Poslední skaut (1991)

Poslední skaut má děj, který už tu byl a ještě mockrát bude. Nic nového, všechno předvídatelné. Na druhou stranu je pravda, že jsem ho viděl až teď v roce 2011. Na to, že jde o film z roku 1991, což tento děj nebyl ještě tak kopírovaný, tak se to podařilo. Nejvíc se mi na tomto díle od Tonyho Scotta líbily hlášky Joe (Bruce Willise), který je drsný a sprostý za každé chvíle, ale to právě patří k tomutu filmu. Říkám, na to, že je to natočené v roce 1991 klobouk dolů, jinak v dnešní době by to byl hodně tuctový film s pár super hláškami. Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale kdybych Posledního skauta viděl třeba i před deseti lety, byl bych uchvácen daleko více, tak že dávám čtyři hvězdy - 75%.

Senna (2010)

Krásný a zároveň smutný dokument o jednom z nejlepších jezdců Formulu 1 v historii. Líbí se mi autentické záběry, rozhovory s jezdci a jinými lidmi ve světě královského motorsportu. Podle gest Ayrtona se vyvíjel i tento film. Nejdříve mladý jezdec, který ihned zazářil v F1 a byl šťastný. Poté jako velký rival Prosta, kde z něj vyplívala velká soutěživost a nakonec byl na záběrech zahořklý až smutný z přestupu do auta, které bylo nekonkurenceschopné a zároveň nebezpečné, což se Ayrtonovi stalo bohužel osudným. Úmrtí Senny bylo pro všechny velkým zděšením a šokem. Už jen pohřeb, který Sennovi připravili lidi kolem něj byl velkolepý a odešel jako král. Tady se mi líbilo, že když projížděl ulicemi, tak lidi nebyli potichu, ale mávali a zpívali to magické: Ole, ole ole ole, Senna, Senna! Neskutečné! Dokument jsem viděl v bezmála tříhodinové verzi a musím říct, že mi to uteklo rychleji než jsem čekal. Odpočívej v pokoji Šampióne...

Prokletý ostrov (2010)

Prokletý ostrov je opravdu mysteriózní dílo, ve kterém jsem se i párkrát ztratil. Nakonec jsem ale vše pochopil, tak jak to asi Martin Scorsese chtěl. Osobně bych možná uvítal vysvětlení co a proč detektiv Teddy Daniels dělá na Prokletém ostrově dříve, aby nedošlo ke zmatení či dezinformaci. Co se týče herců, tak Leonardo DiCaprio či Ben Kingsley jsou pánové na správných místech. Hlavně famózní DiCaprio zahrál po Titanicu jednu z nejlepších a skoro i nejtěžších rolí své herecké kariéry. Dále chválím skvělý scénář, povedenou kameru a střih, stylový soundtrack a hlavně skvělý výběr natáčecího místa, kde si na ostrově. Shutter Islandu dávám čtyři hvězdy. K pěti mi leccost scházelo a vytýkám snad jen občasnou kaši, která některé věci hodně zamotala, aniž by se o tom divákovi zmínila. Povedené drama - 80%.

Muži v naději (2011)

Česká komedie od Jiřího Vejdělka je docela povedená. Film se opírá o děj založený na různé nevěře, která je časem u každé hlavní postavy. Šmrnc dodává Mužům v naději pár skvělých hlášek a scén. Nejvíce se mi líbí výmluvy a situace, které se trochu pánům vymykají z rukou, ale vždy je dokáží nějak iprovizovaně zachránit. Musím pochválit také za výběr herců, který prostě a jednoduše k postavám sedí. Starý kurevník Polívka, k němu vyjukaný Macháček, který je jako vždy úžasný a partnerky pánů, jak by smet. Ještě víc než Stašovou a Hřebíčkovou oceňuji výběrem režiséra, maďarku Vicu Kerekes. Její role se dokonale hodila k její image. Film jsem shlédl v kině a musím uznat, že se ostatní smáli o trochu více než já, ale důležité je, že diváci odcházeli spokojeni s úsměvem na rtech. Dávám solidní tři hvězdy - 65%.

Voda pro slony (2011)

Hezké romantické drama z prostředí cirkusu se mi docela líbilo. Děj, který by měl být veselý, protože v životě cirkusu je všechno zábavné a vtipné. Aspoň tedy na oko. Proto se divím, že docela hodně scén ve filmu bylo negativních a smutných. Od začátku, kdy vypráví o rodině a úmrtí, přes mučení zvířat či z počátku nešťastné lásky, až po smrt kamarádů a pořádné nakládačce, kterou Pattinson dostal. Bylo víc záporných než kladných scén, to mě docela zarazilo. Když už jsem psal o Pattinsonovi, tak sem četl spíše záporné komentáře na jeho osobu a herecký výkon. Já proti němu nic nemám, odehrál si svoje. Až nápadně moc mi připomínal Di Capria v Titanicu. Celkově mi Voda pro slony přišla jako takový cirkusový Titanic. Typický je i příběh zakázané lásky a jedné drsné postavy, která tomu velí. Ano, Christoph Waltz roli cholerického a žárlivého manžela zahrál skvěle. Přijde mi, že mu role záporáků a grázlíků sedí více než opak. I když brečel a stěžoval si, tak jsem mu to nezbaštil ani náhodou. Co se týče Reese, tak podle mého nezklamala, ani nijak nezazářila. Je pravda, že po shlédnutí Pravé blondýnky bych si dokázal představit i jinou herečku na jejím místě. Co se týče filmu, tak ten těží ze skvělé práce kamery a střihu. Plus je i, že ve světě kinematografie je díl z prostředí cirkusu jako šafránu. Celkově bych dal tři hvězdy, ale čtvrtou dávám za slonici Rosie, která byla úžasná. Dávám tedy čtyři hvězdy - 75%.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Pátý díl této oblíbené série se nese spíše v duchu akčních filmů. Připomínalo mi to občas Danyho parťáky či Kobru 11. Trochu mě mrzelo, že Rychle a zběsile upustilo od závodů na ulici a o našlapané káry. Přesto Justin Lin šel svoji cestou a tu zvádl skvěle. První obrovské plus znamenají herci. Vin Diesel - drsný chlapík, který s Paul Walkerem prostě do Rychle a zběsile patří. Bez nich by to nebylo ono. K nim se připojí ještě drsnější "kráčející skála" Dwayne Johnson. Co by to bylo za film, kdyby tam nebyli krásné ženské, které se navíc na oko vyznají v autech. To Jordana Brewster i Gal Gadot splňují na jedničku. K tomu všemu skvělý tým tvořený hereckými esy. Opravdu k hereckému obsazení nemůže nikdo nic vyčíst. Justin Lin si vybral brazilské Rio a vyobrazil ho dost drsně až skoro mafiánsky, ale musím říct, že se mu to povedlo výborně. Ještě bych pochválil Briana Tylera za vkusný soundtrack. Sečteno podtrženo, Fast Five se mi líbilo, škoda jen, že se neobjevilo více pouličních závodů. To bych dal pět hvězdiček. Takhle se musí tvůrci spokojit se čtyřmi a velice slušným hodnocením na 85%. Těším se na šestku.

Hačikó - příběh psa (2009)

Hačikó - příběh psa se mi opravdu líbil. Dojemný děj se zvířecím hrdinou určitě dojal nejednoho diváka. Příběh, který se skutečně stal (a o to víc se mi to líbilo) je až těžko k uvěření, ale potrvzuje tvrzení, že pes je nejlepším přítelem člověka. Roli univerzitního profesora výborně ztvárnil legendární Richard Gere. Musím pochválit i šikovného pejska, který určitě něco měl ze skutečného Hačika. K pěti hvězdičkám mi chybělo, snad jen více rozvinuté úmrtí profesora a semtam ještě nějaká aktivita se psím mazlíčkem či dovysvětlení jak umřel Hačiko. Závěrem bych ještě vyzdvihl hudbu od Jan A.P. Kaczmareka, která dokázala diváka dojat. Film od zkušeného Lasse Hallströma se mi líbil a dávám zasloužených 85% - lepší čtyři hvězdičky.

Poslední skotský král (2006)

Řekl bych, takový klasický film z Afriky. Režim Amina byl zprvu vítán, poté ale přišla řada nevolí jak od jeho pracovníků, tak i prostého obyvatelstva. Postavu Amina výtečně zahrál Forest Whitaker. V částech mi Poslední skotský král připomínal i drsný film Hotel Rwanda. Bohužel tyto snímky jsou podle skutečné události a Afrika stále zaostává za světem. Různé režimy se většině obyvatelstva nelíbí, ale nemůžou s tím udělat nic. Doufejme, že i jednou se afričané dostanou k demokracii a jejich země bude místem, kam se obyčejný evropan rád podívá, aniž by se musel bát o svůj život. To jsem trochu odbočil, avšak Kevin Macdonald připojil do svého díla také kousky z dějepisu a historie. Tento film se mi líbil, stejně jako výkony herců a výborná kamera. Dávám 80% - čtyři hvězdy.

Lovná zvěř (2010)

Fair Game na mě obsahoval až moc dialogů. Konverzační rozepře a v podstatě žádná akce na mě nezapůsobila. Myslím si, že Doug Liman nevyužil potenciál takových hvězd jakým je Sean Penn či Naomi Watts. V podstatě nejlepší část filmu bylo poslední 10 minut, kde se divák konečně něco dozvěděl a poznal skutečnou Valerii. Musím říct, že mě toto dílo nudilo a tudíž dávám pouze 30% - dvě hvězdy.

Muži v říji (2009)

Muži v říji mi přišli jako velká blbost. Neatraktivní děj, první polovina naprosto nudná. V té druhé se sice pár hlášek vyskytlo, ale na dvouhodinový film to bylo opravdu málo. Dávám 35% - dvě hvězdy.