Slovenské kino (2010) (seriál)

Nanešťastie som (zatiaľ) stihol len 3., 5. a 6. časť, ale ako stv všetko často reprízuje, tak to určite rýchlo dobehnem :) Jednoznačne najlepšou z týchto troch bola tá o princeznách, predovšetkým kvôli marionetám šaša a draka, ktoré "moderovali" celý diel a dodávali mu na zábavnosti. Časti o sexe a krčme až príliš skĺzali do konvenčnosti hovoriacich hláv. Veľmi oceňujem a zároveň mám rád dokumenty o kinematografii a tak isto dávam palec hore idei tohto počinu, no mám taký pocit, že problémom je koncepčná rozmanitosť jednotlivých epizód (vyplývajúca určite aj z rôznorodosti režisérov), ktoré sú tým pádom viac sólo dokumentami ako plnohodnotným seriálom. Navyše je to celé skôr pop než snaha o odbornosť. Niekomu to môže vyhovovať viac inému menej. Ale vďaka aj za to.

Trofej neznámeho strelca (1974)

Slovenská odpoveď na Rašomona (ako poznamenal aj Vitex). Netradičná detektívka vracajúca sa do čias SNP a ukazujúca toto obdobie bez falošného patetizmu, tematizujúc ľudské (ne)hrdinstvo, zbabelosť, ale aj vratkú povahu pravdy i lži.

Skrytý prameň (1973)

Skrytý prameň je po Poslednej bosorke druhým historickým filmom Vladimíra Bahnu. Oba okrem iného spája motív umeleckej tvorby (V Poslednej bosorke sa rieši obraz Umučenia sv. Júlie namaľovaný podľa mladého chudobného dievčaťa, ktoré je následne obvinené z bosoráctva). Hlavnou postavou filmu je sveta skúsený rezbársky tovariš Krištof (Štefan Kvietik), ktorý je majstrom Pavlom (Ctibor Filčík) prijatý do služby, keďže vrcholia práce na kostolnom oltári. Svetobežník sa pozvoľna zapletie do miestnych udalostí, napríklad aj okolo alchymistu Aquavivu, kde na seba paradoxne spustí vlnu nevôle za to, že odhalí jeho podvody (Tento moment je z hľadiska logiky absolútne nefunkčný!). Ďalšia chyba, ktorú spraví mu bude osudná... Bahnova snímka je síce plná kvalitných hercov a má (na svoju dobu a slovenský kontext) aj relatívne dobrú výpravu, no prílišná dejová strohosť a absencia napínavejších scén, z nej robia nezaujímavú záležitosť.

Čistá čtvrť (2011)

Podarená pocta film noirovému žánru s ekologickým posolstvom.

Alexander Dubček (2010) (TV film)

Krátka minutáž a veľmi úzky okruh vypovedajúcich sú zodpovedné za prílišnú torzovitosť. Taký významný človek by si zaslúžil predsa len trošku komplexnejší film idúci viac do detailov. Osobne ma najviac zamrzelo, že dokument sa vôbec nevenuje otázkam doteraz nevysvetlenej autonehody počas ktorej Dubček zahynul. Pár hypotéz by určite nezaškodilo. Škoda, no aj tak odporúčam!

Halloween II (2009)

Mám rád filmy Roba Zombieho, no Halloween II je pre mňa veľké sklamanie. Absolútne víťazstvo formy nad obsahom. Efektná "masárčina" s neuveriteľne hlúpym scenárom. Ja chcem ďalších Devil's Rejects, nie toto!

12 podmínek k dědictví (2006)

V polovici som to vypol a vymazal z disku! Umelý patetický schematický gýč hrajúci na city a moralizujúci tým najodpornejším spôsobom. Od Michaela O. Sajbela už nechcem vidieť žiaden film. Budem korektný a nedám odpad, keďže som to nedopozeral do konca.

Zpívání v dešti (1952)

Nie som žiaden veľký znalec ani fanúšik muzikálov, ale ísť pri tomto "majsterštuku" pod 5 hviezd by bolo rúhaním. Výborná muzikálová komédia, lovestory a zároveň reflexia samotného Hollywoodu plná dokonale vymyslených a bravúrne zvládnutých (predovšetkým) tanečných (no) i speváckych čísel. Treba vidieť, vychutnať a zabudnúť na ten zlý svet mimo plátna - dokonalá oddychovka!

Nevinnost (2011)

Uznávam formálne kvality filmu i (vo väčšine prípadov) kvalitné herecké výkony, no Nevinnosť ma akosi nezasiahla. Áno pár momentov bolo naozaj silných, ale ako celok to nezafungovalo. Možným dôvodom je nevhodné a trochu násilné otočenie deja v posledných 20 minútach smerom k dovtedy vedľajšej postave a zároveň explicitné až mentorské dovysvetľovávanie všetkého, aby divák náhodou neodchádzal z kina zmätený . Taktiež mi na filme prekážalo pár "nelogickostí" (lekárska správa o Olinkinom panictve prichádza do hry dosť neskoro - Tomáš je kvôli tomu niekoľko dní vo väzbe; hlavný vyšetrovateľ je do prípadu emočne zainteresovaný, keďže obvinený je jeho ex-kamarát, ktorý mu v minulosti prebral manželku, a podobne) i zbytočnosť postavy handicapovaného syna Dana. Motív stolno-tenisového zápasu (úvod a jeho obmena v závere) mal možno pôsobiť nádychom osudovej (či paradoxnej) irónie, no vyznieva skôr nechcene vtipne. Každopádne pozrieť sa to dá a asi to patrí k tomu lepšiemu z českej produkcie posledných rokov.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Asi budem patriť k menšine (minimálne tu na čsfd), ale slovenská verzia so Židekom sa mi páči viac. Pohlreich je až priveľmi teatrálny a niekedy zbytočne vulgárny. Niektoré vulgarizmy sú síce vtipné a aj výstižné, ale väčšina mi príde ako dosť veľké tlačenie na pílu. Každopádne myšlienka tejto show je podľa môjho gusta.