Jesus Christ Superstar (1973)

Nedokážu si představit jinou vhodnější dobu pro vznik tohoto muzikálu, než sedmdesátá léta. To "hipísácké" nadšení a zároveň pohoda s lehkostí doslova sálá z každého záběru. Samotný příběh je přednesen přirozeně bez jakékoliv křeče, která se při zpracování takovéto tematiky vyloženě nabízí. Jednotlivé songy jsou jasně definovatelné, silné, ale přitom žádný z nich příliš nevybočuje. Dohromady vytvářejí harmonický celek. Jesus Christ Superstar je důkaz, že spojení rocku s čímkoli funguje (alespoň u mě) na výbornou.

Live Forever (2003)

"This is fuckin´ rubbish." Když se bratři Gallagherové zamyslí, lezou z nich opravdu kultovní hlášky... Toto dílo má obrovskou vypovídací hodnotu nejen co se britpopu týká, ale ukazuje i politické pozadí a okolnosti, předcházející jeho vzniku, průběhu a úpadku. Během projekce na mě dýchla nostalgie a neubránila jsem se přesvědčení, že co je anglické, to je boží... Komentář Noela Gallaghera k legendární fotce svého bratra a jeho ženy na obálce Vanity Fair mluví za vše: I thought he looked like an absolutely fuckin´ idiot... And Liam with a nipple on his head, lookin´ like a fuckin´ baby´s bottle with his fuckin´ Mrs... Uhm... Rubbish.

Generace X (2005)

Moje okamžité asociace po shlédnutí filmu: Donnie Darko, absurdnost, černý humor, zoufalství, krajní jednání, skvělé herecké výkony v čele s Jamie Bellem a Ralphem Fiennesem. Vyvážený mix těchto věcí vytváří z Generace X opravdu zvláštní dílo, které nás provází zákoutími různých, přesto podobných ( =křehkých) lidských duší.

Justice: Křížem krážem vesmírem (2008)

Hustota největšího kalibru! Kamera nám předkládá pohled na turné nejvlivnější kapely roku 2008 a dnes bych se už nebála použít označení kultovní. I když hoši vypadají jako zakřiknutí inťoši, opak je pravdou! Opilé fanynky, chlast, parties, koncerty, zbraněmi posedlý manažer turné, "filosofující" řidič autobusu, stařenka, co už nechce žít, svatba ve Vegas, rvačka, rozflákaná ruka, zatčení... I když na hudbu těchto týpků musím mít náladu a rozhodně je nezařazuju mezi své nejoblíbenější, byl pro mě tento dokument totálně dechberoucím intenzivním zážitkem. Shrnuto: Sex, drogy & Justice!

RocknRolla (2008)

Po letech tápání se Guy v RockNRolle opět našel. Znovu tady ožívá anglické podsvětí a nechybí ani kultovní hlášky. Výběr herců je naprosto bezchybný. Karel Roden překvapil velkou rolí. Gerald Butler do hlavní úlohy perfektně zapadl. Hudba je geniální - zazní jak staré, tak poměrně nové hity v čele s The Hives nebo The Clash. RockNRolla se sice legendám Snatch a Lock, Stock And Two Smoking Barrels jenom přibližuje, ale nezbývá mi, než pouze šťastně konstatovat: Guyi, vítej zpět!

Muž, který nebyl (2001)

Ty brďo! Ta kamera byla dokonalá!!! A scénář? Jedinečná absurdita, jak je u bratrů zvykem. Zatím Thorntonova nejlepší role, co jsem měla možnost vidět.

Vrána (1994)

Tohle byl zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Úžasně vykreslená temná atmosféra města, přesně zvolený typ hudby, herci hrají jako o život, akce střídá akci, žádné zbytečné, vizuálními triky přepiplané scény. Takhle má vypadat komiksová adaptace - totiž nadčasově. Jen ten Brandon Lee... Škoda ho...

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Skvělá kamera, dokonalá atmosféra, originální scénář, božské herecké výkony. Miluju Coenovic bratry!

Control (2007)

Corbijnovi se povedlo neuvěřitelné - dokonale vystihnout okolnosti vzestupu a pádu jedné kultovní kapely. Film s tak hutnou atmosférou jsem už dlouho neviděla. Černobílý obraz dodává ještě větší a naléhavější depresivní pocity, až mi z toho šel mráz po zádech. Přestože vizuální podoba Sama Rileyho s Ianem Curtisem není až tak markantní, gesta a pohyby ji naprosto vynahradily. Kvalitní pocta mladému zpěvákovi, který svůj zápas s démony prohrál. Control je povinnost pro fanoušky a obohacení pro hudební nadšence.

Wanted (2008)

Bekmambetovi jsem návnadu spolkla i s navijákem. A jak ráda! Vizuálními orgiemi obklopený a lehce upozaděný příběh jednoho "nýmanda". Angie je tady spíš na ozdobu, zato James se předvedl v dobrém světle. Fakující Morgan Freeman mě trošku zaskočil. Přece jenom ho mám zařazeného v jiném typu rolí. Když to shrnu, tak pokud člověk přistoupí na režisérovu hru efektů a moc u Wanted nepřemýšlí, bude maximálně spokojený. A ta McAvoyova "stírací" hláška na konci je opravdu výborná...