• Romantický

18 dárků (2020)

Vábivý popis k filmu a premrštené hodnotenia vo mne vzbudili asi predsa len veľké očakávania. U Talianov človek nikdy nevie, lebo majú viacero vysoko nadpriemerných filmov, no oveľa viac, ktoré spadajú napriek potenciálu do šedého priemeru. 18 regali by som zaradil presne do tej druhej kategórie... Zdanlivý potenciál narazil na nevýrazný čiastočne klišovitý dej, ktorý mal síce krásnu pointu a ideu, ale to bohužiaľ na úspech nestačí (aspoň u mňa teda nie). Nie, nevadilo mi, že to nebola citová vydieračka plná sentimentu, ale predsa len mi ten štýl akosi nesadol. Takže u mňa max. 3*

2 srdce (2020)

Vo svojej podstate to nebolo vôbec zlé, akurát som mal pocit, že tieto dva príbehy vôbec nespadajú do rovnakej časovej roviny, takže som bol prekvapený, keď sa to potom zrazu vzájomne preťalo. Príbeh Jorgeho a Leslie by som tipoval na nejaké 80te roky, zatiaľ čo príbeh Chrisa a Sam kdesi do súčasnosti. Každopádne, príbeh je naozaj dojemný, najmä v závere, kedy som pociťoval zimomriavky a dojatie. Ale okrem toho vyhroteného záveru tu pôsobilo celé ako typická a ničím výnimočná romantika. Je to tak na hrane 2* a 3*, ale za ten koniec sa prikláňam skôr k tým trom.

200 metrů (2020)

Tieto palestínske filmy sú fakt srdcervúce :( A čo je horšie, tu netreba vymýšľať ani žiadne okázalé fikcie, stačí ukázať realitu (samozrejme, trochu zdramtizovanú pre filmové účely). Nám nezainteresovaným sa určite "machruje" a ľahko sa nám hodnotí, ale pre ľudí, čo v tom žijú, to musí byť nesmierne ťažké. Taký bol aj príbeh Mustafu a Salwy, ktorých delí nesmierne ďalekých 200 metrov. Áno, je to Mustafova vina, že nemal v poriadku doklady, inak by sa cez checkpoint dostal jednoducho. Ale tento film je o inom, a síce o separačných stenách, ktoré rozdelili krajinu ako za čias železnej opone v Berlíne. A to je v 21.storočí veľmi smutné. Film napriek všetkej realistickej tragike pôsobil trochu plytko, a mám pocit, že potenciál zostal akosi v úzadí - aj preto len 3*.

25 let neviny (2020)

Ach, tak to bolo drsné! Viete si to predstaviť, že by sa vám stalo to, čo Tomekovi Komendymu? Čo všetko si tento chalan musel vytrpieť, kým sa konečne preukázala jeho absolútna nevina? Neuveriteľné! Poliaci to natočili fakt kvalitne, vierohodne a bez servítky. Piotr Trojan zahral postavu nevinného Tomka priam realisticky. Väzenská atmosféra bola drsná a skľučujúca, obzvlášť keď sa spoluväzni dozvedeli, za čo sa tam Tomek ocitol. Škoda, že film nemal väčší psychologický a filozofický rozmer, keďže mnohé situácie si to priam pýtali. Mohlo tu byť aj viac z tých súdnych procesov, poprípade konzultácií s právnikom. Dialógy tiež nič extra a skôr sa k slovu dostali činy ako samotné slová. Každopádne, poriadne emočne vypätý film. Len tak ma napadlo, bohvie koľko ďalších Tomekov Komendov takto sedí v base za skutky, ktoré nespáchali?

365 dní (2020) odpad!

Toto nie! Námet sám o sebe nie je zlý, ale to prevedenie bolo úplne hrozné. Film plný nesympatických a povrchných postáv, ktoré sa v podstate nepotrebujú ani rozprávať, veď asi by ani nemali spoločné témy. A o tom je vlastne celý príbeh - on chce ju, ona chce jeho - a žili "šťastne" až kým ... Chápem, že Poliaci asi chceli stavať na úspechu 50 Shades..., ale toto bolo veľmi slabučké a biedne vo všetkých ohľadoch. Tu ťažko hľadať niečo, za čo udeliť aspoň 1*. Pekné boli akurát tie občasné zábery sicílskych scenérií, ale to je predsa len málo.

After: Polibek (2019)

Typická teenage romantika, ktorá sa síce hrá na veľkú drámu, ale v podstate je to len ďalší film z plejády príbehov o šedej myške a egocentickom potetovanom machrovi. Šedá myška sa ocitne v novom neznámom prostredí, kde sa jej ujme jeden z najväčších gerojov na škole, a už ide všetko podľa klasického scenáru - namotávanie, prelomenie ľadov, láska bezhraničná, nevinné prerieknutie, precitnutie, a ako čerešnička na torte - romantické klišé vyznanie. Vizuál filmu bol síce pekný, aj šedá myška Josephine Langford pôsobila veľmi sympaticky, ale to na kvalitný film nestačí ani náhodou. Bolo by kruté dať tomu Odpad, ale úprimne, nemalo to od neho ďaleko...

Ach, Ramono! (2019)

Waw, ani by ma nenapadlo, že takýto film pochádza z rumunskej produkcie. Moderná teenage comedy na americký štýl, ktorá určite zaujme, no zároveň mám pocit, že miestami sa tu zbytočne tlačilo na pílu, čo pokladám za veľké mínus. Ale inak musím uznať, že Rumuni sa celkom vyznamenali a v tomto prípade predčili očakávania. Niektoré scény stáli naozaj za to, a určite sa na tom dalo aj celkom pobaviť. Samozrejme, bola tu obrovská dávka fantázie a neprirodzenosti, ale tak to už pri teenage komédiach proste chodí. Najlepšie bolo, že po celý čas sa nedalo predvídať aký bude záver. A ten bol naozaj ... proste iný :D Mám chuť dať 4*, ale zas až tak nadpriemerné to nebolo (škoda toho tlačenia na pílu a prílišnej snahe sa podobať na americkú produkciu).

Aladin (2019)

V prvom rade treba pochváliť naozaj krásny vizuál - ten stál naozaj za to! Príbeh bol pochopiteľne značne predvídateľný a priamočiary, napriek obrovskej snahe o dramatizáciu. Ale tak to už v rozprávkach chodí, a vôbec to nemám tvorcom za zlé. Herecké obsadenie bolo super, dokonca aj Will Smith, ktorý nepatrí medzi mojich obľúbencov - ale ako Džin bol podarený. Voľba mnohých orientálnych hercov bola jednoznačne výborným krokom. Ešte aj Naomi Scott má vďaka indickej maminke taký príťažlivý exotický feeling. Takže z celkového pohľadu výborné, no veľmi negatívnym prekvapením pre mňa boli dialógy, ktoré boli často úplne prosté a nevýrazné. V tomto mohli veru tvorcovia viac zamakať, lebo toto by si zaslúžilo oveľa oslnivejšie dialógy (či už v rámci dôvtipu alebo symboliky).

Alice (2019)

Super námet, aj scenár obstojný, no celé to prevedenie mi napokon prišlo také akési priemerné. Tento príbeh núkal obrovský priestor na rozvíjanie deju plného dramatickej a dialógovej esencie. Nuž, nejako to zostalo príliš priamočiare, bez dôvtipu a bez rozvinutého potenciálu. A nie je to škoda? Podľa mňa určite áno. Francúzske komédie (a celkovo filmy) už dávno nie sú to, čím bývali. Toto je napokon hodné takých 2*. Malo to na viac!

Ali ví, po čem muži touží (2019)

Neobratná vykrádačka klasiky What Women Want, akurát v obrátenom garde a zároveň v černošskom šate. Nie nie, tieto dva elementy nijako automaticky nediskvalifikovali tento film. Ale to prevedenie a priblblý akože humor to ťahali samospádom kvalitatívne dole. A pritom základ príbehu a prostredie športových agentov, to malo celkom dobrý nábeh. Ale Taraji bola miestami poriadne odporná, takmer ako Queen Latifah (ale na tú sa v otravnosti nechytá takmer nikto). Nuž, škoda času. Jedna hviezdička za to športové prostredie, ale inak veľká bieda!