Skrytá identita (2006)

Dlho som váhal medzi pôvodnou trilógiou a remakom, ale tlak okolia včera rozhodol za mňa ("Ser na Nabiť a zabiť, ideme na Departed!"). A definitívne som si uvedomil, že 2+ hodinové "veľké" kriminálne drámy od veľkých tvorcov rozhodne sú mojou šálkou čaja a hneď ako bude čas, konečne vytiahnem z poličky Mannov Heat a vrhnem sa naň. Dovtedy budem príjemne spomínať na tento vynikajúci snímok, v ktorého spoločnosti som sa ani chvíľu neudil (ako by som sa len mohol, keď sledovanie deja vyžadovalo maximálnu koncentráciu), a ako sa blížilo vyvrcholenie a slučky okolo niektorých krkov sa začínali sťahovať, bolo jasné, že investovaná pozornosť sa mi zúroči. Atmosféru špinavého veľkomesta dotvárajú špinavé charaktery, občas padne nejaká tá životná múdrosť, ktoré, ako vieme, z úst gangstrov znejú najlepšie, a hlavný zloduch má taliansky znejúce priezvisko. Čo viac si želať? Len mi nie je jasné, prečo mi ten drsný záver nevyrazil dych, keď sa v ňom toho toľko zomlelo (a prečo preboha polku kina rozosmial?). A viete čo? Na Nabiť a zabiť idem dnes. :)

Maljukgeori janhoksa (2004)

Ďalší pôsobivý kórejský kúsok, v ktorom sa zasnená šikmooká romantika stretáva so serióznou, realistickou, sociálne kritickou drámou o šikane a telesných trestoch na školách. U oboch "ingrediencií" tak trošku pritlačiť na pílu, a rozdýchaval by som to ešte teraz. Takto je to "len" veľmi silné, čo by za normálnych okolností bohato stačilo, no keď si človek púšťa DVD od Lhurgoyfa, má už nejaké očakávania. 85%.

V tom domě straší! (2006)

Príjemne atmosferická a mierne strašidelná alternatíva k početným, viac či menej podareným zvieracím animákom, ktorá jemne naznačuje, že v budúcnosti možno aj mainstreamové renderované filmíky pekne pritvrdia, a ich žánrový záber zďaleka nebude zahŕňať len rodinnú zábavu.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Dva roky po vzniku PULP FICTION bolo už Tarantinovo meno evidentne dostatočne zvučné na to, aby si prostredníctvom vlastného scenára a postavy napísanej pre seba mohol realizovať sexuálne fantázie s obľúbenou celebritou. Prejdime ale od nôh Salmy Hayek k dôležitejším veciam. Keď sa do parádne rozohratej tarantinovskej gangsterky, plnej nezabudnuteľných hlášok aj celých scén, začnú miešať ostré zuby, krv a špeciálne efekty, stále nie je dôvod smútiť, nakoľko tento netypický žánrový mix zatiaľ drží pekne pohromade. S blížiacim sa finále ale Rodriguezovi zreteľne dochádza dych a začína chýbať nejaké prekvapenie, nejaká pekná smrť alebo akákoľvek iná drobnosť či oporný bod, ktorý by vo vás vzbudzoval chuť pozrieť si film niekedy znova - napríklad hneď zajtra s nejakými kamošmi. To však až tak nevadí, nakoľko prvá polovica má podobných oporných bodov viac, než posledné tri filmy, ktoré som videl, dohromady... Nie, to som prehnal. Sorry, Carpi. :) BTW, jeden odkaz pre kolegu gouryella - nie, nenatočil.

Pon (2002)

Vyrovná sa JU-ONom? No, možno keby som si tretinu zorného poľa väčšinu času nezakrýval vankúšom... Rozhodne to však fungovalo. Od ľakačiek, ktorým patrí prvá polovica snímky, až po s blížiacim sa koncom čoraz strhujúcejší, fantastickým finále zakončený príbeh o naivnej láske a temnom tajomstve, ktorý dominuje druhej polke. A tá malá je neuveriteľná...

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Hearts will bleed. Totálny masaker, ktorý vybije zuby a vyreže jazyk všetkým, ktorí tvrdia, že horror (minimálne v tej podobe, v akej ho poznáme z 80. rokov) je mŕtvy. Prvá vražda prichádza ako blesk z jasného neba (čo dáva spomenúť na starý TEXAS CHAIN SAW MASSACRE) a rozbehne sa s ňou tak krvavá jazda, akú plátna kín pekých pár rokov nezažili. Dej nie je o nič zložitejší a priamejší, ako nutne musí byť - čo je však jedna z hlavných ingrediencií väčšiny slasherov (vrátane Pána Neprekonateľného, HALLOWEENU), a každý, kto sa na to sťažuje, je proste mimo. Trochu oprávnenejšie by už mohli byť výhrady k mierne na hlavu postavenej záverečnej pointe, no sú prípady, keď to osobne proste dokážem prekusnúť a nenechám si tým pokaziť náladu a dojem (DEAD END, alebo práve "Britva"). Aja u mňa týmto zabodoval na celej čiare, takže si tentokrát odnáša pekných 9/10 a jeho budúcu tvorbu budem ostro sledovať. Ak sa nenechá ovplyvniť priemernými kolegami a zlomiť ruky-zväzujúcimi producentmi či MPAA (hroziacou "neobľúbeným" ratingom NC-17), dotiahne to sakramentsky ďaleko.

Elvis nebo Samuraj? (1998)

Čo robi v obitusovej TOP 10 film, v ktorom je celkovo tak 2 dl krvi, sa radšej nepokúšam riešiť, kvôli tomu tu nie sme. :) Sme tu preto, aby sme si pripomenuli, že "malé" filmy ako tento potrebujú byť predovšetkým originálne a aspoň spolovice tak cool, ako ich hlavný hrdina. Spĺňal to napríklad EVIL DEAD a spĺňa to aj SSS - post-apokalyptická akčná road-buddy-movie, ktorá má na to, aby (veľmi) zaujala, ale, ako výstižne podotkol Weruss, neskultovnie. Jeffrey Falcon alias Buddy síce svojim kung-fu skillom neohúri, no pár ozaj efektných pohybov ovláda, a spolu s choreografmi a strihačmi odviedli kus dobrej práce, na ktorú sa príjemne pozerá. A okrem toho je to sympaťák až za hrob s plným rukávom hlášok. Nie je to pre každého, a napriek tomu, že sa to celé svižne odsýpa dopredu za nadupaného zvuku rock & rollových gitár, nemôžem sľúbiť, že sa nebudete nudiť. Ja som si to však užil, a som rád.

Oči bez tváře (1960)

Jeden z tých filmov, pri ktorých ľutujete, že ich pozeráte takmer 50 rokov po ich vzniku, pretože si viete veľmi živo predstaviť, čo by s vami spravili, keby ste ich zhliadli v "ich" dobe. Scénka, pri ktorej vidíme priebeh jednej operácie, vás dnes zo stoličky jednoducho nezdvihne, no na druhej strane, zub času sa určite nepodpísal na znepokojivej atmosfére, ktorou je film presiaknutý. "My face frightens me... and my mask frightens me even more."

Michael Collins (1996)

Neil Jordan u mňa počas LFŠ 2005 jednoznačne bodoval, síce som od neho zhliadol len dva filmy, no u oboch ma svrbela ruka na plné hodnotenie. MICHAEL COLLINS má všetko, čo potrebujete uprostred maratónu viac či menej "festivalových" a (pseudo)artových filmov - hviezdne obsadenie, vašej pozornosti hodný príbeh a hlavne skvelú réžiu (zvlášť scény zachytávajúce vykonávanie "špinavej práce" mi aj vďaka výraznému soundtracku privodili príjemné zimomriavky). Len vám neodporúčam čo len na minútku rezignovať od diania na plátne, môže sa vám to nepekne vypomstiť.