Kudy kam? (1956)

Film z dob, kdy chlapi byli chlapi a voňavka sprosté slovo (běda mužům, kterým žena vládne, nebo stojí vedle něj). Stát (strana, systém) se rád motal i do takových podružných věcí jako manželství nebo láska, aby dal svým ovečkám najevo, že má jejich život pevně v hrsti. Filmy z této doby jsou těžce schizoidní, na jednu stranu zrovnoprávňují ženy, na stranu druhou dávají najevo, že jsou pořád občany druhé kategorie a do záležitosti mužů se nesmějí plést... protože jejich místo je hlavně u plotny. Tady na to jdou lehce humornou formou, ale poselství je jasné.

Váhavý střelec (1956)

Jaký kontrast - nesmělý mladíček Tříska vs. ostřílený veterán Marvan. Film měl jen jeden účel, ukázat, že vojna udělá chlapa i z toho největšího poseroutky. Ten cíl splnila. Jinak je ale tahle komedie o ničem.

Jak se Franta naučil bát (1959)

Spíš takový prodloužený díl večerníčku, než plnohodnotná pohádka. Uteče rychle a strašidla Kemr a Filipovský jsou fajn.

O medvědu Ondřejovi (1959)

Pohádka se s takovým Císařovým pekařem nebo Byl jednou jeden král nedá vůbec srovnávat, ale je krátká a Bohdalka ještě není tak protivná jako v pozdějších rolích.

Slečna od vody (1959)

Tenhle film už před šedesáti lety ukazoval, že mladým se nechce makat a v létě na odpolední už vůbec ne. Kemr s Marvanem super, zbytek unavený průměr. příběh prakticky neexistuje.

Ještě svatba nebyla... (1954)

Herci jako Marvan nebo Bek jsou jediným důvodem, proč se na padesátkové filmy vůbec dívám.

Nech svět světem (2023)

Tento film cílí hlavně na lidi, jako jsem já. Tedy na rodiče, kteří se děsí, že přežijí konec světa s vypnutým internetem, nasranýma, znuděnýma děckama a nemožností před nimi někam utéct. Děj parádně gradoval, občas nabídl zajímavou podívanou, ale jestli splnil svůj účel, to neumím odhadnout. Mínus za hnusný jeleny a snahu působit intelektuálně.

Rozhádaní dědicové (1993)

Vzhledem k obsazení jsem čekal, že to bude více bláznivější, než to ve skutečnosti bylo, ale i tak byla paráda pustit si zase komedii, která je nejen vtipná, ale svým vlastním způsobem zahřeje u srdce.

Dáreček Batman (2023) (TV film)

Netradiční pohled na Batmana (a jeho rodinu) se zajímavou animací a nečekaně i vtipným humorem.

Labyrint záhad (2015) (seriál)

Seriál, plný dohadů, legend a názorů, důkazů prostý, ale pěkně se na to dívá, navíc Vašíčkovy knihy mám rád. Co na tom, že se dost často opakuje a vaří již z dvakrát vyvařené polévky?