Phoebe v říši divů (2008)

Výborný námet, Phoebina inakosť je odzbrojujúca. No a Elle Fanning je dokonalá. Scéna kde hľadá u matky vysvetlenie svojich nekontrolovatelných nutkaní robiť všetky tie "divné" veci je tak veľmi dojemná..rovnako ako výčitky malej sestričky na adresu matky či ocovo nešťastné prerieknutie sa. Psychologická línia filmu od vnímania Phoebinej inakosti, cez všetky problémy ktorými musí prechádzať až po prijatie diagnózy, je proste na jednotku. Výlety do fantasy sveta ma naopak až tak nenadchli ako ani časť učiteľky umenia a nacvičovania divadla. Ale vyvážilo to množstvo drobností a vedlaších postavičiek (detských) ako chlapca, ktorý chcel hrať v divadle zásadne Červenú kráľovnú (a bol skvelý!) či Phoebina malá sestra, ktorá bola pobúrená tým ako nikto nespoznal jej halloweensky prevlek za Karla Marxa:) Jednoznačne stojí za pozornosť. 85%

Můj život beze mne (2003)

Isabel Coixet, tešilo ma. Pri našom zoznámení sme si až tak nesadli, tentokrát skvelé. Nie celkom typicky o umieraní. Bez citového vydierania, ale napriek tomu citlivo no a najmä mimoriadne sympaticky zahrané (komplet celé osadenstvo). Veľmi príjemné prekvapenie, teším sa na ďalšie stretnutie.

Vtip (2001) (TV film)

"And death shall be no more" comma "death, thou shalt die."

Příběh z Filadelfie (1940)

Existuje niečo pôvabnejšie ako James Stewart? Ak áno môže to byť len a jedine opitý James Stewart:-) Piata hviezda pre neho a Fleur, už ťa úplne chápem.

Ženy (2008)

Ale pôrod Debry Messing si zaslúžil skoro aj tretiu:)

Raz, dva, tři (1961)

Úplne úžasná komédia v zbesilo Wilderovskom tempe, kde sa neoplatí odtrhnúť oči ani na sekundu lebo prídete zaručene o skvelú hlášku. Zaslúži si viac pozornosti, veľká škoda, že ju videlo tak málo ľudí. Ich smola. Okay, so you guys may be the first to shoot a man to the moon, but if he wants a Coke on the way, you'll have to come to us.

Ben X (2007)

Aspergerov syndróm a šikana, tí čo ma poznajú si iste myslia aká trefa do čierneho:) No napriek tomu, že námet pre mňa ako stvorený, dobre natočený so zaujímavými nápadmi a viacmenej aj fajn zahraný, niečo málo tomu chýbalo. Zatiaľ neviem definovať čo, ale celkovo ma Ben X veľmi potešil tým ako mi ukázal, že nie som až taká vševedúca a nič nie je také jasné ako sa občas presviedčam že je.

Stmívání (2008)

Strašne plytké. Celkom sa mi však páčil vizuál, no a potom ešte srdce poskočilo pri Supermassive black hole. Ale zvyšok času som udivene až fascinovane sledovala strnulo pôsobiacu Kirsten Stewart a scenáristicke perly ducha vychádzajúce (aj) z jej úst.

Hrozny hněvu (1940)

Chýbalo mi to zvieranie srdca čo ma sprevádzalo čítaním Steinbecka, a chýbalo to dosť výrazne. Uvažujem či je vôbec možné preniesť ho na obraz. Rozhodne nie v tak okliesnenom priestore (napriek tomu že má film zo dve hodiny je akoby useknutý). To si zaslúži minimálne trojhodinový opus alebo teda lepšieho scenáristu. Takto si niekto, kto k filmu príde ako slepé kura k zrnu povie: hm, rodina sa trepe na rozpadnutom aute po vyhnaní z vlastnej zeme a je to pre nich strašne bolestné. Zásadná vec je však, že divák tú bolesť necíti, čo je ohromná škoda. Každopádne Henry Fonda bol skvelý Tom Joad.