• Válečný

Chlapci a chlapi (1988) (seriál)

Kdo nezažil, neuvěří - kdo zažil, nezapomene...

Tenká červená linie (1998)

Strašne rozvláčne. Mohlo by to mať kľudne 2/3 stopáž, a odkaz by zostal zachovaný. Keď sa to konečne rozbehlo (zneškodnenie bunkrov a následne útok na základňu na kopci), zase sa to zabrzdilo. Miestami mi to pripomínalo dokumentárny film o faune, flóre a obyvateľoch Melanézie. Únavné a nudné boli po čase aj pasáže s monológmi, pri ktorých som absolútne strácal nitku, ktorý že to hrdina "uvažuje". Napriek tomu všetkému teraz, po 10 rokoch, hodnotím tento film vyššie (z pôvodnej *, na ***).

U47 - Kapitänleutnant Prien (1958)

Film z bohatej nádielky nemeckých vojnových filmov z konca 50. rokov minulého storočia, ktoré skúšali "očistiť" rôzne skupiny nemeckého národa od hrôz 2. svetovej vojny. Tento film si vybral skupinu príslušníkov U-Boot Waffe - Ponorkových síl. Cez osobu jedného z najznámejších veliteľov nemeckých ponoriek Günthera Priena, sa pokúša ukázať "Šedých vlkov Atlantiku" v inom svetle. Veľmi dojemné sú sebaľutujúce scény s kapitánom ponorky, ktorá "nechtiac" potopila zaoceánsky parník Athenia (Lemp), pôsobiacej však ako lacné klišé. Je známe, že zo všetkých zložiek regulérnych nemeckých ozbrojených síl bola Kriegsmarine (vojnové námorníctvo) tou najmenej "nacizovanou" zložkou, ale obraz ktorý sa o nej snaží urobiť tento film je predsa len prehnaný. Napriek tomu však hodnotím priemernou známkou, keďže sa tvorcom veľmi dobre podarilo zostrihať pôvodné zábery z vojnových týždenníkov s novonakrutenými zábermi a interiérové zábery vnútra ponorky sú tiež pomerne vydarené.

Hurikán (2018)

Slabota, slabota, slabota... Údajne podľa skutočnosti hm, tak prečo napr. čet. Josef František umiera nárazom do Bielych Doverských útesov...??? Ale inak vystihli Františka pomerne presne - bol to samorast, nedisciplinovaný, konfliktný a svojim prístupom veľakrát ohrozoval svojich druhov. Celkove som z filmu veľmi sklamaný. Letové zábery ako z War Thunder, alebo ako z filmov z konca 50. a začiatku 60. rokov. Kam sa to hrabe na, o 17(!) rokov starší Tmavomodrý svět... No nič, počkám na poľský Dywizjon 303... Dávam 2 hviezdičky - jednu Iwanovi Rheonovi hlavne za polštinu (aj keď mi pred očami stále visel sadistický obraz Ramsaya Boltona) a ďalšiu za nápad na nakrútenie filmu o Battle of Britain.

Tomorrow, When the War Began (2010)

Neviem odkiaľ nabrali distribútori (a po nich niektorí užívatelia), že útočníci sú Japonci. To, že boli "šikmooký" ešte neznamená, že by to museli byť oni. Japonci by určite nepoužívali samopaly odvodené od kalašnikova. V jednej chvíli sa v správach spomínajú "vojská Aliancie" - čiže by som povedal, že skôr mohlo ísť o nejakú alianciu Číny, Sev. Kórei a Vietnamu. Myslím si, že príbeh je na zamyslenie. Hlavne keď nedávno bola na verejnosti predstavená vojenská doktrína Číny, ktorá chce do 20 rokov vybudovať armádu, schopnú vykonať inváziu na inom kontinente. Prakticky to znamená inváziu do USA [pozri film Red Dawn (2012)] alebo Austrálie. Samozrejme príbeh teenegerov, úspešne bojujúcich proti "aziatským hordám" je naivný, ale dávam jednu hviezdičku za nápad a jednu za estetické zábery.

Bitva u El Alameinu (1969)

Tento film zmenil moje poznatky o 2. svetovej vojne. Nahrdinskejší vojaci boli Taliani (sic!), Nemci sa len schovávali za ich chrbty a Briti boli len obyčajné kreatúry. Rommel alias Jofrey de Peyrac... ale napr. Monty si bol sebe veľmi podobný (ale nesmel si zložiť baretku). Veľkým a príjemným prekvapením pre mňa bolo, keď sa asi v 1:25 hodine filmu, v záplave tankov Patton, Chafee a obrnených transportérov M113, na chvíľku objavili v skutočné, pôvodné talianske tanky M 13/40 a samochodné delá Semovente M-40. Na druhú stranu musím poznamenať, že sa mi to páčilo viac, ako film Bitka v Ardenách.

Konvoj (1978)

Dávnejšie by som bol dal aj ****, ale teraz len 2. Keď som to videl v 80. rokoch v kine, páčili sa mi tam tie dobré hlášky, čo tam odzneli. Dabingová verzia, ktorú som videl teraz je už úplne o ničom. Niekde je hlas dokonca odstránený (napr. keď otvorený autobus s "misionármi" ide okolo konvoja kamiónov, je vidieť že mávajú rukami a otvárajú ústa - a nič, ticho. Som sklamaný, tie hviezdičky čo som dal je za hercov a super zábery na kamióny.

Ponorka U-571 (2000)

Film na jedno pozretie... DVD som si vlastne kúpil kvôli bonusu o ponorke U-110. Nakoniec som však bol sklamaný aj z toho bonusu, lebo to má len niekoľko minút a naviac je to len anglicky bez titulkov :( Tie dve hviezdičky dávam za pekné interiéry a zvuk.

V rukách nepřítele (2004)

Tento film je podľa mňa jeden z najslabších „ponorkových” filmov. Je to akýsi „Hon na ponorku”, prenesený do obdobia druhej svetovej vojny, do obdobia, kedy ponorky bez použitia periskopu prakticky nedokázali zasiahnuť ani hladinové ciele, nieto ešte ďalšiu ponorku. Tvorcovia sa nechali inšpirovať aj filmom U-571, a nechali amerických námorníkov obsluhovať cudziu ponorku, bez zacvičenia (ktoré v skutočnosti trvalo niekoľko mesiacov). Je to však o niečo „reálnejšie” ako v U-571, nakoľko tu len „suplujú” Nemcom. Celkove na mňa pôsobí ako rozprávka s dobrým koncom. Odporúčam veľmi rýchlo si po tomto filme pozrieť „Das Boot” (Ponorka), ktorý má snáď zo všetkých filmov o ponorkách asi najbližšie k realite.

6. Batalion (2005)

Úplná slabota! Napriek dobrému obsadeniu a výbornému námetu je to "B"-čkový film. Už o týždeň nebudem ani vedieť o čom bol... Viac k tomu neviem dodať.