Milióny (2004)

Asi nejlepší film od Boylea, co jsem měl možnost se podívat. Emocionálně nad neuvěřitelně vykonstruovaným Milionářem z chatrče vyhrává na plné čáře. Miliony jsou velmi příjemná záležitost nejen pro dobré herce s klučinou Alexem Etelem v čele. Chlapcova obsese svatými mě pobavila. Také je vidět, že v Anglii jsou sportovci jednoho sportu považováni za hrdiny. Hrát si za tratí má někdy své výhody. I když logika nemá stejně jako v Milionáři v příběhu až tak své místo jsem spokojen.

Morgiana (1972)

Původní záměr pana Herze o příběhu ze kterého přímo sálá knižní romantismus byl bohužel vedením neschválen ( ale naštěstí se ho dovíme - my, co vlastníme neDIVXovou verzi ) a tak se divákovi dostane "jen" špičkového hereckého "dabl" výkonu Ivy Janžurové, skvělého scénografického pojetí a klasického Herze. Příběh je složitý jako texty Michala Davida, ale to je spíše plusem, protože už tak se musel zbytečně, jak jsem předeslal na počátku, přepisovat původní text. Kdo má rád filmy pana Herze - Morgiana je jasná volba - už jen proto, že v televizi jsem film nikdy neviděl a v pošetkovém vydání film asi jen tak nevyjde. P.S. Ani náhodou bych si netipl, že literárním otcem je rus Grin. P.S. podruhé Morgiana se nejmenuje postava paní Janžurové...

Muž a jeho pes (2008)

Jako většina nových českých filmů - kupení scén bez nějakého užší souvislosti, dialogy klišovité. Pochválit lze snad kameru. O nějaké hlubší psychologii nemůže být ani řeč. Prvoplánovitost některých scén až bije do očí a mozku. Belmondo je bezpochyby největší devizou příběhu.

Dýka (1989)

Bývá pravidlem, že kde se objeví Niro, obvykle zastíní všechny, ale Ed Harris to dokázal opět ( stejně jako Al v Heat ) změnit. Na traumatu vietnamské války a ztráty kamaráda vidíme jak se oba vypořádávají s životem a vzpomínkami. Nic vyjmečného v Jackovi Dýce neuvidíte, ale za podívání stojí.

A co když je to pravda? (2005)

Příjemně osvěžující nápad v této romantické komedii je bohužel ubit tak velkou kupou klišé typickým pro nejklasičtější romanťáky s tak nejčekanějším finále, že se ta třetí hvězda povážlivě zahoupala na tom filmové nebíčku. Příště méně šablony a více nápaditosti. Reese Witherspoon je nesympatická a ani se moc neherecky nepředvedla. Chemie mezi ústřední dvojicí jsem si tedy nevšiml.

Cesta zhýčkaného dítěte (1988)

Téměř v každém filmu mi Belmondo vadí, zde je tomu právě naopak. Je na něm vidět, kterak si roli nesmírně užívá a je to bohužel jedna z mála postav, které jsou uvěřitelné. Alově (Richard Arconina) postavě jsem prostě neuvěřil ani slovo. Je tak plochá a i průměrný vedoucí by poznal kdo a co je zač. Film mi hodně připoměl nedávno viděného Milionáře z chatrče. Není sice tak prvoplánovitě trapný, ( ať se na mě nikdo nezlobí, ale podle otázek v soutěži udělat životopis - to uráží mě jako diváka.) ale až moc situací a situací je tak moc tušitelných... Na kvalitní psychologický film té psychologie ještě "trochu" chybělo. A ne, nejsem cynik. Celkově musím konstatovat, že mě sice nemrzi Cestu sledovat, ale podruhé bych si ji nepustil, možná pouze scény s Belmondem.

Zkažená mládež (2007)

Estonských filmů jsem moc neviděl :) DVD Edice se zase pochlapila.. no i když abych ji nepřechválil, na hodiny estonštiny jsem se hodil vždycky marod, takže když jsem volil mezi dvěmi českými titulky a ani jedny nefungovaly, mušel jsem přehodit audio. Takže jeden malý výchovný pohlavek jo ? Beru zpět, abych nebyl chycen za slovo. Šikana je svinstvo a kdo se jí nepostaví, byť ji vidí, je stejným viníkem jako sám pachatel. Stejně jako ten kdo ji nenahlásí. Teď k příběhu - zbytečná zkratkovitost - jednak mi vadilo, že nikdo nevysvětlil, proč byl Jooseph třídním outsiderem a hlavně - chyběla mi tam nějaká domluva na závěrečnou ( a skvěle natočenou) scénu. Také bych na konec dovyprávěl zbytek "kauzy". Jinak nemám žádnou větší výtku.

Domov šedých motýlů (2008)

Naši filmaři pořád brečí, že filmy stojí moc peněz a špatně na ně shánějí peníze. Řeší to často příšerným Product placement ( Svatba na svatebním poli, Líbáš jako Bůh ). Šikovný Dome Karukoski z Finska nic takového nepotřebuje. Stačí jeden ostrov, zhruba 20 přsvědčivých herců, kvalitní scénář a výborná kamera a hustá atmosféra. Flashbacky z traumatického zážitku jsou luxusně nasnímané. "Tummien perhosten koti" nenudí ani minutu. Nenapadá mě jediná výtka. Děkuji DVD Edici za vyjmečný film.

Líbáš jako Bůh (2009)

Komedie a k tomu romantická. Ani jedno se nepovedlo. Obsese režisérky z mobilních telefonů ( ale jen T- Mobile) , kosmetikou ( Avon), kávou (Jacobs) atd. už ano. Nakoukala to nejlepší z američky a spatlala film plný sobeckých lidí, kteří s realitou ( a to ani v nejmenším) nemají absolutně nic společného. Dva dobří herci tu jsou Kaiser - jeho mimika s pohyby pořád funguje a Bartoška, který ( mimo jeho televizní pořad, který je neředěné peklo s příšernou klakou) má charizma a poměrně sedící ironické hlášky. Jediná zajímavá ženská postava je Holubová - té uvěřím snad cokoli. P.S. Lucie Bílá konečně "hraje" samu sebe.

Ve stínu Beethovena (2006)

Film jedné výborně natočené scény s nááádhernou Ódou na radost, která ve spojení s umocňujícím prostorovým zvukem opět dokazuje, že geniální hudba nezná pojem času. Bohužel to je skoro vše ( mimo pár scén s Edem Harrisem ), proč se na film podívat a to je trestuhodně málo. Dialogy ujdou, ale chemie mezi Beethovenem a jeho přepisovačkou prostě nefunguje. Plno postav a věcí není dotáhnuto do konce a je to velká škoda. Nedotaženost je až bolestná ve srovnání s mnou adorovaným Amadeem. A to ty dva považuji za minimálně rovnocenné ...