Pozice dítěte (2013)

Kvalitně natočená pitva vztahu dominantní matky přehnaně fixované na svého jediného syna, která je ochotná udělat leccos, aby nemusel do vězení. Postava matky je skvěle zahraná - od chladného kalkulujícího jednání až po srdceryvnou zpověď v závěrečném dialogu s rodinou mrtvého dítěte, kde jeden záběr trvá snad i několik minut. Jen postava syna je až příliš v pozadí a nahrazuje ji v podstatě jeho přítelkyně. // KVIFF 48

Severozápad (2013)

V podstatě viz JFL. Pěkně zahraný komorní příběh o tom, že nelze brát práci pro gang na lehkou váhu a po rychlém vzestupu také může přijít rychlý pád. Jen závěrečná scéna mi přišla až přehnaně "festivalová". // KVIFF 48

Tore tančí (2013)

Působivě natočený a zahraný střet víry jednoduššího kluka se zlem ukrytým v násilném otci rodiny, libujícího si v ponižování, který postupně vygraduje. za zmínku stojí i výborná hudba. Osobní favorit mezi filmy na letošním KVIFF. // KVIFF 48

Muž z oceli (2013)

Snyder se utrhl ze řetězu a servíruje absolutní destrukci kulis, kde manhattanské mrakodrapy padají jako domečky z karet. Kromě toho ale film nepostrádá ani rozumnou origin story s větším důrazem na osud Kryptonu. Jen škoda, že i na 140minutovou stopáž je chvílemi znát, že by jí větší prostor prospěl. Velká jména ve vedlejších (mini)rolích hrají důstojně a Shannon je jako Zod perfektní. Pozadu samozřejmě nezůstává ani Zimmerova továrna na hudbu. Když přes rameno koukají Goyer s Nolanem, tak jde zkrátka všechno snáz. Osobně jsem rád, že po nedoceněných Watchmenech mohl na velké škále konečně ukázat, co skutečně umí.

Za borovicovým hájem (2012)

Tříaktový "epos" o dvou generacích dvou rodin jejichž osudy se propletly, který se na první pohled tváří jako něco úplně jiného. Bohužel akty mají spíše sestupnou tendenci a naopak vzrůstá předvídatelnost, přesto jde o kvalitní záležitost. Gosling je opět hypnotický. // Febio 2013

Laponská odysea (2010)

Cesta za koupí set-top boxu ještě nikdy nebyla tak zábavná. Typický severský humor v nádherné zasněžené krajině s několika nezapomenutelnými scénami. // Febio 2013

Vedlejší účinky (2013)

Kvalitně natočený krimithriller, který ze začátku trochu klame tělem a v druhé půli míchá jak s hlavními protagonisty, tak se samotnou pointou příběhu. // Febio 2013

Nespoutaný Django (2012)

Jak mi Tarantinovo do sebe zahleděné období kolem Kill Billa nesedlo, tak Basterds a nyní Djangem mi dokázal, že je stále mistrem svého řemesla. V nejlepší tarantinovské tradici krvavý, ukecaný a vtipně drsný western, kde opět září celý ansámbl v čele s Christophem Waltzem a těsně následovaný DiCapriem a Jacksonem. To vše je doplněné krásně natočenými scénami a výborným soundtrackem. Jen ten zvláštně rozseknutý konec trochu naruší úžas ve tváři.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Dlouhý úvod k ději, který by se dal shrnout třemi slovy: Run! Run! Run! Rozmělnění na tři díly mi přijde zbytečné a až příliš se to snaží kopírovat šablonu Pána Prstenů, ale přiznávám, že výsledek jsem čekal horší a Středozem je Středozem. Ač "lacině" vizuálně předigitalizovaný, tak útěk ze skřetí hory baví, ale výraznější scény nabité emocemi tu chybí. Riddles in the dark bych vypíchl jako nejlepší moment (což se asi dalo očekávat). Momentálně někde na pomezí lepších 3 až 4*.

Až vyjde měsíc (2012)

Nádherně hravý film s výborným vizuálem, obsazením, vtipem a hudbou. Zapomněl jsem na něco? Jdu najít strom a pokácet ho. // KVIFF 47.