Ajťáci (2006) (seriál)

Přestože to ke konci druhé sezóny vypadalo na velké zhoršení, třetí sezóna je zase parádní. Mě osobně IT crowd baví víc než Linehanův Father Ted i než Black Books.

Manderlay (2005)

Lars von Trier si na sebe sám ušil bič, když si naplánoval svoji trilogii. Opravdu jsem byl zvědavý, jak režisér s druhým filmem naloží. Po jeho zhlédnutí musím konstatovat, že jde vlastně o takový vylepšený Dogville. Scény jsou podle mě lépe nasnímány, film má lepší spád a přistupuje k tématice s mnohem větším humorem. Některé vstupy vypravěče dokáží opravdu potěšit. Howardová zvládla roli Grace skvěle, stejně jako předtím Kidmanová. Přes všechny klady ale už film nemohl obsahovat tak úderný závěr jako Dogville, takže působí v porovnání přeci jen trochu slaběji. Opravdu ale nevím, co bude muset Trier provést ve Wasingtonu, aby film fungoval i napotřetí (pokud vůbec dojde k jeho natočení).

Ima, soko ni iru boku (1999) (seriál)

Z anime seriálu, které jsem měl možnost zhlédnout, zatím jeden z nejlepších. Ačkoli zpočátku mi připadal hlavní hrdina značně nesympatický, v novém prostředí Hellywoodu se ukáže jeho morální síla. Nepřipouští si, že by se stal součástí totalitního systému, který používá malé děti jako vojáky k ovládnutí okolních zemí a je ochoten kvůli druhým podstoupit různá mučení. Seriálu myslím velmi prospěla třináctidílná forma, díky které zde není tolik hluchých míst, jako často bývá u anime s 26 díly. Síla "Now and then, here and there" tkví i v hojně používaných statických záběrech, které společně s jednoduchým zvukovým podkreslením dokáží navodit hodně depresivní atmosféru. PS: Nevhodné pro děti, přestože o dětech...

Nesmiřitelní (1992)

Od začátku do konce to byla vlastně nuda. Nezajímavý film, jehož kvality (které mít musí, když získal tolik Oskarů:)) pro mě asi do konce života zůstanou záhadou... Přesto se to dá zhlédnout nejen proto, aby člověk viděl, co někdy stačí k získání tolika ocenění: Morgan Freeman hraje slušně a celkově jde o trochu jiný pohled na divoký západ (bohužel pro mě docela nudný). Vážně jsem uvažoval i nad nižším hodnocením... Když budu chtít vidět dobrý western s Clintem Eastwoodem, rozhodně dám přednost filmům, které točil Sergio Leone s nezapomenutelným tajuplným cizincem v ponču.

Once (2007)

Kladné ohlasy jen umocnily mé zklamání z tohoto filmu. Naprosto otřesný scénář umocněný topornými dialogy srážejí spolu s kamerou slabé výkony "neherců" hluboko pod hladinu únosnosti. Film zachraňuje jen skvělá muzika, která ovšem člověka, který Hansarda zná, také nepřekvapí. Z filmu si pozorný divák může odnést jedině ponaučení: když budete neustále říkat jen "I have to go now", skončíte v životě s blbcem.