Válka světů 2: Další vlna (2008) odpad!

Čerstvo po dopozeraní (v závere filmu som si pomáhala čítaním Premiere) mám v hlave taký galimatiáš a nervy totálne na dranc, že ani neviem čím začať a či má význam vôbec vymenúvať všetky zápory. Pri pozeraní tohto "filmu" môžete logiku spláchnuť do záchoda a vkus vyvracať hneď potom spolu so zdravým rozumom. Vydržala som to do konca len preto, aby som sa mohla s čistým svedomím vyzúriť (veď čo ak by táto perla aspoň na záver ponúkla nejaký naozaj inteligentný prvok?). Pri niektorých filmoch sa človeku zdá, že aj dve hodiny ubehnú ako voda - tu som pri cca 101 minútach mala pocit, akoby ubehli dva týždne môjho života!!!! Buééé, nikdy viac! Takéto "veľdiela" by sa mali demonštratívne páliť na námestiach.

Valkýra (2008)

Valkýra dokazuje, že aj príbeh, ktorému vopred poznáme koniec, sa dá nakrútiť napínavo, naliehavo, dokonca až strhujúco. Nie je to prvý film spracúvajúci historické udalosti, ale pozerá sa jedným (zatajeným) dychom. Chvíľami zdrapne diváka natoľko, že na tú predurčenosť zabúda a drží klaďasom palce, aby im to predsa len vyšlo - kašľať na históriu, kašľať na to, že tento príbeh už raz napísala realita... čo keby? Čo keby im to bolo vyšlo? Čo všetko by bolo inak? Nakoniec sa samozrejme príbeh odohrá "presne tak, ako má byť" a vám zostane len materiál na uvažovanie o tom, "čo by bolo keby" a príjemný pocit zo silného diváckeho zážitku, veľmi dôveryhodného pána Cruisa, skvelého ansámblu okolo, náladovej farebnosti a sugestívnej atmosféry. Po dlhšom čase film, ktorý mi za tie "skoro dokonalé" štyri hviezdičky stojí. A prečo nie päť? Možno preto, že nebudem mať chuť pozrieť si ho každý rok znova, ale inak bol naozaj výborný. Tých 5* však musím cítiť, tie sa nekalkulujú ;-) P.S.: Jedna vec mi však vadila. Popri tej námahe, že sa Cruise naučil slušne nemecky vysloviť tých pár úvodných viet, že mnoho textov bolo v nemčine a že sa tvorcovia tak snažili o autenticitu, prečo do čerta smradľavého volajú Stauffenberga neustále s tvrdým S na začiatku?!? To tam nemali jediného experta, ktorý by im povedal, že sa to číta Štaufnberg?!? Alebo to vedeli, len jednoducho nechceli veci komplikovať tupému americkému divákovi? Toto jediné ma fakt s*rie - pri toľkej snahe takýto stupídny kiks! A ako vraví Cervenak, ešte mohlo byť viac Kennetha Branagha :-)

Velký Buck Howard (2008)

Také príjemné pohladenie na duši na víkendové popoludnie. A skvele obsadené.

Velký den slečny Pettigrewové (2008)

Takúto sladkobôľnu romantiku môžem. Citlivý až nežný, zároveň hlboko melancholický "malý" príbeh o jednom zaujímavom dni a jednej zázračnej noci jednej (ne)obyčajnej opatrovateľky s fantáziou. Vynikajúco obsadená a ešte lepšie zahratá symfónia života, s brilantnou Frances McDormand na čele a sympatickým Ciaránom Hindsom v pozadí.

Vévodkyně (2008)

Keira hrá! A hrá veľmi dobre :-) Síce vyzerá aj po piatich tehotenstvách ako dvadsiatka, ale čo už. K nej si pridajte sladkého Dominica Coopera, už tradične bravúrneho Ralpha Fiennesa, skvele zvolenú sekundantku Charlotte Rampling a skupinku sympatických priateľov... plus citlivo spracovaný príbeh s kvalitným scenárom, komornou réžiou aj melancholickou hudbou dokonale dotvárajúcou atmosféru - a ak ste žena, táto kostýmovka ľahko zatieni aj kočky Boleynovie, aj keď na Pokánie samozrejme nemá...

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Najprv sa mi páčilo nechať sa unášať hrejivou atmosférou slnečného Španielska a čakať, čo "allenovské" príbeh prinesie. Woodyho znalosť ľudských charakterov a romantických trampôt je úžasná a aj jeho irónia má ešte stále šťavu,.. ale akosi tentoraz všetko spolu neprekonalo moje priemerné požiadavky na príjemný, no ničím výnimočný film. Veľmi rýchlo som sa naučila predvídať nasledujúce kroky príbehu i osudy postáv a tak ma vlastne nič neprekvapilo. Občas som sa dokonca nudila a čakala, kedy tá "komédia" celá skončí, presne tak, ako ako skončiť mala :-) P.S.: Je vadné, že ženská, ktorá robí vedeckú prácu o "katalánskej identite" sa vyjadrí, že "v živote nepočula o nejakom Oviede". Oviedo síce nepatrí ku Katalánsku, ale v Španielsku je a takúto blbosť môže zahlásiť asi len Američanka v americkom filme.

Vikingové II (2008)

Beowulf strihnutý so scifáčom. Krásne béčko, ktoré sa na nič nehrá a preto je zaslúžená pochvala na mieste a výsledok lepší ako u mnohých blockbusterov, ktoré sa utopia to vlastnom pátose. Celkom fajn pozeranie, mrazivá atmosféra, slušní herci, napätie, horor, romantika... 3,5*

Víno roku (2008)

Predvídateľné, ale milé, téma vína dodala štandardnému scenáru správny šmrnc (i keď ho nepijem). Hrejivý film plný slnka aj horúcej prašnej pôdy. Kalamita s hnedým vínom bola nervy drásajúca ;-)

Vítejte u Ch'tisů (2008)

Taký závratný úspech ako to malo v rodnom Francúzsku, to síce nemalo aj u mňa, ale bol to milý film. Príjemný a uspokojivý v rovine komediálnej, romantickej i ľudskej... zaradila by som ho do repertoáru televízií ako "rodinný". Rozhodne má do seba viac, než tie tradičné sračky, čo tam furt opakujú.

Vítejte v KLDR! (2008)

Beriem do úvahy aj výčitky, ktoré tu na margo dokumentu zazneli a mnohé sú aj opodstatnené. Napriek tomu sa mi film páčil a pozerala som s veľkým zaujatím (a videla som aj iné dokumenty o KĽDR na porovnanie, hoci len asi dva).