• Pohádka

Duna: Část druhá (2024)

To je vlastně takový film o systému mezinárodních vztahů, o civilizacích, o diktátorech a o roli lidí jako aktérů v nich. Asi mi chvíli trvalo pochopit, že Paul není žádný hrdina, ale spíše se postupně profiluje jako anti-hrdina (nebo chceme-li tragický hrdina). Asi mi to i chvíli vadilo, jak už se psalo ve více recenzích, příběh je vlastně dost vyprávěný z perspektivy Chani a divák s ní začne velmi jednoduše a pochopitelně soucítit. Ono by to takhle asi mělo ideálně ve světě být, ne? Chani je velmi empatickou, mírumilovnou a moudrou postavou, která se za mocí a spasením nežene, naopak asi bere krutost života takovou, jaká je, a důležité je pro ni společenství a láska. Bojuje za to svoje. Zatímco Paul se vydává za něčím vyšším, protože je to proroctví, a opouští své minulé já a tím i to, co měl rád. Možná to myslí dobře, ale možná jen na začátku. Myslím, že pokud člověk vidí pouze film a nezjistí si kontext/nečte knihu, má to úplně jiný účinek a význam. Ono je to totiž skutečně o válce za záchranu lidstva (akorát že vůbec), o zrození diktátora a politických pletichách. Mně se to moc líbilo, kamera a atmosféra skvělá, ten žánr to naplnilo zcela a naprosto to splnilo má očekávání. Akorát ten příběh je tam docela hekticky zpracovaný a bez knihy, kontextu nebo dalšího pokračování to může být hodně zavádějící. Jo a nejlepší jsou samozřejmě po postavě Chani ti červi, příroda si nás prostě jednou všechny vezme.

Proti větru (2024)

Nějak mi to jako českému divákovi nějak znalého v tematice sexualizovaného násilí nedávalo žádný smysl a nebavilo mě to. Ač ten příběh je hrozivý a nedělám si iluze, takto to bohužel zkrátka chodí - dokázat sexualizované násilí je prostě problém a lepí to na sebe jen samé společenské hnusy. Každopádně jako film se mi to nelíbilo - zbytečně dlouhé, sem tam strojené scény, někdy až příliš moc aktivistického nádechu na mě. To ale chápu, je to dokument o šíleném tématu a navíc produkt/pohled jednoho člověka. Pokud to mělo ukázat bizarnost celého toho řeckého soudního procesu, chápu záměr, nicméně mě neoslovil. Pro řeckého diváka, který zná příběh, to mohlo být hodně zajímavé.

Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Tohle považuju za dost přelomový počin. Nevím, jak moc obecně nebo jen u mě, ale jsem ráda, že se točí seriály o lidech jako byl Jiří Markovič. A to zpracování bylo skvělé - mísily se ve mně pocity nenávisti, strachu, empatie, zmatení, bizáru a pobavení. Ono to ve spoustě ohledech je hodně kontroverzní a netradiční krimi, ale je moc dobře, že to vzniklo. A plně chápu, že je nepříjemné poslouchat výpovědi a pocity vrahů a násilníků. Jen to asi trochu otevírá oči v tom, že tohle prostě existuje a racionální vysvětlení najít nelze. Asi jen s pravdou a realitou se dá nějak pracovat. Obdivuju herce, kteří se do toho pustili, ty výkony byly skvělý. A zpracování podle všeho dost autentické. Klobouk dolů.

Její tělo (2023)

Mně se to líbilo. Ačkoli pochybuji o pravdivosti a autentičnosti některých pasáží a situací, celkové vyznění filmu se mi líbilo. Natalia Germani je skvělá a hrozně ji ta postava sedla. Navíc mi přijde hustý i to, že si prosadila, aby některé scény točila s manželem. Jinak teda…čekala jsme to mnohem peprnější a kritictejsi vůči porno průmyslu - ne, že bych věděla, jak to tam chodí, ale tak nějak si myslim, že to má mnohem horší nádech. Třeba ne. Nepochopila jsem ani volbu scén - jednou úplně explicitní porno i s porno herci, podruhé záběry jen na hlavu…tak co teda? Asi mi stačilo jedno nebo druhé a spíš asi to druhé.  Každopádně cením dobre rozpracovany vztah sester, zapracování vody jako leitmotivu, vztahu k tělu i celkovou postavu Andrey. Hudba taky skvělá.

Já, Olga Hepnarová (2016)

"Jednou jste chudinka, jednou jste Bůh, tak jak to teda je?"....děsivý, krutý a zároveň velmi citlivý film o chladné vražedkyni. Je cílem filmu Hepnarovou litovat nebo nenávidět? Nevím a jsem zmatená z úmyslu tvůrců. Možná ani jedno, možná oboje. Cením si té velmi temné atmosféry, která se celým filmem linula a tím pádem film dostala do absurdna, které kolem celé Hepnarové podle mě panuje. Líbily se mi dialogy, líbily se mi herecké výkony a celková atmosféra filmu. Nutí mě to přemýšlet o zlu kolem nás a o události z prosince 2023 na FF UK dělá se mi trochu nevolno z toho, že některé věci se nedají ani racionalizovat ani zakrýt za psychické poruchy. Kdo ví, jak to s Hepnarovou a jejím dětstvím bylo. Rodí se lidé zlí? Nebo je pošramotí dětství? A co je to vůbec dobro a zlo?

Jak se staví sex room (2022) (pořad)

Milá americká kravina, v mnoha ohledech docela inspirativní.

Adikts (2024) (seriál)

Tu jednu hvězdu dávám za to, že mě to nějakým záhadným způsobem vtáhlo do děje, za to, že se mi líbily nějaké konkrétní scény a za to, že myšlenka nebyla marná. Drogy jsou zkratky a radši se dívejme do sebe. Ano. Marné bylo bohužel zpracování a celkový průběh seriálu. Povrchní, trapná, zmatená, nelogická a nepříjemně bizarní ukázka autorovy představy o adikotologii, drogách a jejich užívání? Asi? Nepochopila jsem.

Milenec lady Chatterleyové (2022)

Velké překvapení! Doporučuji! + výborné (živočišné) sexuální scény, super herci, krásná příroda, celkově pomalé scény a kamera, velmi poetická atmosféra filmu, zpracování aplikovatelné do “moderního světa”, některé konkrétní scény (u te, kdy tančili nazi v dešti, jsem se úplně tetelila), hezky a nenucene zpracovany konec - zelenomodrý filtr

Zamilovávání (2023) (seriál)

Za mě docela hloupé klišé, které legitimizuje pro mě trochu zvláštní vzorce chování a patologické vztahy.

Největší dar (2022)

Nakonec vlastně docela milá pohádka. Každopádně dostává ode me 2/5 kvůli přehnané stereotypizaci lidí, jejich rolí i situací, dále kvůli levnému humoru a utváření fejkové reality (i na pohádku toho bylo až až). Je taky vidět, že peněz nebylo mnoho. Plus dávám nápadu, místy mi to přišlo až jako vysoce #climatechange počin. Herecké výkony spíš slabší, nejlepší byla ta malá blonďatá holka, která se asi naučila pro film bravurně ráčkovat.