• Krátkometrážní

Golem (1987)

Starý Žid (Rudolf Pellar) prochází pražským Židovským městem a vzpomíná na své dětství. Úvodní hraná sekvence vzpomínek, která ještě s tématem golema nijak nesouvisí, mi připomínala Felliniho Amarcord. Později do jeho představ vstoupí animované představy z dávnější historie, pojaté trochu ve stylu ruských montažniků a trochu ve stylu surrealismu. Žid své představy mlčky sleduje a postupně s deštěm vstupuje hlouběji do vzpomínek, zakořeněných v městských zdech. Hebrejský zpěv a surrealistická sekvence z padáním do hlubiny času vedou až k hebrejským písmenům gímel - lámed - mím... a pak to pokračuje ve filmu, který už žel nebyl natočen.

Gomora (2008)

Mrazivě chladný, stroze brutální cyklus obrazů ze života neapolské mafiánské spodiny. Podle mě to děj mělo, a hodně působivý. Skvělá, jednoduchá a chladná kamera, dokumentární stylizace a depresivní brutalita a nesmyslnost všeho zároveň. Podobné filmy: Město bohů.

Good bye, Lenin! (2003) odpad!

Je v německé kinematografii jeden dobrý zvukový film (tj. jeden dobrý film kromě Metropolis, Cagliariho a Nosferatu)? Na počátku tohohle filmu stál vynikající nápad – někdo je donucen zachovat na ploše jednoho bytu celou NDR. A ten nápad se ztratil v houštině zbytečných vedlejších zápletek, postav a prázdných dialogů. Ztratila se celková myšlenka, ztratilo se poselství, ztratilo se všechno kromě demence a uslintané romantiky. Jestli to mělo být poetické, nevšiml jsem si, jestli to mělo být vtipné, nesmál jsem se a já kacířsky zastávám proklínaný, bludný a tmářský názor, že vtipu by se člověk měl smát. Pro mě - a asi jen pro mě - jeden z nejhorších filmů vůbec.

Goyovy přízraky (2006)

Není to historický film (tj. není to ani fiktivní dokument ani přehlídka kostýmů jako ostatní historické filmy), jeví se to spíš jako takové drama o malíři, který náhodou reálně existoval. Docela zajímavé, má to jakousi atmosféru a většina scén je zajímavá (zvlášť ta poprava), herecké výkony jsou dobré (hlavně Skarsgard a Portmanová), celé mi to ale přijde zbytečně sentimentální a takové zamlžené. Nic moc.

Grandhotel (2006)

Liberec mám rád, Ještěd taky, ale klišoidní sentimentnální historky ne. Nechť David Ondříček promine, až na pár pěkných vtipů se mi to nelíbilo. A nevím, čemu tady chcete říkat vizuální stylizace.

Grindhouse: Thanksgiving (2007)

Žánr fiktivního traileru je jeden z nejlepších nápadů moderní kinematografie :) každopádně hodně drsná atmosféra vraha na malém městě. Sled skvělých záběrů (nejvíc se mi líbila dekapitace maškary a samozřejmě tělocvična) + obligátní porcování krocana... Z Grindhousů je scénáristicky nejnápaditější a asi i nejbrutálnější. Perfekt. ELi Roth asi nebude až takový idiot :)

Grindhouse: Werewolf Women of the S.S. (2007)

Zombieho styl se mi moc nelíbí a tento fiktivní trailer na erotické béčko s tématikou nahých vlkodlačic v SS mě nějak zvlášť nezaujal a navíc mám pocit, že to je jedno z nejprovařenějších témat. Promiň, Robe.

Grotesque (2009)

Působivý thriller, založený na vivisekci spoutaných lidí a jeho zdůvodnění. Úchylný, nažloutle zabarvený visuál, jakoby voskové tváře (popř. ňadra) postav, neobvyklé úhly pohledu, na které si divák asi nikdy nezvykne. Zvrácené nápady trochu připomínající ústřední motiv Saw, ale bolest i krev je zde mnohem emočně vypjatější, ale i grotesknější, i díky neuvěřitelně působivé hudbě. Na nic si to nehraje a přitom to vyjadřuje spoustu emocí, které by si americký ani evropský film asi vůbec nedovolil. Vrahovy nápady a jeho smysl pro timing jsou obdivuhodné, vše krom vražd má minimální úlohu a slouží jen k vytvoření postav, které jsou i přesto velice zajímavé a výrazový i obsahový minimalismus bezvražedné části je jen ku prospěchu věci. Rozhodně mnohem zajímavější než Saw a lépe natočené než Morče 2, které je tomu dost podobné typem zvrácenosti. Líbí se mi taky pojetí sexuality, která tady neslouží ani tak k uspokojení sexuálně normálních lidí, kteří se na film náhodou podívají, ale čistě jako forma mučícího prostředku. Závěr to s groteskností trochu přehání, ale jinak je to výborný film. P. S. K oficiálnímu textu distributora: odkdy je Kostka japonská?

Gympl (2007) odpad!

Hlavní výhrada: nemělo to děj. To nemusí být nevýhoda (Pulp Fiction), ale potom musí být film po všech ostatních stránkách vynikající. A tenhle je skoro po všech stránkách příšerný. Prostě nic, spletení několika stupidních historek spojených jednou třídou. Několika nerealistických historek odtržených od skutečnosti (což by mi samo o sobě taky nevadilo), ale několika absurdních, dějově nedomyšlených historek (což mě irituje). Začíná to někde a končí to někde, ale mezi tím se nic neděje, jen nesouvisle sprejuje, hulí, blábolí a hraje na kytaru – ale zaplnit tím 105 minut je trochu moc. Postavy jsou zcela samoúčelné, jejich jednání není nijak vysvětleno. Herecké výkony – nula, myšlenka – nula, vtipy – smál jsem se jednomu (rybičky - ten je navíc vykradený ze Samotářů), ostatní jsem nepostřehl, hudba – příšerná, dialogy – jaké?

Hadj Cheriff (1894)

Průměrný záznam z doby natáčení zajímavostí. Tohle je chlápek v arabském kostýmu, který dělá salta.