• Romantický

Krev šampiona (2016)

Patrím medzi milovníkov športových filmov, s výnimkou tých boxerských, ktorých je v porovnaní s inými športami pomerne veľa (až príliš veľa). Ale občas siahnem aj po filme z týchto bojových kruhov - stačí keď ma zaujme námet, či herecké obsadenie. V tomto prípade ma zlákal najmä príbeh, ktorý čerpal zo skutočných udalostí a práve životný osud Vinnyho Paza patrí medzi najneuveriteľnejšie príklady športových comebackov celkovo. Tellera som kedysi strašne nemusel, ale čím ďalej, tým viac sa mi dostáva do priazne a obľuby. Vynikajúci výkon! Čo sa týka filmu, to ma napokon až tak nenadchlo, hoci to malo určite úžasné posolstvo... Len keď mne príde box tak neskutočne nudný - proste ma to neberie!. Ale napriek tomu som rád, že som príbeh "Pazmanského čerta" spoznal aspoň prostredníctvom tohto snímku. Klobúk dole pred týmto bojovníkom, ktorého najväčšie životné víťazstvo sa odohralo mimo ringu.

Kluci (2015)

Námet a formát tohto filmu boli na vynikajúcej úrovni, no po dejovej stránke to až taká veľká sláva nebola. Téma rovnaká ako v kultovom Boys Don't Cry, avšak v takom pubertálnejšom podaní. To že je film zasadený do tohto teenage prostredia by mi vôbec nevadilo, skôr mi tie Kimine/Kimove psychologické zlomy prišli dosť za čiarou uveriteľnosti, aj keď cieľom bola určite tá vnútorná LGBT dilema - a tento osobnostný rozpor sexuality tu bol naozaj dominantný. Ale rozhodne veľmi originálne poňaté filmové predstavenie s esenciou fantasy. Mne osobne bola najsympatickejšia postava Momo v podaní Louise Nyvall, až mi bolo divné ako strašne jej záležalo na jej podivných kamoškách. Ale aspoň to bolo správne dievča!

Příchozí (2016)

Waw, lepšie ako som čakal - oveľa lepšie! Denis Villeneuve už u mňa zabodoval viac krát, ale jeho posledné dva kúsky (Enemy a Sicario) boli pre mňa sklamaním. Avšak týmto filmom sa opäť vracia v mojich očiach k režisérskym výšinám. Musím priznať, že mimozemské akčné sci-fi filmy rád nemám (vlastne, neznášam ich), ale v tomto prípade som sa kvôli Amy Adams obetoval, a veru neľutujem! Som rád, že v Arrival absolútne absentovala akčná zložka a namiesto nej to malo v sebe to tajomné mysteriózne čaro. Prvá polovica bola taká o kus slabšia, ale ako náhle došlo ku začiatkom komunikácie s mimozemšťanmi a snahe si porozumieť, tak moje nadšenie priamo úmerne narastalo. Obával som sa, že záver bude fatálnym vyústením väčšiny konfrontácií ľudstvo vs. mimozemšťania, ale to posolstvo podané prostredníctvom časovej slučky bolo parádne a prežíval som pri ňom podobné pocity ako pri vyvrcholení Interstellar. Takže paráda, teda až na tú vlažnejšiu počiatočnú fázu.

Hořkých sedmnáct (2016)

Takéto filmy o dospievaní sú zväčša dosť podobné a často sú zamerané predovšetkým, resp. výlučne, na prebúdzanie sexuálnej aktivity a vzopretiu sa svetu dospelých. Áno, aj tu bola táto téma prítomná, ale malo to oveľa oveľa širší záber a dostal som veru viac ako som od toho očakával. Nadine mi bolo na jednej strane ľúto, no zároveň mi v niektorých momentoch išla dosť na nervy, hoci som ju podvedome aj v mnohom chápal a dospievať bez opory priateľov a ocitnúť sa osamotený v tejto fáze života, to teda dokáže s mladou dušou dosť zamávať. Film bol teda nadpriemerný, aj keď s menšími výhradami v scenári, ale malo to v sebe okrem drámy aj svojský dôvtip, čo bolo zároveň aj ďalším pozitívom. Hailee Steinfeld bola výborná, veľmi sympatická herečka.

La La Land (2016)

Bolo to pekné, milé a s príjemnou atmosférou, ale celý ten komerčný boom okolo tohoto filmu mi príde nanajvýš prehnaný. A to mám muzikály odjakživa rád, akurát že v tomto prípade tam tých sprievodných muzikálových songov bolo neskutočne máličko, čo ma dosť prekvapilo. Po scenáristickej stránke celkom fajn (hoci tiež žiadny mega prevratný snímok), no čo ma bavilo asi najviac bola tá samotná atmosféra sprevádzajúca dej, no a samozrejme charizmatická dvojica Ryan & Emma v hlavných úlohách. Ale inak, mierne sklamanie (ešte aj ten jazz mi išiel na nervy).

Kávomat - Miestny úrad Hodrušany (2016) (seriál) odpad!

Akože vážne? Toto má byť zábavné, vtipné či nebodaj pozoruhodné? No nie je! Ďalšia z obrovskej množiny chujovín z produkcie TV Markíza. Ja len nechápem, prečo im niekto už vo fáze príprav nepovie, že je to nehorázne trápne a priam nepozerateľné! Odpad, bez váhania.

Frank a Lola (2016)

Jeden z tých filmov, pri ktorých človek ľutuje, že sa s tým potenciálom nezahrali oveľa precíznejšie a ostrejšie. Pretože, postavy skvelé, atmosféra taktiež, ústredná zápletka detto, ale dej a emocionalita postáv mi prišli až príliš vlažné a v podstate bol tam ešte obrovský priestor kam by sa to celé dalo posunúť. Takéto filmy plné manipulácie a lží, tak to je jednoducho môj šálok kávy. Len škoda, že potenciál zostal z veľkej časti nevyužitý, bohužiaľ!

High Strung (2016)

Filmy s tanečno-hudobnou tematikou si rád pozriem. V tomto ma potešilo ústredné splynutie huslí a tanca, predovšetkým umelecky precíteným baletom, na ktorý mám slabosť. Horšie to už bolo s tou modernou tanečnou zložkou, čo je viacmenej úplne mimo môjho vkusu. Čo sa týka dejovej línie, tak to v podstate nebolo nič extra, keďže tá šablóna to až príliš celé ovládala. No a tie battle v metre a na charitatívnom večierku mi prišli nehorázne teatrálne, ale tak to by zas nebola až taká tragédia. Ešteže balet v kombinácii s huslami to udržali nad hranicou priemeru.

Silent Love (2014)

Pekné, bol som zvedavý aká bude napokon pointa toho celého, a aj som akosi tušil, že v tom bude niečo takéto. Akurát škoda, že podobné krátke filmy s úplne rovnakou pointou som už predtým videl vo viacerých obmenách z ázijskej (predovšetkým japonskej) produkcie. Takže to čaro celej Silent Love už pre mňa nebolo také podmanivé...

Happy na útěku (2016)

Napäté vzťahy medzi Indiou a Pakistanom ponúkajú celú škálu rôznorodých filmových námetov. V tomto prípade bola zápletka príbehu naozaj originálna a v podstate aj scenár ma celkovo zaujal. Akurát by bolo jednoznačne lepšie pre celý film keby bol ladený čisto ako dráma (s romantickým aspektom), a keby bola tá komediálna esencia úplne vypustená z tohto filmu. Jednak to tam nepatrilo a zároveň to aj odvádzalo pozornosť od ústrednej témy filmu. Miestami sa to zbytočne komplikovalo a logika išla bokom, ale to by sa ešte vzhľadom na cielenú dramatizáciu dalo pochopiť. Aj keď v niektorých momentoch sa zbytočne tlačilo s tou dramatizáciou na pílu. Ale inak fajn, vzhľadom na spomínané nedostatky to bol taký lepší priemer = 3*.