• Pohádka
  • Rodinný

Žižkovská romance (1958)

Je to tak trochu Fellini po česku, vlastně československu. Vzhledem k roku, kdy film vznikl se jedná o neotřelé dílo. Věřím, že kdybych v těch časech byla mladá, zamiluju se do Jiřího Valy, protože je to ten typ chlapa, co je k sežrání, ale doma byste ho mít vlastně nechtěli. A naprosto se mi líbila neokoukaná Renata Olárová -- později emigrovala a tak je její stopa v českém filmu jen nepatrná.

Hanele (1999)

Nemůžu si pomoct, ale občas se mi stane, že mám úplně nutkavou potřebu tenhle film vidět znovu. Je v něm nějaká nepojmenovatelná síla - to Kachyňa uměl. Skvělá je i kamera, záběry na krajinu jsou až snové. A z herců mě dostal Miro Noga - do té doby jsem ho znala jako komika na způsob O. Kaisera. Tady byl disciplinovaný a uvěřitelný.

Týden v tichém domě (1947)

Kdykoliv tenhle starý film vidím, jsem mile překvapená, jak mě pořád baví. Každá, i ta sebemenší figurka je vykreslená naprosto zřetelně a to nemluvím o výkonu Jaromíra Spala, kterého z nepochopitelných důvodů filmaři spíš přehlíželi a tak je kvalitních rolí na jeho kontě poskrovnu.

Slečna od vody (1959)

Oceňuji slušné herecké výkony hlavně Evy Klepáčové a Gustava Heverleho. Film dýchá nezaměnitelnou letní atmosférou a ukazuje Prahu tak, jak už ji dnes neznáme.

Vyprávěj (2009) (seriál)

K tomuto seriálu se lze vracet, aniž by člověk chtěl některé pasáže přeskočit nebo vynechat. Takový neoficiální český (a z větší části i slovenský) dějepis v kostce očima jedné široce rozvětvené rodiny, která má ve svých řadách emigranta i zastánce undergroundu, ty, co plují s proudem, i ty, co plují (alespoň za zdmi bytu) proti němu. Jen trochu úsměvně působí to, že na začátku je hrdinům 50 let, na konci 85 let a tak nějak nestárnou... :D

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Přiznám se, že nejsem typickou fanynkou žánru severské detektivky, dokonce jsem žádnou nepřečetla, ovšem tohle filmové zpracování mě dostalo. Noomi Rapace je naprosto skvělá a svou vizuální stránkou jen podporuje celkové vyznění své postavy - drsňačka, občas smolařka, občas spratek na zabití. A přesto s ní člověk celou dobu sympatizuje a fandí jí.

Pojedeme k moři (2014)

Přiznám se, že jsem tomuto filmu předem moc nevěřila a o to víc jsem byla překvapená a to pozitivně. Jsem zvědavá, jakým směrem se bude dál odvíjet tvorba Jiřího Mádla, nicméně ve svém debutu mě opravdu mile překvapil.

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

Tenhle film mě stále baví tím komplikovaným a přesto zábavným dějem. Petr Kostka je tu ve své nejlepší formě a nevadí, že herci jako Sovák, Menšík nebo Brodský tentokrát hrají "druhé housle". Komedie v kombinaci se sci-fi je originální a v tomto provedení tak nějak typicky český.

Zatímco jsi spal (1995)

V žánru romantické komedie, které jsem svého času velice ráda sledovala, patřil tento snímek k těm lepším. A jsem přesvědčená o tom, že za to mohl i kvalitní dabing /angličtinou nevládnu natolik, abych film dokázala poslouchat v originále/. Sandra Bullock je jako hlavní hrdinka naprosto okouzlující a Bill Pullman patří k mým oblíbencům.

Byl jednou jeden dům (1974) (seriál)

Seriál považuji za vrchol české televizní tvorby. Skvělé herecké obsazení, výborně vystavěný příběh a velké množství postav, z nichž každá nese svou výpovědní hodnotu. Jediné, co mě mrzí, kdykoliv seriál vidím je to, že v podstatě dnes televize nevysílají původní závěrečný díl s názvem Barikáda ve vedlejší ulici, ve kterém bylo dovysvětleno několik dějových linek.