Čarodějův učeň (1977)

Karel Zeman několikrát posunul český animovaný film daleko za hranice "pouhé" dětské zábavy. Jeho fenomenální nápady a osobitý výtvarný styl by snad samy stačily k úspěchu, ale ten pán měl navíc dar skvělého vypravěče a vždy si pro své filmy vybíral i správné předlohy. Ne jinak tomu bylo i v tomto případě. Temný, až hororový příběh o přátelství a lásce, který navíc výborným způsobem podbarvuje hlasem L. Munzar, je jeden z těch nad kterými se neušklíbnete, ale který vás po celou dobu děsí a napíná a nakonec opravdu lidsky dojme. Pro mě nejkrásnější animovaná pohádka, která u nás kdy vznikla.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Dokonalé zakončení celé trilogie. Mušek by se určitě pár našlo, ale nebudu hnidopich. Vlastně nemám výhrady ani k drobným úpravám děje (oproti knižní předloze), protože jinak by se to nejspíš ani natočit nedalo a onen často kritizovaný závěr, přestože je pekelně dlouhý (stejně jako v knize), je dle mého názoru opravdu dojemný a celý epos zakončuje tak, jak se patří. Po shlédnutí poslední části už tedy mohu s klidem říci, že se P. Jacksonovi podařilo neskutečným způsobem natočit jednu z nejnáročnějších a nejobsáhlejších knižních předloh, do kterých se kdy jaký režisér pustil a zasloužil se mimo jiné i o to, že v podstatě redefinoval žánr filmové fantasy. Díky Petře, moc!

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jacksonovi se podařilo, že jsem při sledování plátna viděl všechny ty postavy, krajinu, zvířata a věci, které jsem vídal ve svých představách když jsem tu knihu poprvé četl. Určitě je to do značné míry dáno samotným Tolkienem, který uměl všechno tak detailně a barvitě popsat, ale Jackson z této předlohy vyždímal asi všechno co je vůbec možné do filmové podoby vměstnat. Kromě perfektní filmařiny navíc předvedl, že má obrovský cit. Bravo!

Amadeus (1984)

Po shlédnutí DC verze zvedám na pět. Vůbec neřeším historické nepřesnosti, protože ten film je strhující.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Jeden z mála filmů, který stavím o chlup výš než (rovněž vynikající) knižní předlohu. Tady se prostě potkalo všechno jak mělo. Skutečně jen několik snímků diváka donutí tak intenzivně a s takovou naléhavostí přemýšlet o podstatě svobody a jen pár filmů na konci takovým způsobem dojme. Takhle prostě chutná ovoce dokonalosti. Klenot světového filmu, u kterého se vždy dmu pýchou, že za ním stojí Čech...

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Po všech stránkách perfektní a na 100% dotažený film. Víc netřeba psát, protože toto dílo se 142 minut komentuje samo a je jedním z nejzářivějších klenotů světové kinematografie.

Mrtvý muž (1995)

Pro mě zásadní filmová záležitost konce minulého století. Neskutečná černobílá kamera, přirození herci, originální námět a dokonale špinavá kytara N. Younga. Nálada zvláštně melancholická a přitom chvílemi smrdící Coppolovou Apokalypsou. Jarmuschův majstrštyk!