• Romantický

Zadušení: Řeč peněz (2020)

Vo svojej podstate je námet rozhodne nadpriemerný. Príbeh bankovej úradníčky na podklade diskutabilnej demonetizácie 2016 bol v rámci dejovej línie zaujímavý. Ale to spracovanie bolo na môj vkus zbytočne prekombinované a na prehľadnosti moc nepridali ani tie rôzne susedské vzťahy a vedľajšie dejové vetvy. Kiežby sa to viac sústredilo na jadro problému, ktoré malo určite ešte veľké rezervy. A čo mi ešte dosť išlo na nervy, bolo to neustále "bubnovanie" v pozadí (presne ako v Birdmanovi). Škoda, mohol to byť v konečnom výsledku omnoho lepší film. P.S. Demonetizácia 2016 bola fakt chaotická "reforma" (sám som si to zažil pri ceste naprieč Maharaštrou a Karnatakou) - také niečo si asi fakt nedokážeme len tak ľahko predstaviť.

Zamilovaný boháč (2020)

Príjemná brazílska romantická komédia, ktorá síce neprináša žiadne prevratné schémy, ale ako neškodná oddychovka to bolo podľa mňa celkom obstojné. V dejovom poňatí to bola klasická šablóna, no brazílske prevedenie bolo osviežujúce a veľmi oceňujem to, že to malo aj v konverzačnom rozmere taký prirodzený dôvtip, bez zbytočného tlačenia na pílu. Sympatickí herci aj herečky, navyše aj to prostredie rajčinového biznisu malo čosi do seba. Princíp zámeny Teta a Igora hnalo neustále celý dej dopredu, a dokonca aj po logickej stránke to klapalo relatívne dobre. Hoci to nebolo nič prevratné, tak účel to splnilo. Solídna oddychovka hodná minimálne 3*

Zapomenuté cesty (2020)

Podľa popisu to znelo celkom zaujímavo, ale napokon to pôsobilo dosť ospalým a lyrickým dojmom. Uvítal by som viac dramatického rozmeru, a ani väčší epický záber by nebol na škodu. Štruktúra deju je inak dosť jednoduchá a hoci prináša kontroverzný coming out staršej vdovy Claudiny, tak to napokon pôsobí úplne prirodzene a bezemočne. Jedna hviezdička za nádejný scenár, ale inak nič moc. Posolstvo, že život smrťou životného partnera nekončí, proste nestačí...

Záskok (2020)

Po 5 rokoch sa Drew vrátila na filmové plátno, čo ma celkom potešilo, len škoda, že nie v nejakom lepšom filme :( A pritom po scenáristickej stránke to nebolo vôbec na zahodenie. Ale tie komediálne tendencie za každú cenu tu boli fakt na škodu a skôr mi to pripomínalo ranú fázu Sandleroviek. Možno keby to bolo podané skôr ako dráma s jemným sarkastickým podtónom, tak by to malo o čosi vyššiu úroveň. Ale takto to bolo fakt dosť prízemné. To je veľká škoda, lebo Drew je skvelá herečka, avšak táto dvojrola jej moc nesadla. Ale aspoň za 2* to je!

Závodník (2020)

Parádne! Napriek relatívne priemerným hodnoteniam a vlažným recenziám bol pre mňa tento film skvelý. Nie som síce žiadny cyklistický nadšenec, ale táto filmová tematika ma rozhodne bavila. Obzvlášť, keď príbeh nie je z pohľadu hviezdneho team lídra, ale z domestika, ktorý to tam celé odmaká a v závere sa musí uhnúť predurčenej hviezde. Musí to byť náročné, spraviť všetku špinavú prácu, a potom sledovať ako kolega zoberie všetku pozornosť a obdiv len na seba. A taká je celá Domova kariéra, ktorá sa postupne chýlila ku koncu. Takže už len základ filmu bol pre mňa nesmierne zaujímavý, plus ešte k tomu tie rôzne okolnosti a trendy vtedajšej cyklistiky (samozrejme myslím EPO). A veľkým plusom tohto filmu bol aj ten ironický rozmer, ktorý relatívne často vystupoval do popredia. Fakt super, film hodný 5*!

Země nomádů (2020)

To akože vážne má byť toto "jeden z TOP filmov 2020/2021"? Road movies mám celkom rád, ale toto ma absolútne nechytilo. Inými slovami, videl som mnoho oveľa lepších a zaujímavejších road movies ako túto dôchodcovskú verziu o pani, ktorá sa plahočí Amerikou a hrá sa na nomádku. Jediné čo na tomto bolo dynamické, bol asi ten štýl kamery, no celkovo to je ďalšia preceňovaná záležitosť, ktorá získava cenu za cenou, pre mňa z nepochopiteľných príčin. Nie že by som sa nudil, to nie, pozerať sa na to dalo, ale na to aká aura "úžasného filmu" okolo toho vznikla, tak by človek čakal proste niečo nezabudnuteľné. Ja však na toto s pokojným svedomím kľudne rád zabudnem, 1*.

Zoufalky (2020)

Možno pred pár rokmi (snáď tak pred desaťročím) by to bolo aspoň trochu originálne. Ale inak okukaný základ scenára á la Road Trip, ktorý už môže zaujať jedine tak zaujímavým dejom, postavami či aspoň konverzačnou stránkou filmu. Toto sa nijako nevymykalo bežnému priemeru, no ale tak, pozerať sa na to dalo a človek sa pri tom v podstate ani nenudil. Sem tam padla aj nejaká dobrá hláška alebo vtipná narážka, ale ako celok to nebolo nič svetoborné. Z tohoto sa dajú vytrieskať asi tak maximálne 2*.

Zpráva (2020)

Tak toto je ten výnimočný slovenský veľkofilm? Príbeh je samozrejme fascinujúci, takže aj námetovo to malo obrovský potenciál. Ale to artové prevedenie nebol vôbec môj šálok kávy. Chladné, bez emócií, takmer bez dialógov, s množstvom lyrických fáz, a s prehnane dynamickou kamerou - to všetko sú veci, ktoré na filmoch vôbec nemusím, takže Správa bola pre mňa pomerne veľkým sklamaním. Ale sto ľudí, sto chutí - možno sa to nejakým artovým nadšencom páčiť bude. Ja za to dávam symbolickú jednu hviezdu...

Život na pálce (2020)

Veľmi milé prekvapenie! Zaujímavo znel už samotný popis filmu, no napokon to bolo ešte lepšie ako som čakal. Vynikajúci základ príbehu, kriketová zápletka, pozoruhodné prostredie utečeneckého tábora plného sirôt, a to všetko na podklade nepriateľstva medzi Hazarmi a Paštúnmi. Určite nezaškodí mať aspoň základný prehľad o situácii v Afganistane, pre lepšie pochopenie podstaty príbehu. A nezaškodí ani ako taká znalosť pravidiel kriketu (to sa pri indických filmoch vždy zíde!). Herecké obsadenie vcelku fajn - Sanjay mi tu dosť pripomínal Salmana, no škoda že Nargis tu až tak veľa toho nepredviedla. Detskí herci vynikajúci! Prevedenie témy bolo viac než silné. Film úžasne vyvážený, po celý čas pútavý a zároveň motivačný (teda viacmenej). Aj keď ten koniec... no ale aj takéto kruté osudy môže písať talibanský extrémne interpretovaný fundamentalizmus. Za mňa jeden z TOP filmov roku 2020. (napriek podceňovaniu hodnotenia ľuďmi, čo v tom zas videli len tú svoju islamskú paranoju, resp. zúfalcov, ktorí film ani nevideli a dávajú odpad! každému indickému filmu)

Život před sebou (2020)

Úprimne, Sophiu som nikdy moc nemusel, a dojem na mňa určite nespravila ani ako 86-ročná babička. Každopádne, námet vyzeral sľubne, no ako celok to malo presne nalinkovanú schému, ktorá ničím zásadným neohromí. Mám pocit, že absolútne tu nebol využitý potenciál postáv, na ktorých minulosť určite zanechala stopy (ako u starej Rosy, tak aj u mladého Moma). Celé to bolo také mdlé, a keď už vyzeralo, že sa niečo bude diať, tak sa nedialo nič zásadné. Najsympatickejšou postavou celého filmu bol Hamil, škoda, že s ním Momo netrávil vo filmu viac času - mohlo to mať v sebe väčší kus symbolizmu... Je to max. na 2* (a nemienim tu pridávať nič navyše len preto, že to je asi posledný Sophiin film).