Ashens and the Quest for the Gamechild (2013)

Ja som ani nevedel, do čoho sa to vlastne púšťam, keď som si to púšťal. Ashensa síce poznám z tytrubky a jeho kecy celkom môžem, ale o filme som donedávna nemal ani tušenie. Ide o veľmi silno amatérsky film natočený prakticky na ulici a v cca troch budovách/miestnostiach/priestoroch. Britský suchý humor, viac, než len niekoľko fakt podarených scénok, jasný nadhľad a irónia, narážky na všemožné aj nemožné filmy a scény z nich.. Z.. ehm.. "hercov" cítiť, že sa natáčaním neskutočne bavili.. To všetko spolu vytvára na pozadí (pre nedostatok lepších výrazov použime termín) "príbehu" o hľadaní akejsi napodobeniny gejmboja fajn zábavu pre celú rodinu. Heh, ale kdeže. Kecám. Film si užije asi málokto. Je dobré poznať, čo za kanál Ashens na trubke prevádzkuje. Potom to začne dávať.. hmm.. zmysel ani tak nie, ako skôr ucelený obraz. Za scénu s komentárom: "Pamätáš si, ako sa v Stárwors Luk a Han prezliekli do brnenia stormtrúperov, aby vyslobodili Leju z Detstár? My môžeme urobiť presne to isté!" a za sebairóniu s podobnosťou so Sajmonom Pegom, dávam 4 a chcem pokračovanie rovnako, ako chcem po hodine ľahkého obedu ďalšie jedlo. Jo a film je v plnej dĺžke (fajnšmekri do pozoru!) v pôvodnom znení ku zhliadnutiu za dobrú cenu (zadarmo. Poznáš lepšiu?) tu: https://www.youtube.com/watch?v=VS2Cnx_eL6s

Gremlini (1984)

NEHODNOTENÉ?! Neodpustiteľné. Skoro.. Takže náprava: Štyri za film, jednu z nostalgie.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

No takto.. Mad Max bez Mad Maxa? Chápem, že nadviazať po 30 rokoch presne tam, kde Gibson odkráča do púšte je prakticky nemožné, ale že sa vo filme o ššialenom Maxovi bude Max minimalizovať, to som nečakal. Z môjho pohľadu tu chýbali iba dve veci: viac krvi a viac Maxa. Na druhú stranu bol Max aspoň poriadne (a tým myslím PORIADNE) prepnutý. Napriek tomu v žiadnom prípade nemôžem hovoriť o sklamaní. Užil som si vysokooktánovú, neskutočnými kárami nadupanú, poriadne špinavú a príšerne nehygienickú jazdu.

Vzpomínky (2006)

Nadpriemerné ve-fa, v ktorom sa to dobrými nápadmi hemží ako na letnom slnku dobre odležanom fláku krkovičky. Naháňačka na diaľnici vyslovene luxusná. I keď naháňajúci po nej šiel pár dní po naháňanom. Že to nedáva zmysel? No bodaj by dávalo. A to je ešte tá jednoduchšia zápletka. Veľmi zaujímavá prvá cca polovica je trošišku stiahnutá ku štyrom päťcípim tou druhou. No i tak ide o vskutku chrumkavé dielko, ktoré sa dá v pohode pustiť znova, akurát už so zvláštnym pocitom, že to človek niekde už nedávno videl.. Nebudem sa zbytočne hrabať v závere, je to predsa len americký popkorn bez umeleckých ambícií. Presne ako to mám rád.

Bez úniku (2008)

Obsah je tu napísaný pekne. Len na otázku "Myslíte, že jste viděli všechno?" sa v tomto prípade naozaj viac hodí odpoveď:"tak určite..". Pretože tu sa naozaj nič nové nedeje. Prakticky všetko je tu odkopírované odniekiaľ zinakadiaľ. Od námetu, cez jednotlivé smrti a viaceré detaily až po "šokujúce" finále. Korunu všetkému nasadzuje kamera, ktorú mal v ruke epileptik s parkinsonom. Neviem, či mala svojou "dynamikou" navodiť napätie, alebo len v rozpočte neostalo niečo málo na poriadny statív? Každopádne mi dojem zo sledovania skôr kazila. Ide o slabé dielo, ktorého nepozretím človek aspoň nestratí čas. A to mám "rúmofky" rád. Ach jaj..

Na život a na smrt (2013)

Nakoľko som počas ubiehania titulkov dostal odpoveď na niekoľko svojich otázok, ostávajú mi iba dve. A síce: ako je možné, že Američania nevyhrávajú akúkoľvek vojnu behom týždňa? Štyria americkí borci v Afganistane totiž urobili väčší bordel ako kuna v kurníku. Poslať takýchto tvrďákov niekam zopár tisíc a nadvláda proste musí byť zaručená už len zo štatistického hľadiska (na jedného zabitého amíka pripadajú desiatky nepriateľov). A druhá: čím to tých borcov kŕmia, že prežijú postrelenie, výbuchy, skok (či skôr pád) zo skaly z výšky tak piateho poschodia? Jeden übersoldat tu prežil priestrel oboch rúk, nôh, trupu a postrelenie do hlavy. + už spomínané pády zo skaly. Ono "bejzd on trú story" tu vďaka odolnosti jú es maríns tak trošku pokrivkáva ako vojak so šrapnelom v stehne. No ale ak k tomu pridáme tak za vagón pátosu (s tým sa ale tak nejak dalo počítať), máme v konečnom dôsledku ďalšie slušné náborové motivačné video..

Diplomacie (2014)

Obdobie 2. svetovej vojny aj "rúmofky" mám rád. Takže spojenie oboch mi prišlo ako fajn nápad na dobre strávených necelých 90 minút. A nebol som sklamaný. Diskusiu o vierohodnosti prenechám historikom a miestnym "otporníkom na všetko". Ja som na to pozeral ako na dobrú vykecávačku. A aj keď je pravda, že po prvých asi 30 minútach už som mal chuť vyhodiť toho otravného diplomata z izby, ako sa čas krátil, stále viac som bol zvedavý. Ani nie tak na koniec, ako skôr na cestu k nemu. A ako čas plynul a napovrch sa dostávali nové skutočnosti, stále viac som sympatizoval skôr s nemeckým generálom, než s "nezávislým" švédskym diplomatom.. Pripomenulo mi to jednu českú TV inscenáciu o posledných hodinách pred vypršaním nemeckého ultimáta a o Benešovom rozhodovaní sa, či sa brániť, či sa vzdať. Obe diela mali svoj náboj, ktorý ale nebude baviť každého. P.S.: moja vďaka patrí tetuškám v kine, ktoré boli ochotné premietať, aj keď sme boli na sále iba štyria.

Mythica: Hledání hrdinů (2015)

Milé prekvapenie. Sprvoti som na to síce poškuľoval len tak, tak na pol oka, ale asi po pol hodine som si k tomu poctivo sadol "na obe oči". A to sa mi nestáva často, aby ma niečo odlákalo od plného pohárika. A neľutujem toho. Efekty "vďaka" hlbokým vreckám síce okaté, ale na moje prekvapenie použité vkusne. Čo ma však naozaj chytilo, boli kostýmy. Tie sa naozaj podarili. Nič prevratné sa síce nedeje, ale oceňujem, že sa to ani na nič prevratné hrať nechce. Zmes dobrodruhov je taká všehochuť, ale to je práve ono, čo mám na fantazy rád. Chvíľami som mal pocit ako pri hraní Skyrimu s niekoľkými postavami naraz. Na pokračovanie (ak budem mať príležitosť) si určite v kalendári vyznačím červené "iks".

Avengers: Age of Ultron (2015)

Musím uznať, že Ultron mal svoju zákernú hru pekne rozohranú, aj keď som od neho čakal trošku viac fištróna a rafinovanejšie pasce na hrdinov. Hlavu si ale špekulovaním príliš nepolámal, tak mu ju nakoniec polámali Pornstitelia. A jeho "vek" sa skončil skôr, než stihol poriadne začať. I tak ale svoj účel splnil a jeho snaha o ..... sveta vyústila do dvaapolhodinovej solídnej 3D zábavy a navyše s hepyendom (toto nepovažujem za spojler, iný koniec sa pri komixe čakať ani nedá). Trojka je na spadnutie, aj keď netuším, koho tam bude naše pozemské myto-geno-kyber-zoo mlátiť? Už dali na frak hordám mimoňov navyše z inej galaxie, teraz natrhli obvody mimopozemskej superinteligencii.. Už im ako výzva ostáva snáď iba samotný Čak Noris..

V jako Vendeta (2005)

Tak stačí vidieť Darkman, Dark city, Zorro, 1984 a Equilibrium a je to. Z každého z týchto filmov som tu niečo našiel. Či už to bola temná atmosféra alebo doslovné odkazy. A komu sa nechce (alebo z technických či iných dôvodov nemôže sledovať 5 filmov súčasne), nech si pustí toto. V podstate asi jediný dôvod, prečo som to dopozeral, bol ten, že som bol neskutočne zvedavý na tvár pod maskou. So smajlíkom v klobúku som sympatizoval a to bola asi chyba. Lebo kým nebol na scéne, moc ma dej nebral a bolo mi skoro jedno, kto je kto a akú má úlohu. Ale aby som hercom nekrivdil: Fry ma pobavil. Už len tým, že je to jeho tretia rola, v ktorej ho oslovovali Gordon. (200)