• Romantický

V rytmu srdce (2021)

Skvelé! Aj keď to podľa popisu vyznieva ako ťažkopádny príbeh, ktorý bude hrať na city, tak napokon to bolo veľmi veľmi vydarené. Najväčšou prednosťou celého filmu je samozrejme svojský dôvtip, ktorý ladne odľahčoval inak dosť náročnú dilemu sympatickej Ruby a jej hluchonemej rodiny. Videl som aj francúzsky originál La Famille Bélier, ale v americkom podaní sa mi to páčilo ešte o kúsok viac. Malo to taký lepší feeling, aj to rybárske prostredie sa mi pozdávalo viac. Zaslúžené 4*!

Všem klukům: Navždy s láskou (2021)

No neviem, už "jednotka" na mňa nespravila žiadny výrazný dojem a pôsobila na mňa skôr ako priemerná teenage rom-com, "dvojka" bola ešte slabšia, a "trojka" nijako extra nevybočila z tohto radu. Opäť ma bavil akurát tak vnútorný monológ Lary Jean ohľadom jej dilem, no ako celok mi to prišlo strašne afektované a prvoplánové. A na základe malého výletu si "zamilovať" New York (ktorý si Lara "užila" len tak z rýchlika) a vzdať sa svojej lásky a rodiny? To mi príde fakt nanajvýš absurdné. Dúfam, že "štvorka" o tom, aký je vzťah na diaľku neudržateľný, už nebude...

Vykopávky (2021)

Ako vyštudovaný archeológ som si tento film poriadne užil, hoci som netušil, ako by sa dalo z archeologického výskumu (hoci s mimoriadnym nálezom v mohyle Sutton Hoo) natočiť nejaká pútavá dráma, ktorá by nemala výrazné črty dokumentu. A podarilo sa! Tá atmosféra, do ktorej to bolo zaobalené, bola úžasná a podmanivá. Páčila sa mi najmä tá úvodná časť, kde to bolo čisto o nadšení a túžby po objavoch. A samozrejme, kde sa niečo nájde, tam príde tím odborníkov, ktorý sa snaží všetku slávu ukradnúť pre seba (bežný jav aj v dnešnej dobe). Mimochodom, dnes by takýto výskum kvôli nekonečne byrokratickým a striktným pamiatkovým zákonom asi ani nemal šancu na úspech. Každopádne, veľmi príjemný archeologický zážitok. Len škoda, že aj po dialógovej stránke to nebolo o kus výraznejšie, keďže dialógy mi prišli neskutočne mdlé. Ale tie 4* si to určite zaslúži.

West Side Story (2021)

Na revitalizované West Side Story z dielne legendárneho Stevena Spielberga som bol vcelku zvedavý, a trochu som sa obával, či nebude odeté do nejakého moderného šatu, ale našťastie to bolo "staré dobré West Side Story" (alebo resp. nové dobré WSS). Vizuál sa mi veľmi páčil vrátane celej výpravy, kulís a kostýmov. Herecké obsadenie bolo obstojné, hoci voľba Rachel Zegler ako María sa mi moc nepozdávala a k jej charakteru mi akosi nepasovala. Ostatok osadenstva celkom fajn. Ale pošahanosť rivality Jets vs. Sharks zostala rovnako iritujúca ako aj predtým. Ale tie pesničky sú úžasné aj po 50 rokoch!

Yes Day (2021)

Skôr by som povedal, že "Stupid Kids Day"... Tie decká mi išli počas celého filmu ohromne na nervy, a fakt mi bolo ľúto ústrednej dvojice manželov, ktorí sa ocitli v nemilosti, lebo si dovolili svoje "milé" detičky vychovať a používať pri tom aj slová ako Nie, Nemôžeš, Nerob. Takže od toho sa odvíjali aj celé moje dojmy z tohto filmu, ktorý bol typickou "manifestáciou" tzv. family comedies plných nereálnych nezmyslov, na ktorých sa však bohužiaľ nedalo ani len pobaviť. Bolo to všetko nanajvýš infantílne a vhodné asi tak pre kategóriu deciek do 12 rokov.

Yue lao (2021)

Veľmi zamotaný a nesúrodý film, v ktorom sa dá vyznať naozaj veľmi ťažko. Spočiatku som sa celkom zorientoval, a čím ďalej dej pokračoval, tým viac sa všetko komplikovalo a ja som sa v tom proste stratil. A to nie som rozhodne zástancom priamočiarych dejov, ale toto bolo už fakt prehnané. Ústredná dejová línia ma bavila, ale ten ostatný fantasy-mystic balast plný duchov, démonov a podivných praktík mi to celé znechutilo, až sa celá ústredná línia v tom postupne utopila :( A celý potenciál sa reinkarnoval na krysu. Takže za mňa nie... Jedna hviezda za úvod a hudbu.

Zamilovaný (2021)

Nevšedná "romantika", ktorá rozhodne vyniká svojim originálnym scenárom a zápletkou. Bolo to síce zaujímavé, ale nebola to zrovna moja šálka kávy. Cheng mi bol od začiatku poriadne nesympatická, a aj keď ho počas deju Láska zmenila, stále som mal z neho taký podivný dojem apatie. Ale musím uznať, že pod tým drsným povrchom sa napokon predsa len skrývala romantická dušička. Mimochodom, toho pátosu bolo v závere akosi príliš. Aziatská dramaturgia to ešte viac zveličila...

Západ slunce (2021)

Vcelku podivný film, hoci podľa popisu to znelo dosť zaujímavo. No ten flegmatizmus Neila, ktorý sa vliekol takmer celým filmom, mi skôr pripomínala grécku kinematografiu - tam sa zvyknú postavy správať v podobnom duchu. Dej bol pomerne nevyspytateľný a drsný, ale to podanie bolo rovnaké ako Neil - bezduché a nekompromisné. Vidím, podľa hodnotení, že ľuďom sa to páčilo, ale mne až tak nie. Chýbali mi v tom emócie, racionalizmus, proste niečo ľudské. Neilova "chladná hlava" mi išla skôr na nervy.

Zásek (2021)

Námetovo to bolo síce nápadité a malo to v sebe kopu potenciálu, ale to prevedenie vyznievalo neúmerne absurdne a všetky tie osobnostné typy boli vykreslené až príliš extrémne. Menej je niekedy viac, a na základe tohto námetu sa dala natočiť vkusná komédia so slušným dôvtipom. Francúzi nezvykli tlačiť na pílu, ale v poslednej dobe mi ich komédie prídu zbytočne silené, a tým pádom zaniká tá prirodzenosť. Takto si lockdownovú komédiu veru nepredstavujem...

Zátopek (2021)

Aj keď som milovník športových filmov, do tohto som sa akosi príliš nehrnul (ani neviem prečo). Film sa mi napokon veľmi páčil, a som prekvapený, že film skutočne reflektoval reálny príbeh Emila, bez nejakých príkras a umelej dramatizácie (tak ako tomu býva vo väčšine športových filmoch). Kompozične je film rozdelený do dvoch časových rovín, no tá novšia (s Ronom Clarkom) ma až tak nebavila. Najlepšie boli jednoznačne Emilove začiatky a samozrejme vrchol na OH 1952 v Helsinkách. Veľké plus vnímam aj to, že to nebol čisto športový film, ale bolo tu aj dosť vtedajšej spoločenskej situácie vyplývajúcej z politiky po roku 1948. Václav Neužil zahral Zátopka vynikajúco. Dávam 5* (hoci tá časová rovina, ktorá sa tu odohráva v roku 1968 (reálne to bolo 1966) až taká nadpriemerná nebola).