Světová válka Z (2013)

Velmi průměrný scénář, který dle nějakých indicií kolem zašlapali do země hlavně vylekaní producenti, kteří se báli o tržby v případě, že by se nejednalo o pouhou letní zábavu, ale měla by mít nedejbože i nějaký přesah. Film tak nemá s předlohou příliš společného a je pouze výpravnějším PG-13 mixem Resident Dawn of the Dead, kde je možné se pokochat několika leteckými záběry na vlny zombies decimující města. Pitt postupně obletí zeměkouli, vždy během chvíle získá potřebné informace na postup do dalšího levelu (města), až hru nakonec vyhraje. K dobru budiž fakt, že to celé dynamicky pospíchá kupředu a nezkouší to marně zdržovat oduševnělými dialogy od akce. I Pitt se snaží, co to dá a pár scének skutečně pobaví.

Podfukáři (2013)

Příliš násilná snaha ohromit a "podfouknout" diváky. Což o to, díky Leterrierově dynamické režii těch 118 minut rychle uteče, ale zbude jen dojem nablýskaného pozlátka. Scénář je velmi povrchní - některé prvky příběhu jsou jen tak "pohozeny" kolem, bez většího zájmu a spousta situací samozřejmě stojí na nereálně přesném načasovaní náhodných prvků podle toho, jak je zrovna potřeba. Po úvodním triku se již film ani nesnaží dokázat své ukotvení v mezích fyzikálních zákonů. Nepomáhá ani fakt, že, téměř všechny stěžejní scény si film vyplýtval již v traileru. Z divácky vděčného kouzelnického námětu se určitě dalo vyždímat víc, než tento chudší bratříček Ocean's 11. I přesto je to díky slušné hudbě, režii a ostřílenému hereckému ansámblu celkem zábavný film k nenáročnému chroupání popcornu.

Skyfall (2012)

Pro mě osobně zklamání, ne takové jako QoS, ale z Bonda se nadobro vytratila jeho bondovitost a nadhled, které mu byly vlastní. Scénář s přímočarou zápletkou skýtá nejednu nelogičnost, nebudí žádné zvláštní emoce jako alespoň Casino (na čemž se podepsala částečně originální, ale dost nevděčná role "bondgirl") a 144 minut je na takové komorní podání až zbytečně moc. Záporák v podání Bardema byl zpočátku zajímavý, ale jeho přehnaná emo vyšinutost s ubíhající stopáží trochu přesahovala únosnou mez. Plusem budiž tradičně solidní úvodní honička a několik throwbacků ke starším bondovkám.

Bezmocný (2012)

Jihokorejský krimithriller podle tradiční šablony zapůsobil na závěr festivalu paradoxně jako svěží vítr. Formálně není co vytknout, jihokorejci podobné filmy zkrátka točit umí, ale zároveň ničím nevyčnívá nad své kolegy v žánru. // KVIFF 47.

Záruční lhůta (2011)

Nadějně vyhlížející černohumorné drama postupně vyprávěné z pohledu tří hlavních postav bohužel nedosahuje svého plného potenciálu bizarnosti. Film to není špatný nebo nezábavný, ale delší stopáž nezvládá vyplnit dostatečným počtem zajímavých scén a počáteční napětí ke konci pozvolna vyšumí. // KVIFF 47.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Předlohy nebo švédského filmu neznalí si určitě přijdou na své. Já ale musím dát za pravdu komentářům od Tetsua a StarsFan. Výsledek sice dopadl nad mé očekávaní, zejména díky nepotvrzeným obavám z Craiga coby Blomqvista a Mary jako Lisbeth, ale ač řemeslně výborně zvládnutá, postrádá pro mě Fincherova verze nějaký osobní vklad nebo severské kouzlo švédského orginálu. Orientace v rodinných vztazích a posunech v případu mi tu přišla trochu méně srozumitelná. Pobavilo mě také schizofrenní lpění na švédštině, která tam proniká i do dialogů ve formě přípitku "skål" nebo "tack", i když jsou dialogy anglicky, popřípadě v záběru na anglicky vyplněný švédský formulář.

Věc: Počátek (2011)

Nová Věc, či její prequel, což je v zásadě jedno, protože sleduje stejnou šablonu, trpí bohužel klasickými neduhy současných trendů. Příliš cgi a lekaček na úkor staré dobré atmosféry a postav. Nechybí ani klasická finální konfrontace, kde člověk opět dostává až nezdravě prostoru na manévrování, přičemž do té doby byl "návštěvník" v systematické eliminaci celkem svižný). Momentálně něco mezi 2* a 3*.

Insidious (2010)

Wann a Whannel patří mezi nadějnější hollywoodské tvůrce, co se týče hororů, ale kamenem úrazu je opět scénář. První polovině se v "duchu" duchařských klasik daří držet celkem slušnou atmosféru, i když rozeřvané smyčce jsou trochu lacinou pomůckou. Ve druhé astrální části to ale nevysvětlitelně přehodí výhybku a atmosféru s napětím střídá bizarně explicitní "fyzično" s náznaky parodie. Po slibném rozjedu bohužel další promarněná šance.

Endgame (2011) (seriál)

Tradiční procedurální krimi, které pravděpodobně v současné konkurenci neobstojí, protože nemá co nadstandardního nabídnout. Nejzajímavější (bohužel prakticky jako jediná) je právě hlavní postava ruského šachového velmistra Arkadije Balagana. Sympatický, lehce arogantní cynik s dobrým srdcem, který náruživě holduje Stoličnaje a řeší ze svého luxusního pokoje v hotelu případy/problémy.

Bílé maso (2008)

Netradiční a zajímavě natočený temný thriller se silným začátkem odehrávající se za dvou deštivých nocí. Bohužel mi přišlo, že se tvůrci snaží až příliš držet vyjetou stopu. Důsledkem toho byly chvílemi dost účelové scény, u kterých jsem musel kroutit hlavou. Netlačit tak na pilu, možná bych s podobným vyústěním neměl problém.