• Krátkometrážní

Avatar (2009)

Sci-Fi drama, pojednávající o společnosti, co se vydá na planetu Pandora, za účelem těžby drahocenného kovu Unobtanium. Avšak místním obyvatelům se to moc nepozdává. Boom Abych to uvedl na pravou míru, Avatara jsem viděl poprvé ve svých osmnácti letech (v roce 2022), ano jaká hanba :). A to. By se mohlo zdát jako problém, že jsem film neviděl v době, kdy vycházel, tak i přesto mě učaroval a vzal si velké místo, v mé pomyslné síni slávy. A zodpovědní za to je celý tým filmařů, animátorů a všech lidí, co se na něm podíleli. Kteří toto veledílo vzali a zabalili do jednoho z nejkrásnějších filmových zážitků, trvající 2 hodiny 58 minut a 9 sekund.  Co bych zde vypíchl, rozhodně kvalitu vizuálního zpracování postav, zvířat, přírody, prostě celého filmu. Scenérie, které mi byly představeny, mi vyráželi dech a nestíhal jsem žasnout nad kreativitou designérů, kteří dokázali vytvořit tak uvěřitelný a životaplný svět. Z mojí osobní stránky jsem byl hodně rád, že se film pohybuje v takové indiánsky domorodé Sci-Fi estetice a mentalitalitě. A ten “kulturní šok“ jsem pociťoval celou dobu snímku. Ano je samozřejmost, že film je z roku 2009 a rozhodně krapítek zestárl, ale na tu dobu je to velmi slušné. Dokonce musím s politováním konstatovat, že Avatar je velmi schopný oponent i k současným velkofilmům, co se týče v kvalitě zpracování. Zvuk zde byl neskutečný. Měl jsem tu možnost se na film koukat s velmi kvalitním prostorovým audiem a musím říct, že zážitek to byl neskutečný. Takovou dravost a živost filmového zvuku jsem dlouho nezažil. Rozhodně bych neměl opomenout hudební podkres, který je majestátní, napínavý a místy velmi hravý a zábavný. A jako poslední ze tří bodů musím vyzdvihnout režii a herecké výkony. Režijně je tento film tak dobře zvládnutý. Záběrování je zde geniální svou jednoduchostí, tenhle snímek by se měl promítat na přednáškách o tvorbě filmu. Pečlivě vybrané příběhové linie a malé události co se v průběhu filmu dějí, jsou ideální pro tu již výše zmíněnou uvěřitelnost a barvitost světa a postav. Volby herců, kteří perfektně zvládli ztvárnit postavy, které měli motivace a nehráli jako předražení stand-ini. Není v hereckém obsazení nikdo, kdo by mi nějakým způsobem nesedl. A to je za mě obrovské plus. Za mě bych všem doporučil tento film, a to všema deseti. Dobrý příběh, skvělí vizuál a svět, který vás nebude chtít pustit. Rozhodně se těším na dlouho očekáváný druhý díl.