Výměna manželek (2005) (pořad)

Jedna hviezda udelená za zaujímavý formát poskytujúci sondu do česko-slovenskej spoločnosti a finančnú podporu rodinám. Na druhej strane skončila česko-slovenská verzia tohoto programu ako vačšina reality show v našom priestore, a to obsah založený na zosmiešňovaní účinkujúcich. Kontrast je vačšinou postavený na konflikte medzi nízko a vyššie príjmovou sociálnou skupinou. V tom by možno nemusel byť problém, keby neboli dokrútky doplnené pohŕdavými komentármi a detailnými zábermi poukazujúcimi na zanedbnanosť domácnosti. Bodku za týmto dala smutná správa z minulého roka (2020), keď počas natáčania výmeny spáchal účastník samovraždu, kedy polícia údajne obvinila člena štábu z nátlaku.

Dark (2017) (seriál)

Ďalší z príkladov, že skvelý seriál je možné natočiť aj mimo Hollywoodskych štúdií. Nemecký seriál neohrane spracúva problematiku cestovania v čase a pridáva tajomnosť starých biblických motívov. Atmosféru vhodne dotvára hudobný doprovod, na ktorom sa spolupodieľali veľké mená ako Bjork, Ben Frost, Apparat alebo aj Anja Plaschg (zo Soap&Skin) spievajúca v úvodnej znelke. Odporúčam pozerať v povodnom jazyku s titulkami v prípade potreby.

Přátelé (1994) (seriál)

Sitcom, ktorý nie je ničím špecifický voči konkurencií v čase v ktorom vznikal, no napriek tomu bol schopný vychovať generáciu detí narodených koncom 80 a začiatkom 90 rokov. Dlhé hodiny strávené pri tomto seriály už nikto nespočíta, a práve preto ho táto generácia považuje za modlu oddychu pri televízií, ktorú si kedykoľvek pripomenie pozretím znova. (už po 16.-krát) Generácia Z nikdy nepochopí, čo sme na tomto priemernom seriály videli v čase, keď nikto iný po nás neštekol alebo iba práve vonku pršalo a nebolo, čo iného na práci/v telke. To može byť aj jedným z hlavných dovodov, prečo si namiesto mien hercov budeme pamatať Rossa, Monicu, Phoebe, Joey-ho, Rachel a Chandlera.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Skvelý sitcom, ak si chcete pri zapnutej televízií hrajúcej na pozadí ísť do kuchyne spraviť večeru po ťažkom dni v práci a nechcete nevyhnutne nad ničím rozmýšlať. Smiech na pozadí skvelo vykryje tiché miesta, čím vám nenechá priestor zamyslieť sa nad prázdnymi replikami postáv. Dve hviezdy získava za predstavenie kultúry komixových a vedeckých "geekov" a ich plachécho života mimo spoločnosti československému divákovi.

Hra o trůny - Série 1 (2011) (série)

Prvá seria Game of Thrones sa určite zaradí medzi vlajkové lode tvorby HBO. Kto čítal knižnú predlohu prvého dielu nemože produkcií až na pár maličkostí nič vytknúť, čo nie je pri spracovaní kníh tak časté. Pri obsadení tvorcom risk s novými tvárami vyšiel a herecké výkony ziadnej z postáv nezanikáju medzi publiku známejšími hercami. Celkový dojem a atmosféru dotvárajú skvelé zábery z viacerých kútov sveta (napr. Malty, Škótska alebo Kanady).

Tim and Eric Awesome Show, Great Job! (2007) (seriál)

Tim Heidecker a Eric Wareheim zostali oddaní svojej role surealistického antihumoru. Ich absurdné skeče neodmietne žiadny milovník produkcie Adult Swim-u. Seriál skvelo dopĺňajú viaceré veľké herecké mená a ponúka každému divákovi vybrať si niečo z tohto typu alternatívnych zábavných relácií.