Sherlock (2010) (seriál)

1. Neuvěřitelná pecka! Tempo, příběh, postavy, obsazení, vtip, hudba, tomu snad nic nechybí. Neuvěřitelně povedená aktualizace nesmrtelné klasiky. V celku ještě lepší než verze od Richieho. 2. Klidnější episoda, která ovšem ve druhé půlce nabírá rychlost a spád. Především díky milé, vtipné a vystrašené Watsonově Mary. 3. Opět čistý průstřel! Malé případy mají obrovské tempo, které se v polovině láme, stejně jako Holmesovo pátrání. Ale pak se objeví Golem a rvačka v planetáriu (WOW!) a pádíme do finále. A finále včetně švihlýho Moriartyho je naprosto mimo kategorie. Tenhle Holmes má tak úžasné tempo, švih, vtip (!to nikdy holmesovky moc neměly!) a především takovou horu skvělých nápadů! Je úžasné, jak scénáristi převádějí klasiku do 21.století. I když musím uznat, že i v této adaptaci (stejně jako u Richieho) u mě má trochu navrch Watson Martina Freemana. Chci další!

Kajínek (2010)

Bavilo mě to,a moc! Kamera hrající si s filtry a ostrostí záběru, sedící Noidova hudba, herci (Vladimír Dlouhý s vnukem, Linda, Lavroněnko a Vilhelmová), scénář snažící se postavy vybavit alespoň nějakou minulostí, motivací... Je pravda, že u mnohých scén je vidět inspiraci v jiných žánrových filmech, ale čert to vem! Všechno sedí a funguje velmi dobře. Alespoň u mě. I když upřímě musím říct, že opravdu nadšený jsem byl z úvodní popravy a komické postavy Alice Bendové. (Recenzenti, kteří jsou schopní napsat, že "Bendová svých pět minut ve filmu prosouložila" viděli maximálně upoutávku,ale celý film určitě ne.) Doufám, že Jákl zůstane u žánru a natočí další českou akční detektivku/thriller.

Počátek (2010)

Film, který lze obtížně převyprávět, ale sám o sobě složitý není. Nový Matrix se nekoná ani co se týče příběhu, ani co se týče formy. Počátek je audiovizuálně úžasná (až na tu bondovskou rovinu na lyžích:-)), chladná a do nejmenších podrobností vykonstruovaná podívaná, kterou žene dopředu především zimmerova hudba, geniálně skloubená s ruchy a zvuky filmu. Je postaven na vynikajícím scénáři, nabitým spoustou originálních nápadů, na skvělých hercích (jak to, že DiCaprio hraje v jednom roce ve dvou filmech takřka totožnou figuru?; snad jenom ta Ellen Page mi přišlo, že tam nepatřila, že byla nějak ztracená, ovšem C. Murphyho mám s každým filmem radši) a do detailů sedícím vyprávění. Bohužel přijde mi, že Nolan občas scénář zbytečně zesložiťuje (především Temný rytíř a Harvey-Two-Face a teď tady) a při samotném vyprávění nás nenechá si postavy oblíbit a něco s nimi prožívat. Prostě mi tam chyběly emoce (až na krásnou Cotillard a rodinnou linku), což je prohřešek, který nedokážu odpustit žádnému filmu (přitom by jakékoliv emoce těm hroutícím se a otřásajícím se světům tak slušely). Takže já jsem se výborně bavil, rád se na Počátek podívám znovu, ale žádný filmový orgasmus se nekonal.

Expendables: Postradatelní (2010)

Chtělo se mi křičet nadšením, když jsem odcházel z kina. Tahle banda ranařů vzpomíná na 80. léta a vypráví o tom ryze moderním způsobem. Na mě fungoval i Rourkův žalozpěv o ztracené duši! Jasně, byly tam hlášky, ze kterých mi bylo trapně, ale bylo jich minimum. Jet Li s grácií předvádí, co je komický číňan, zlým vojákům vybuchují hlavy a chlapi se tam v dešti kulek rvou ve wrestlerským stylu. Skvělá atmosféra, skvělá zábava. "...boys are back in town..."

Sloní muž (1980)

U mě to nefungovalo. Místy fascinovalo, ale nechávalo chladným. Nechápu jak to, ale mě se to emocionálně nedotklo. A v tom by myslím měla vězet hlavní síla tohoto filmu.

Vymítač ďábla (1973)

Skláním se před těmihle starými, klasickými horory. Vymítač je výtečně napsané psychologické drama s hororovou zápletkou s vinou a vykoupením. Skvěle zahraná, nasvícená, natočená tísnivá podívaná. Vymítačské téma mě ale samo o sobě tolik nebaví, proto se s hodnocením držím při zdi.

Kněžna Libuše (2008)

Film vypadá, jakoby ho natočila parta amerických amatérských nadšenců. Vymyšlený není špatně. Bohužel se v něm neustále střídají dobré okamžiky (všelijaká mystika, Přemysl) s těmi hodně špatnými (pojmenování Prahy, Vlasta, Šárka,...). No a hlavně celá ekologická linka je totálně mimo a směšná. Ovšem co se přehlédnout nedá, je, že český sněm tvoří 5 lidí, Libuše vládne z nějakýho šutru a armádu tvoří 10 holek. Jako amatérský počin chvályhodné, jako opravdový film ostudné.

Láska nebeská (2003)

Každý z příběhů by vydal na obyčejnou a průměrnou romantickou komedii. Ale teprve všechny dohromady vydají na nebeský film. Nejlepší romantickou komedii na světě. Komedii tak nabitou hvězdami, že to vypadá jako plýtvání. Ovšem díky tomu je i ta nejmenší role nezapomenutelná. A taky nabízí jedno z nejoriginálnějších zpracování školní vánoční besídky. Nebo jste už snad někdy u jesliček viděli humry a chobotnici?

Trhák (1980)

Je to 14 dní, co jsem Trhák viděl a už zase mám dojem, že se jedná o geniální film. Ale taky vím, že když se na něj podívám znovu, chvilkama se budu nudit a celé minuty netrpělivě ošívat. Budu čekat na svoje oblíbený písničky, scény,hlášky. Kterých je sice požehnaně, ale nevyplňují celý fim. Tedy poctivé 3* za poctivou, byť nevyrovnanou legendární a kultovní zábavu.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Za 3* z nostalgie. Shrek v dobách své největší slávy byl hlavně o fórech,dialozích, nikdy se nejednalo o nějaké důmyslnější vyprávění. A to je problém tohohle dílu. Fórů pořád málo, spoustu nehodících se písniček, tančící zlobři a Krysař (WTF?), slabě využitý nápad opětovného vyprávění. Poslední Shrek tak zůstává podprůměrnou podívanou, které jsem vděčný za vzkříšení komediálního dua Osel/Kocour a za fackovací láskyplnou scénu. Jinak povětšinou hlušina, švih a vtip se vyčerpal v trailerech.