• Romantický

Amerika očima Francouze (1960)

Koľká kritika! Mňa dokument celkom.. dostal. Podľa mňa je práve skvelé, že autori sa nesnažili zachytiť dobu "objektívne" ale tak, ako bola videná očami vtedajších ľudí, ich nadšenie, nové možnosti, čo sa dovtedy nejestvovalo. A kedy by bola lepšia príležitosť než v boome 50-tych rokov? "Nezaujatý" pohľad nám chcú podať na hodinách dejepisu ale tam nám neukážu atrakcie bežného života ako tu. Tvorcovia zachytili, čo bolo v tých rokoch iné od ostatných, ponúkli nám krásne predstavenie chodiacich obrázkov po vojne- pamätáte na pani podávajúcu chlapcovi zmrzlinu- typické pruhované červeno-biele šaty, rovnaký klobúčik /ako z reklamy na Coca-Colu:) /... etc. Dosiaľ mi podobné autentické pohľady na vtedajší blahobyt chýbali. Resp. následné "vyčítavé" scény dôsledkov výchovy spoločnosťou. ___ Na čo ešte určite nezabudnem je sliepka hrajúca sa s kolkami, krásny pohľad padajúcej pšenice na pozadí s oblakmi.... A spomienku na veľmi príjemný, miestami zábavný dokument. Jeho vtipnosť však pre mňa spočívala predovšetkým z našeho pohľadu z odstupu na udalosti tých rokov a nie výsmech.

Dokonalý chlap (2005)

neškodné. Klasické, presne to, čo sa očakáva. Snáď si každý nájde aspoň nejaké pozitívum.

Temný rytíř (2008)

Zjavne nie som cieľová skupina. Príliž mnoho agresie, násilia, odpudivých záberov a celkovo odporných nechutností, na ktoré som sa nedokázala pozerať. Skutočne sa nájdu ľudia, ktorí sa v tomto vyžívajú? Dojem z fillmu môže napraviť Christian Bale či občasné efektné zábery. Od toľko ospevovanej hudby som čakala viac.

Angel (2007)

Čo to (preboha) bolo? Absolútne zmiešané pocity. Filmu kraľovala Romola. Svojím šarmom a krásou si získala u mňa hviezdičku. Ale žeby som bola zo zvyšku nejaká očarená? Neviem v akom svete sa pohybovali tvorcovia. Chceli ukázať Angelinu snovosť, krutosť reality, byť "nestranný"...? Rozhodne celý výsledok oscilujúci okolo linky priemeru, akoby neistý, nevediaci kam sa uberať, vo mne nezanechal stopu, dobrý dojem. A pritom potenciál tam je. Téma je stále súčasná. Rojčenie, úteky od skutočnosti, vzťahy s mužmi, túžba po uplatnení sa či splnení snov... ___ Čo ešte podotknem sú občasné krásne kostýmy a ich premena plynutím času. A niektoré zaujímavé zábery. Avšak to najlepšie je žiaľ v traileri. /ktorý považujem za celkom "catchy" vzhľadom na film/. Mimochodom je zaujímavé vidieť ako sa Romola výrazne zmenila od tohto filmu. Nepoznám nikoho iného s tak znateľnou zmenou za krátky čas. /nie v zlom/

Skleněná panna (1995) (seriál)

Neočakávané. Milý, miestami roztomilý film. Myslím, že je to zásluhou postavy Anabely a jej predstaviteľkami, resp. Manuelom. A samozrejme zaujímavým pútavým príbehom. Anabela, dokonca aj mladá herečka pôsobia naraz rovnako krehko i vnútorne silne, čo je vzácna vlastnosť /IMHO/. Pridáva príbehu práve čo je potreba. Sympatie si tiež získa /staršia herečka/ svojou detskou radosťou, očami pripomínajúcimi polmesiačiky ako v japonských anime. :) Čo ma však mierne vyrušovalo bola jej permanentne špinavá tvár a priveľmi strapaté vlasy. Predsa dievča, kt. je „brought up to be a lady“ by nepríjemný špinavý pocit odstánilo.. Rovnako aj stále sa opakujúca hlavná téma hudby s minimálnou variáciou sa po dvoj a polhodine už zunuje. Tiež nemohla som si pomôcť a všimla som si cestné pruhy počas scény odjazdu z trhu. :) V podstate ani nie som schopná vyjadriť zážitok z filmu správnymi slovami. Jednoducho z neho vyžaruje pozitívna energia napriek všetkému. Slnečný film. Po zhliadnutí som sa musela usmievať. Preto som aj prekvapená bola, že tu, na ČSFD ho videlo tak málo ľudí. Možno aj ich, ako aj mňa spočiatku odrádzalo nízke hodnotenie a podivný obrázok na obale propagujúci tento film. A názov Sklená panna na mňa pôsobil trošku rezervovane a vzdialene. Až potom mi došlo, že to nebolo metaforicky myslené. Celkovo, veľmi príjemný zážitok. A.. Mr. Brendan Coyle /Manuel/ je mi ešte viac sympatický ako mi bol po North&South. + má krásny hlas a prízvuk..

Mistři švindlu (2006) (seriál)

wow. skvelý seriál, na kt. sa perfektne bavíme, ako sa môžu ľudia nechať oklamať, často skutočne nenápadne, či bez toho, aby sme si to my dôverčiví všimli. Okrem toho hlavná trojka je veľmi sympatická. (31.1.2010)

Coco Chanel (2009)

2 a pol *. Sklamanie. Obrovské sklamanie. Dúfala som, že to bude veľká kostýmovka a ono sa to ukázalo skôr ako lovestory kabaretnej speváčky, kt. zároveň šila... ak zjednodušujem. Audrey mi prišla vulgárna. Neviem, osobné predpojatie voči nej na jednej strane, na druhej som v nej nevidela dušu, eleganciu iba zatrpknutie, detský odpor. Kde máme osobnosť ženy, ktorá premenila vývoj ženskej módy? Tiež mi chýba prepojenie, keď sa Coco dostáva zo zámku priamo do veľkého ateliéru. Zrazu. Záver je proste podľa mňa príliž urýchlený. Mimo to nevidno žiaden vplyv histórie typu vojna a pod. Očakávania som mala aj od skladateľa hudby Alexandre Desplata. Priemer. Priveľmi šedý... (30.1.2010)

Po smrti (2008)

Film som si vyhľadala a pozrela kvôli HUDBE, do ktorej som sa zamilovala už pred filmom. Pri počúvaní som si uvedomovala genialitu skladateľa, keď dokáže vytvoriť chvenie mysle, nadpozemskosť, tú pravú atmosféru, miestami až nervozitu len vďaka melódii. Nič iné natoľko nevystihovalo podstatu filmu ako práve hudba. Oceňujem občasné krásne neviem prečo mi také prišlii- "myšlienkové" prírodné zábery. A do toho pomalá reč pána Malkovicha. Ach.. ale aké ťažké mi bolo prijať to, spomaliť. nechať sa unášať podivnou atmosférou filmu. Vždy ma prebúdzal zo zamyslenia príliž pozemský predstaviteľ Nathana .. opäť neviem prečo tak zapôsobil - brutálne, necitlivo.. Nuž hudba vo mne bude znieť naďalej, prirovnanie smrti a lode tiež.. podivné..

Deset důvodů, proč tě nenávidím (2009) (seriál)

2 a pol *. oddychovka. Purely for fun. Co ma zaujalo je hlas toho.. "bad boya". Velmi krasny. Muzny. A celkom stylove outfity Kate.