Soumrak nad Manhattanem (1996)

Dost odstrčený žánrový bratříček mnohem známějšího L.A. - Přísně tajné. Rozdíl je hlavně v tom, že Lumetova verze úplatných poldů se vyznačuje větší přehledností, vyrovnanějšími herci(famozním Garciou) a scénářem, který měl našlápnuto k metám nejvyšším ale bohužel zůstává stát někde za půlkou cesty a nutí diváka si tak nejzajímavější úseky profesního života Seana Caseyho jen představovat. Přesto mě to místy bavilo víc než L.A. - Přísně tajné - a to při chybějící akci, která se v podobně zaměřených filmech( Training Day) stává nosnou složkou, dost překvapí. 8+/10

Loose Change 2nd Edition (2006)

Proč mám odsuzovat něco/někoho, kdo jen vyjadřuje názor, který jen momentálně není moc "košer"? Co je špatné na tom pokládat otázky a chtít smysluplné odpovědi? Lidé jsou různí a někomu jednoduše stačí shlédnout zprávy v televizi, nebo si přečíst noviny, aby měl pocit, že ví, co se ve světě děje. A někomu to nestačí, někdo nechce zprávy proceděné přes média a jde si vlastní cestou až k jádru věci-někdo při tom řve na celé kolo jako Moore(tohle není výtka) a někdo, jako třeba Avery,se jen ptá-ale pokud nedostane odpovědi, začne si vymýšlet svoje(tohle už je výtka). Jinak skvělé souvisloti. 70%

Východní přísliby (2007)

Z protestu ty čtyři alibistické hvězdy jednoduše nedám! Cronenberg může být stále exceletní režisér, ale když mi nakonci filmu chybí ještě hodina děje(a nebo je snad v přípravě druhý díl?), beru to jako podstatný problém. Jinak výborná atmosféra, odzbrojující Mortensen(ten chlápek vážně umí) a překvapivě dobrý Cassel(ještě před dvěma hodinami bych neřekl, že něco takového vůbec kdy napíšu). Bohužel taky dost nepřesvědčivá Watts a scénář od Stevena Knighta vybírající si občas v dialozích(nejen) slabší momenty. 6.5/10 plus skvělá rvačka v páře = 70% P.S. Přitočit jednu dvě scény a klidně to mohlo být volné pokračování Dějin násilí.

Beowulf (2007)

I am BEOWULF!! A jsem taky nadšen. Tohle komorní psychologické drama, které se za celou stopáž skoro nepodívá z jedné síně, hradu a jeskyně má tak neuvěřitelný náboj, že lehce přepálí i izolaci na obvodech Bayových Transformerů. Výtečný a bezchybný scénář(něco takového jsem zaznamenal potřetí v životě. Nutno ale podotknout, že měl už skvělou předlohu), grandiózní režie(Zemeckis je vážně Génius), úchvatná hudba(ano, dnes jsem si koupil soundtrack, aneb Alan Silvestri redefinuje hranice monumentální i ryze lidové hudby;), skvělý dabing a místy neskutečně perfektní animace, která ovšem doplácí, za a) buďto na uspěchaný vývoj(ještě tak dva roky), za b) na nízký rozpočet(co je dneska $150 milionů?;), za c) na nezkušenost/malý počet pracovníků, za d) na nedokonalou technologii, nebo e) na všechno najednou. Modelům postav(těch hlavních především) jde vytknout máloco-detailní textury o ultravysokém rozlišení(v IMAXu či 4K kině to musí být neskutečné orgie;), promyšlené detaily a dechberoucí nasvícení. Vše je ale v pořádku jen do doby, něž se to začne hýbat-nerealistické=směšné pohyby(u těch pomalých je to OK, ale jakmile se jedná o rychlejší pohyb, je to k pláči), při jejich sledování težce pochybuji o použité performance capture technologii, mi vážně hodně vadili(pohyby jsou stejně špatné jako, když se v nějakém hraném filmu objeví CGI postava, což sice vadí ale jde to překousnout, zde ale při použítí animace na celý film, to už nebrat v potaz nelze). Hodně zamrzí nevyváženost efektů při stejném typu elementu(oheň na loučích a při zkáze kostela je neuvěřitelný, naopak na pohřební hranici je neuvěřitelně otřesný), dále pak krev o jejíž hustotě by se dala vést televizní debata a místy nepřehlédnutelně otřesná fyzika předmětů a postav(jd. př. za vš. "pád kamenů a části mostu na pláž"). Hlavně ta nevyváženost z technického hlediska Beowulfa sráží(ono mu taky nicmoc jiného vytknout nejde), ale přesto všechno jsem rád, že to bylo animované-když si tam ty herce představím živé, děsně by mě mrzel nevyužitý monumentální potenciál-takhle mi to totiž sedlo přesně. A tak, přezevšechno nezbývá než Beowulfa, včelího vlka, doporučit a doufat, že někdo ty chyby v technologii do 15let zaplácne, a my se dočkáme stejně skvěle natočených, ovšem teď už technicky bezchybných eposů. Čistá osmdesátka a nebýt technických chyb dám bezokolků stovku;) P.S. Stále se vnucuje myšlenka, že kdyby to Zemeckis dělal ve spoluprácí s CGI pobočkou Bllizardů, dopadlo by to o poznání lépe, aneb mrkněte na 3 roky staré WoW video.;) P.S. 2 Animák roku;)

Hrdinové a zbabělci (2007)

Dva rozhovory, čtyři úhly pohledu, šest lidí. Robert kašle na to být "za každou cenu kontrovezní", jak by si asi moc lidí přálo a vsadil raději na serioznější notu. Ještě, že tak. Už mám dost tvůrců, co se stále snaží šokovat a pokud ve svém filmu neobviní alespoň tři známé osobnosti, tak nejsou spokojeni. Tady nenajdete žádné ukazování prstem, žádně žalování, je tu jen spousta a spousta otázek s minimem odpovědí a zajímavý pokus o vysvětlení situace i těm, co slyší zprávy z druhé ruky. V duchu Platónových Rozhovorů(ale ty neustále odkazy na antické moudro mě ke konci už iritovali), tu Redford nadhazuje věci k zamyšlení, aby odpovědi po chvíli poslal k zemi jak kachny v lovecké sezóně. Pokud jde někdo na film s tím, že mu sám ukáže cestu a vyřeší za něj daný problém(nebo, že mu to všechno vysvětlí), měl by si to srovnat v hlavě. Ideální příklad pro studijní materiál: Víc než na kterémkoliv filmu se tu v hodnocení projeví váš názor na věc, osobní přesvědčení a hlavně to, jak snadno se člověk nechává ve svém životě ovlivnit jiným(a těď čím co?;). Nutnost pro lidi co spolu chtějí dlouhodobě žít-bez uzavření před světem.

Americký gangster (2007)

Nevyčerpatelná studnice nápadů R. Scott přichází na scénu s tak neskutečně skutečným zobrazením životní pouti jednoho black-bad-mother-fuckera, že to nejen bere dech ale i rozum, nemluvě o srdci o než se chvílemi pokouší infarkt. Z Amerického Gangstera se tak stává nejzářivější učebnice filmového kumštu pro všechny následující generace-krystalicky čistá ale přitom do detailu plnící sny každého milovníka filmových eposů. A Denzel Washington? Ten si po tomhle může vklidu otevřít školu herectví a odejít na zasloužený důchod-ikdyž by to byla kurevská škoda. To co obvykle vídám, je čisté tak z 25-40%. V tomhle nejsou žádné příměsi ani alkaloidy- žádné ředění. Tohle je 100%. //////*///////-//////// Po letech... a v předaleké galaxii. Po mnoha a mnoha shlédnutích bych nově tohoto zákazníka přesunul z nejluxusnější Císařské rezidence v nejvyšším patře Hotelu Jeržik's GrandMovieListEverSeen do FirstClass nóbl apartmá pro šejky s terasou o patro níž. Přeci jen se mi zdá, že to někdo krapítek naředil.;).

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Nejemocionálnější wester za posledních 30 let. Zároveň ale dost chytrý na to, aby netlačil na pilu a místo toho rozehrál šachovou partii s nevyrovnaným počtem figur, za to s černo-bílými králi, tak jak se sluší a patří. Divák jenž se nechytá v jejich motivaci, nechť raději někde v TV sleduje Kasparova, protože svým lamentováním o nelogičnosti pouze ruší. Jednoduše řečeno, tímto malým, lehce naivním a trošku víc konverzačním filmem s dialogy, jenž by dle mého zasloužily metál, jsem se nakonec bavil daleko víc, než bych byl původně vůbec čekal. V kontextu s výtečným závěrem (posledních 20 minut) už jen zamrzí epizodnost předchozího scénáře a místy vážně úděsná technická stránka. 72%

BloodRayne 2: Vykoupení (2007)

Nelogické, hloupé, sebestředné, trapné, špatné a zvrácené - ano, už to tu bylo že? Zajímalo by mě, co chce vlastně tímhle filmem Boll říct. Nekomunikuje on snad s mimozemštany?(že by se snažil volat domů;) Každopádně díky za trio Michael Paré, Chris Spencer a Michael"The Preacher"Eklund, které vážně nemá chybu(ale má, jenže v porovnání s tím co před vás Uwe předestře představují právě tihle tři malý zázrak) a za desetiminutovku verbování do bratrstva, to je to nejlepší na co zatím Uwe přišel a co natočil. A jen díky tomu je tenhle stotřicetičestiminutový Bollehlav k vydržení. Ale zvrácená pachuť vidět Dungeon Siege je čím dál tím silnější... 3/4*

Život v oblouznění (1995)

20 minut čísté nudy, 70 minut husté filmové zábavy. Být ten zlom dřív, hodnocení by se posunulo určitě taky. Tom DiCillo jako režisér exceluje, jako scénárista si nenechává nic dlužen a jeho cit pro herce a vypointovanost nemá jen tak obdoby. 85% a být ženou, chtěl bych v pětatřiceti vypadat jako Catherine Keener;)

Žhavé výstřely 2 (1993)

Pro všechny co nedali absolutní hodnocení: Pokud si to rozmyslíte... 0609. Vzdám se taxy pěti dolarů za minutu.;)