväčší zárez je však fakt, že Castle Rock okolo hororu krúži naďaleko.

Upgrade (2018)

Samozrejme sa ponúka porovnanie/prirovnanie s filmom Venom. V oboch ma najviac bavili tie vnútorné monológy. Upgrade je sci-fi detektívka, ktorá ale zasa vlastne až tak moc nevyšetruje. Príbeh je zameraný hlavne na zoznamovanie, sžívanie a vzájomné využívanie dvoch hlavných postáv. Súbojové scény pôsobia kvalitne a až matrixovsky. Zápletka dobre odsejpá, nezdržuje, zbytočne neodbočuje, ale neprináša žiadny wow efekt. Film pôsobí lepšie než akým v skutočnosti je. Ako keby sa nezávislému filmu dostalo prvoligovej péče. Béčko na úrovni, ktoré Vás trápi myšlienkou, k čomu ho prirovnať.

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers 1 a 2 mali podobné vyznenie. V obidvoch filmoch mali hrdinovia medzi sebou často nezhody. Tu je nepriateľ natoľko silný a neustále silnie, že k žiadnym dohadom neprichádza, nie je čas. Súboj strieda súboj. Infinity War ponúka najviac akcie a zároveň v najmohutnejšom balení. Na základe určitého pomeru/nepomeru sa strieda pred kamerou tak veľké množstvo postáv, že si režisérska dvojica zaslúži pochvalu, pretože trojka rozhodne nepôsobí ako chaotický zlepenec. Bohužiaľ však okrem tejto pestrej kombinácie postáv, neskromnej akcie a vizuálnej kvality, neprináša trojka nič z čoho by ste si zásadne cvrknuli do nohavičiek. Najvydarenejšou dejovou líniou bola tá, kde boli Strážci Galaxie a Thor (jeho najviac vydarená exhibícia svalov a hlášok).

Avengers: Age of Ultron (2015)

Nie som fanúšik ani jedného z členov Avengers, ale najväčšie sympatie mám určite k Hulkovi. Väčšinu zo samostatných filmov som vôbec nevidel. S čistou hlavou môžem teda vyhlásiť, že sa jedná o blockbuster v tej najčistejšej podobe a v podstate o kópiu jednotky. Ale opakovaním sa tvorcovia posunuli kvalitatívne zasa o krok dopredu. Lepšie a bombastickejšie triky, atraktívnejšia zápletka, lepšie fungujúce dialógy a konfrontácie. Vydarená tímovka, ktorá mi dala všetko, okrem toho jediného. Nenadchla ma. Otázka na záver. Je vôbec niekomu sympatický Hawkeye?

Venom (2018)

Film u ktorého chápem a súhlasím s 2* a zároveň s 3* či 4*. Venom má dosť jednoduchý príbeh, ktorý Vám pripomenie x iných filmov. S logikou občas silno zápasí a Michelle Williams stojí za hovn*. Na druhej strane akčné scény a v nich nešetrené digi triky dodali očakávanú kvalitu. Teraz príchádza určujúci faktor. Venom samotný. Mňa vnútorné rozhovory (Eddie/Venom) dosť bavili. A jeho ochranovateľské schopnosti boli efektné, efektívne a zároveň zábavné. Blbárna na steroidoch, ktorá fanúšikov Hardyho neurazí. Pokiaľ v dvojke viac zapracujú na príbehu a vyserú sa na nízku vekovú dostupnosť, tak by mohol vzniknúť týpek, ktorý všetkým Spidermanom natrhne pavučinu.

Odnikud (2017)

Veľmi chválený film, ktorý som dlhšiu dobu odkladal. Nelákalo ma to celkové téma filmu. Útok na menšinu. Keď je téma moc aktuálne, tak to potom smrdí kalkulom filmárov ždímat čerstvé rozpoloženie skrz rozdeľujúce emoce. Prací proces sa našťastie nekonal, ale zároveň sa nekonalo nič prekvapivé. V podstate klasická záležitosť. Nič, čo by Vás nadchlo. To čím Odnikud boduje sú herci, a to predovšetkým Diane Kruger. Od čias Tróji sa prepracovala k naozaj presvedčivej herečke. Napriek jej nadpriemernému, vlastne výbornému výkonu sa jedná len kvalitne urobenú jednorázovku, ktorej dojem neprežije prvú polnoc.

Grandhotel Budapešť (2014)

Wes Anderson a jeho svety mi nesadli. Preto som takmer desať rokov nevidel žiadny jeho ďalší film. Dnes som sériu prerušil a neľutujem. Rozprávka bez nadprirodzeností. Rozprávka plná farieb a nemenej pestrých postáv. Keď je na scéne Willem Dafoe (najvtipnejší kočkovrah), tak Grandhotel Budapešť chytá atmosféru Adéla ještě nevečeřela (film má v sebe nádych aj niektorých ďalších československých filmov z čias, keď počítačový trik bol maximálne tak vľhký sen Čapkového Robota). Hlavným ťahúňom hviezdne obsadeného stáda rolí, roličiek a pidi roličiek je však Ralph Fiennes. Je energický, sympatický a vtipný (to sa nemôžem ani navoňať?). Škoda, že film končí tak nejako nemastne, tak nejako nezodpovedajúco tej bláznivej ceste za...

Vážený diktátore (2017)

Komédia, ktorá sa nedrží svojho žánru (vážne debaty o diktátorstve) a zároveň nedrží pokope sama o sebe (nevtipné pokusy o vtip toho typu, že oblečieme hereckú legendu do oblečenia, v ktorom bude vyzerať blbo, hahaha). Základná myšlienka je v pohode a samozrejme sa tu ponúka zrovnanie s filmom Diktátor (v hlavnej úlohe Sacha Baron Cohen). Bohužiaľ z ponúkaných možností zápletky si scenáristi zvolili podivný a hlavne nudný variant, že natočia stredoškolskú komédiu uzatvorenú v garáži, v ktorej sa šourá diktátor. Tá jedna hviezda je hlavne za veľmi peknú tváričku mladej rebelky.