Otec (2020)

"Little Daddy". Vdaka Bohu maju este akademici trochu sudnosti a dali to britskemu virtuozovi medzi hercami. Chadwick Boseman, sorry bol si vyborny Black Panther, ale aj keby si zil dalsich desat zivotov, nikdy nebudes lepsi herec ako Anthony. Ten tu ma vsetko, co zurocil rokmi treningu charakterneho herectva - sarm, dovtip, prirodzenost, ale aj mrzutost, tvrdohlavost a az miernu demonickost (..."and now fuck off from my apartment"). Olivia Colman je mu skvelou nahravackou v tomto spontannom filmovom divadle (akoby to ani nehrala, ale bola skutocnou dcerou). Jedine co ma ohladom tohto filmu prekvapilo je nominacia na sosku za vypravu. Na mna teda vizual posobil dost televizne a preto nemozem ist na najvyssi hodnotiaci level.

Moje učitelka chobotnice (2020)

TOP TEN najkrajsich prirodopisnych dokumentov vsetkych cias. Tentoraz je Oscar v spravnych rukach! To odhodlanie, ta podmorska magia, to puto... V zavere som mal slzy v ociach a utvrdil som sa este viac, ze priroda okolo nas je to najcennejsie, co mame. Po narodeni mladat a nasledujucom niecom som mal hubu otvorenu dokoran niekolko minut. PS: Niektore (alebo vsetky?) zvieracie kreatury su obetavejsi rodicia ako ludia!

Země nomádů (2020)

Spolu s Moonlightom z roku 2016 najviac overrated film v historii odovzdavania sosiek. Nemam rad tieto vyprazdnene, hlboko sa zamyslajuce, nezavisle artoviny, ktore rozpravaju o utrpeni jednotlivca, za ktore si moze sam. Frances McDormand je skvela herecka, ale mam ju rad v polohe z Farga, ci Troch billboardov, kde to zije.

Chicagský tribunál (2020)

"These are their names" - Aaron Sorkin, Sacha Baron Cohen, Mark Rylance, Frank Langella (ten si svojim ultra-odpornym vykonom koledoval v kazdej svojej scene o uder tehlou do hlavy) - ...and Oscar won't go to them, because Academy members are corrupted bastards".

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Je to o Falconovi a Winter Soldierovi, ale paradoxne ma najviac zaujal temporarny Captain America Wyatta Russella s jeho bojom medzi svetlou a temnou stranou Sily. Akcne sceny cool (je to marvel-Disney), Sebastian Stan charizmaticky, ostatni do poctu (vratane prehravajuceho Anthonyho Mackieho). Vobec sa na noveho Captaina nehodi a nie, nie som rasista. Poznam minimalne desat ciernych hercov, ktori by sa na tento part hodili naramnejsie.

Nikdo (2021)

John Wick sa moze ist zahrabat. Uprimne! Doma to zovsednelo, v praci takisto, deti ho obvinuju, manzelka vyuziva, smetiari od neho utekaju... Az pokial sa nezvezie nocnym autobusom. Ta bitka s ruskou mafiou ide definitivne do TOP 3 mojich naj fightov vsetkych cias (prvy je Oldboy Spike Leeho a druhy Raid 2 s Ikom Uwaisom). Trilogia Johna Wicka je skvela, ale chladna, proceduralna, presna, kdezto Nobody je dynamicky hrejivy, vtipny a obsahuje comeback desatrocia s demonickym, stale vitalnym Lloydom. PS: Ilja odteraz mas jedneho velmi zanieteneho followera!

Mortal Kombat (2021)

Vynikajuci prolog v Japonsku. Skutocne nadherny vizual (mesacne krajiny, chramy s obrimi sochami, masky a stavnate gore). Slaby stred o rodinnych hodnotach a inych moralitach. Super-hlaskar Kano si to kradne pre seba. Ale to najlepsie nakoniec - nastup Scorpiona z pekiel proti Sub-Zero. Tlieskal som v stoji! Nebojim sa trochu prehanat, ked poviem, ze director "Simon" sa nam rysuje do kategorie Michael Bay a spol.

Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu (2021)

Vynikajuci "warning" dokument. Nie preto, ze by som bol pif-paf s tvorcovych nebezpecnych vyletov a vniknuti, ale hlavne vdala skvelej informativnosti a zapadaniu jednotlivych dielov do oceanskej skladacky. Za to zaverecne"vychutnavkove" (jeden z rybarov sa tam dokonca premava s malym deckom na rukach ako v Disneylande) zabijanie velryb na Faerskych ostrovoch trest smrti!!!

Velká španělská loupež (2021)

Money Heist: light version. Liam Cunningham tomu nakoniec vybojoval slabu stvrtu hviezdu. Na jeho herectvo by bola radost pozerat aj keby sedel dve hodiny na hajzli a cital Hospodarske noviny. A kadernik Freddieho Highmore-a by mal byt oceneny zlomenim prstov. Inak ale pekne dynamicka, spanielskou futbalovou atmosferou nasiaknuta heistovka, ktora keby neangazovala herecke drevo Sama Rileyho a tu blondatu divnost v hlavnej zenskej ulohe mohla byt este lepsia.