• Krátkometrážní

Cinemassacre's Monster Madness (2007) (seriál)

James Rolfe není Scorsese, ale jeho zápal podělit se s fanoušky o historii filmového hororu nejde ocenit jinak. Nadšením ani kvalitou nemá mezi YouTuber's konkurenci.

Domek z karet (2013) (seriál)

"Jistě, pane ministře!" pro odrostlejší možná do druhé řady. Třetí si přestává hrát s politickými archetypy a vytváří skutečné postavy, aby se v dalších seriál přelil do toxického destilátu moci. Do našeho prostředí ovšem nepřenosné, podobné praktiky mohou fungovat jen tam, kde jakákoliv chyba vyústí v odezvu médií, občanů a okamžitou odpovědnost politika. U nás by si Frank Underwood ani neškrt.

Příručka středověkého bojového umění (2010) (TV film)

Bojová umění nemusí být jen synonymem pro asijskou kulturu. I středověká Evropa má svůj vybroušený styl. Jak dokoazují Lichtenauerův , Talhofferův či tucty dalších rukopisů, je vesměs na hony vzdálen běžné představě, zobrazování ve filmech či prezentaci historickými soubory. S nástupem palných zbraní se zploštil do umění šermu, ale stále rostoucí počet nadšenců křísí jeho skutečnou podobu. Tenhle dokument se věnuje právě Talhofferově knize z r. 1459, která je plná nejen bojových technik, ale i strojů včetně např. potapěčského obleku. Jen těch 45min. na rukopis, který stovky let ležel mimo obecné povědomí, mi přišlo zoufale málo.

Weapons That Made Britain (2004) (seriál)

Fantastická minisérie, ve které vás historický nadšenec a kaskadér Mike Loades doslova strhne do vřavy středověkých bitev. Padá v brnění z koně, nechává původní metodou vyrábět základní středověké zbraně, testuje, porovnává, předvádí a trénuje v jejich použití skupinky dobrovolníků. To vše doplněné o dobový kontext, zprávy, vyobrazení, popisy a návštěvy bitevních polí. Odtažitější britské reálie vůbec nevadí a já jen snil o něčem podobném vyrobeném třeba o husitech. Dokonalý macho dokument, jdu aspoň pařit Total War.

Závody v dobývání vesmíru (2005) (seriál)

Zřetelně limitující hranice hraného dokumentu. Drama na úkor informací, emoce na úkor souvislostí a příběh na úkor času. Proti množství jiných, obsáhlejších a informativnějších dokumentů, které byly k tématu vesmírných závodů natočeny, dává tento maximálně pocit ušlechtile zabitého času. Nedokoukal jsem.

Měsíční stroje (2008) (seriál)

Díky téhle sérii ze zákulisí programu Apollo je celkem patrné, že dosud nepřekonaný vesmírný program byl ve své době snad více než dílem vědy dílem víry, vůle a nehorázného štěstí. A že na Mars se i padesát le poté hned tak nepodíváme.

Struktura vesmíru (2011) (seriál)

Názorností někdy trochu přemotivované, uměřenější ale filmově vycizelovanější minisérie BBC s Jimem Al-Khalilim jsou mi bližší než produkce Novy. Přesto bych k podobným fyzikálním výkladům těžko hledal lepší filmovou scholam ludum v praxi.

Řád a chaos (2012)

Prach jsi a v prach se podle fyzikálních zákonů obrátíš.

Příběh elektřiny (2011) (seriál)

Jeden obrázek vydá za tisíc slov, jeden film vydá za stovku obrázků. Ze skvělých minisérií (Atom, Chemie, Energie) se zapáleným profesorem Jimem Al-Khalilim, co se snaží mít hlavu stále v polostínu, asi nejpovedenější. Na elektřinu a její historii si lze prakticky sáhnout.

Věda a islám (2008) (seriál)

Dokument, kterému jeho jednostranná emotivnost není vůbec na škodu. Naopak, celkem věrně dokresluje pýchu i pád arabského středověkého impéria. Žít ve středověkém Bagdádu než kdekoliv v Evropě by rozhodně byla výhra. Že Arabové už v 10 stol. zmákli velikost Země a měřili tloušťku atmosféry, jsem třeba netušil. Věda a kultura dokonale těžily z trosek antického světa, kontaktu s dálným východem, relativní náboženské tolerance a jednotné řeči dané Koránem. Také díky Arabům mohla v Evropě začít renesance, která ale zapříčinila, že namísto vědy už mohli později šířit jen ten islám. Než teda objevili ropu.