• Fantasy

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Tarantina a jeho styl miluju, tady ovšem nejsem schopný dát plné hodnocení. Jistě, film je udělán naprosto profesionálně a detaily jsou došperkovány (hlavně teda odkazy na kinematografii) opravdu prvotřídně. Stejně tak herecké výkony - Pitt, DiCaprio i Margot předvádějí bezchybné výkony. Film ale sestává ze spousty scén, které nikterak neposouvají děj a to vůbec ničím. Dokonce nejsou ani nijak extra zábavné (akce tady opravdu moc nenajdeme, stejně ani tak tarantinovsky vybroušené dialogy), takže si vlastně na konci říkáte, proč film trval tak dlouho. Jasně, režisér sám řekl, že dělá film spíše pro sebe a pro vzdání hold 60. a 70. létům - to  ovšem ani u tohoto velikána u mě prostě není výmluva proč vlastně kdybyste  vyškrtli většinu scén, nebude to mít na konec samotný prakticky žádný dopad. Samotný glorifikovaný konec mi osobně taky nepřišel nikterak bombastický - na Quentinovy poměry vlastně spíše komorní. 4 hvězdy místo 3 dávám hlavně za pány herce, dobové rekvizity (ta auta!) a smysl pro detail.

Temný rytíř povstal (2012)

No, film je teda podle mě docela nekriticky pozitivně hodnocen. Jo, kulisy, efekty a podobné věci, které si prostě koupíte, jsou super. Co mi ale nejvíce vadí je scénář a délka filmu. Je tady vidět, že režisér natočil x hodin filmu, ale tak nějak se mu nechtělo nic mazat a tak to tam nějak nechal. Co je úplně nejzvláštnější - děj se překocuje hrozně rychle, ale zároveň stojí pořád na místě. Scény jsou sypány jedna za druhou bez potřebných dramatických pauz. Zároveň ale v konečném důsledku nemají na děj filmu skoro žádný vliv - viz Brucův románek. A logické chyby ve filmu? Au. Jakože sorry ale proč vlastně chtěli nějací krejzy lidi zničit 12 milionové město? Protože papí si to tak přál? To je prostě sakra málo - ještě když vlastně tak vřelý vztah s hlavním antagonistou neměl. Stejně jako naprostá apatie lidí ve městě pod vládou Banea. To se na to prostě všichni vysrali? V celém městě přestala fungovat infrastruktura, bezpečnost, práce a všichni to tak nějak přijali a šli do prdele? Uf. Jo a ten policejní pochod, když reálně běželi proti AKáčkám jen tak? Jakože bez nějakého smyslu whatsoever a ještě se jim nějak podařilo vyhrát? Bane navíc pořád sype nějaké pseudo intelektuální kecy, které ale dohromady tak nějak nemají smysl. Mohlo to být o dost lepší, já opravdu nesnesu dějové nesrovnalosti "jen aby to režisérovi sedělo" - kdyby sakra dali více peněz do scénáristů než do batmanova vznášedla, udělali by lépe. Sorry, ale zrovna tahle batmanovka je docela slabá.

Králíček Jojo (2019)

Příjemný a dojemný film, tvorba Waititiho je prostě specifická a musí se tak na film hledět. Chápu, že někomu nemusí sedět ta přehnaná humornost v celkem tíživém nacistickém tématu plném smrti a beznaděje, ale právě onen humor nás vlastně tak ukolébává, takže když přijde nějaká drsnější a smutnější scéna, o to víc nás zasáhne. Herci skutečně dobří, hlavně David,McKenzie a Scarlett. Co ovšem moc nemusím, je ta parodická verze Hitlera. To je podle mě něco už tak ohraného a neoriginálního, že mi přijde škoda to nenahradit něčím jiným. Ono udělat tragikomedii s nacistickou tematikou a děckými herci prostě je ošidné, někdy to vypadalo spíše jako nějaký dětský výukový seriál na ČT D. Obecně vzato dobrý, film mě několikrát dojal, ale spoustu těch vtipných pasáží mě prostě spíše štvala. Filmu dávám slabší čtyři hvězdy.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Jak jsem si ze začátku říkal, že tu spousta věcí prostě nedává smysl (elementálové, ktřeí fakt nevypadali jako nějaká vážná hrozba, která by ohrožovala svět), tak se to jedním výrazným zvratem všechno spravilo. Tom Holland je můj nejoblíbenější spider-man, role mu vyloženě sedne, stejně jako Gyllenhaalovi Mysterio (kkterý přesně nějak takový byl i v komiksech, jen ty iluze byly postavené na něčem trochu jiném), vlastně i nová MJ v role Zendayi byla cool (byť se z té "help me" redheadky z původních filmů stala chlapáčtější a víc independent verze než je Peter Parker sám, ale to je asi i vliv nynější doby), stejně tak spolužáci, kteří nachystali spousta vtipných momentů (Byť někdy možná až moc nuceně stylem "musíme naplnit jokes per minute"). Evropské kulisy moc potěšily, zvlášť ty české (a Michal Kubal ve zprávách, ten byl cool!), efekty zase na velmi vysoké úrovni, jak už jsme z marvelovek zvyklí. Celkové finále bylo samozřejmě jako vždy velkolepé, kulervoucí a s zase zničilo půlku města, navíc možná nám Evropanům poodhalilo, jak jsou skutečně tyhle drony nebezpečné (a v dnešní době hrozně moc zneužitelné - oběti jsou většinou i děti a jejich používání opakovaně kritizovali komisaři OSN), nicméně i přes to, že film musíme brát jako takovou pohádku, tak přece jenom působilo divně, když bylo kolem Mysteria dronů asi 300 a v závěrečném fightu asi jen 20. Kritiku ale stranou, tahle marvelkovka byla fakt příjemná a hlavně lokace jí dodaly super svěží půvab.