Láska a příšery (2020)

Skvelé dobrodružstvo o odvahe a láske v zaujímavom svete len s naznačeným happyendom, ktoré sa neberie narozdiel od napr. Tichého miesta príliš vážne, takže vôbec nevadí, že je to celé blbosť. Príjemne strávený čas.

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (2014)

Pôsobivý dokument, ktorý je ale postavený na vyvrátenej premise o 51% podieli živočínej výroby na skleníkových emisiách. Podiel bol spresnený peer reviewed analýzami na 15% a hlavným vinníkom ostávajú fosílne palivá. Preto je dosť manipulatívne ukazovať ekoorganizácie ako Greenpeace vo svetle, že sa snažia niečo ututlať. Konšpiračný naratív mi dosť prekážal, hoci dodáva filmu aktraktivitu. Sám som vegetarán a s message filmu, že živočíšna výroba je neefektívna a neetická, sa stotožňujem. Ale účel nesvätí prostriedky.

Slunce v síti (1962)

Jeden z najestetickejších filmov, aké som videl. Hoci počas sledovania som sa občas i nudil, tie obrazy ostali vo mne ešte niekoľko dní. Bezviš.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Do polovice je to poctivý Indy, od naháňačky v džungli to začne byť galimatiáš. Za prepálený koniec a neskutočne iritujúcu postavu Maca strhávam 2 hviezdičky, za skvelú hudbu Johna Williamsa jednu pridávam späť, takže štyri. V porovnaní s dnešnými marvel výplachmi to bol ešte kvalitný blockbuster.

Podfukáři (2013)

Prekombinovanosťou tento film zatieni i dielo Járu Cimrmana "Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn.” Všetko je tu len na efekt, film sa tvári inteligentne, ale scenáristi boli buď retardovaní, alebo za takých považujú divákov. Ako kúzelníka ma zarmucuje i fakt, že "ilúzie" sú tu len zámienka na CGI onániu a nemohli by fungovať, ani keby boli do nich zapojení všetci ľudia na planéte.

Pátá loď (2017)

Pekný vizuál a šikovní detskí herci. Ako to však pri porevolučných slovenských filmoch chodí, opäť to padá na scenári. Vôbec nie sú využité možnosti, ktoré námet ponúka. Prvá polovica je strašne natiahnutá, druhá odfláknutá. Asi sa niečo stratilo pri adaptovaní knihy. Keby sa to zostrihalo na polovicu, mohol to byť fajn študentský film. 55%

Pehavý Max a strašidlá (1987)

Skrátená verzia seriálu Teta...žiaľ v tejto podobe nefunguje. Je to nekonzistentné a zmätočné. Odporúčam sa tomuto filmu vyhnúť a radšej si vychutnať dokonalý seriál. Strašidlá si to zaslúžia.

Medená veža (1970)

Kultový film, ktorý ma však strašne iritoval. Príroda krásna, chémia medzi hercami super, ale príbeh drhne. Niekedy poskočí ako kamzík, inokedy sa rozčapí a nevie sa pohnúť. Je to film, alebo rozhlasová hra? Všetko podstatné bolo len spomenuté rozprávačom, namiesto toho, aby sa to rozohralo na plátne. A tak som vôbec nechápal, prečo vlastne Saška dala prednosť Pirinovi pred Doktorom, keďže nám bol predstavený ako úplný blb. Pokračovanie Orlie pierko sa mi zdá omnoho podarenejšie.

Postav dom, zasaď strom (1979)

Jeden z najlepších slovenských filmov. Prvý Jakubiskov film po nútenej 10 ročnej pauze. Pôvodný scenár o socialistickom hrdinovi Jakubisko s Dohnalom prepísali tak, až bol film stiahnutý z distribúcie. Svoje maniere maestro drží na uzde, čo je len pre dobro veci, no i tak je film nabitý nápadmi a poetikou, ktoré predznamenávajú Jakubiskovu zlatú éru 80. rokov. Panoptikum skvelo obsadených vedľajších postáv, z ktorých každá má svoj charakter, i keď sa na plátne objaví len na minútu, si tu Jakubisko nachystal pre svoje ďalšie filmy. Mihne sa tu Pehavý Max, Prengel, i strýko Oškara. A Jana Březinová je tu neskutočne sexy. 95%