Cesta (2009)

Tati, že my by sme nikoho nezjedli? Nie. Ani keby sme boli veľmi hladní? Nie. Ani keby sme umierali? To už umierame. Veľmi depresívny film, v depresívnom a pochmúrnom prostredí. Otec so synom v podstate každý deň ledva prežívajú a očakávajú smrť. Je ťažké zachovať si súcit a ľudskú dôstojnosť v takých podmienkach. Zdá sa, že vonku už nežije nikto normálny, iba bezcitní, desiví kanibali. Film oživujú ich krátke záblesky spomienok, tie jediné sú pekné. Aj napriek koncu, by som to už nechcela znova pozerať. Veľmi vierohodne natočené sci-fi. Máte deti? Áno. Nezjedli ste ich....... .

Matthias a Maxime (2019)

Slabší príbeh, v podstate bol zaujímavý hlavne vcelku chorý vzťah Maxa s matkou a Matthias - Gabriel D'Almeida Freitas ktorý sa celý film hľadal. Aj keď to hľadanie sa spolu s Maxom, bolo vcelku estetické a nenásilné. Sprievodná hudba bola výborná a myslím, že so Jean-Michel Blaisom sa ešte v nejakom filme stretneme. Rada by som dala 4*, ale niečo viac tomu chýbalo, takže silné 3* a 70%.

Metropolis (1927)

Úryvky z filmu som dôverne poznala z videoklipu skupiny Queen: Radio Ga Ga. Konečne som sa dostala aj k filmu. A hneď ku kvalitnej ucelenej verzii s českými titulkami. Nestačila som sa čudovať, čo nám to pán Lang v roku 1927 vytvoril. Sci-fi a sociálna dráma v jednom. Neviem, ktorá linka sa mi páčila viac, či tá s víziou krásnych miest a robotov nerozoznateľných od ľudí, či tá dramatická, kde tvorcovia všetkej tej krásy žijú tam kde "patria", teda v podzemí bez možnosti vidieť denné svetlo. To mi bohužiaľ pripomenulo aj budúce koncentračné tábory. Napriek tomu obdivujem všetky nápady, ktoré boli také inovatívne, že ich dodnes môžeme vidieť v sci-fi filmoch, či seriáloch . Teatrálnosť jednotlivých postáv neposudzujem, bola taká doba a dalo by sa im rozumieť aj bez titulkov.

Ten dvanáctý (2017)

Príbeh podľa skutočnej udalosti. Neviem čo sem tvorca pridal, čo ubral, čo zveličil. Vyzeralo to celé dosť neuveriteľne. Rozhodne ma z toho pri pozeraní mrazilo. Okrem krásnej nórskej prírody a dvoch hlavných hrdinov - Thomas Gullestad a Jonathan Rhys Meyers, sa mi páčili všetci tí, ktorí Baalsrudovi pomáhali, všetko som im verila, perfektné herecké výkony.

Manéže (1949)

Čistá depresia tento film. Herecké výkony sa mi páčili, námet menej. Manžel, ktorý by za svoju ženu najradšej aj dýchal a splnil jej všetko čo jej videl na očiach, si také podvádzanie nezaslúžil. A nezachránil to už ani koniec v štýle každému podľa jeho zásluh. 65%

Drahá neznámá (1980)

Louise - Simone Signoret a Gilles - Jean Rochefort tu rozohrali neuveriteľnú rodinnú drámu. Súrodenci, ktorí žili celý život spolu. Staršia sestra sa obetavo starala o svojho invalidného mladšieho brata. Obaja však cítili, že by to tak nemalo zostať a že im v živote niečo chýba. Či už nežný dotyk, alebo obdiv partnera. Veľmi ma dojalo, keď si Louise kúpila nohavice, ako posledný záchvev možnosti zažiť obdiv aspoň brata a rodinnej priateľky Yvette - Delphine Seyrig, ktorá bola tiež mimochodom výborná. Nápad ako túžby a pocity oboch súrodencov vyrozprávať prostredníctvom listov mi sadol. Koniec filmu nie celkom podľa môjho gusta, ale oči mi zarosil.

Víly z Inisherinu (2022)

Mojou obľúbenou knižkou v detstve bola Tulipánová kolíska. Obsahovala anglické rozprávky plne víl, duchov, obrov a iných nadprirodzených bytostí Niektoré boli strašidelné, niektoré veselé, sprevádzali ich k tomu adekvátne kresby Albína Brunovského. Spomenula som si na ne počas sledovania tohto filmu. Priamy, drsný, kostrbatý humor. Avšak krásna, až rozprávková krajina a ešte krajší hudobný doprovod. Všetky postavy vo filme, sa mi zdali dôležité, dokonca aj tie zvieracie. Videla som to 2x a nevylučujem, že si tento filmík pozriem aj v budúcnosti.

Na úrovni (1973)

Glenda Jackson, absolútne perfektná , koniec filmu tiež. Ale mala som nepríjemný pocit z toho nehanebného podvádzania manželky, hoci išlo o komédiu. Silné 3*

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Výborná hudba, výborné obsadenie. Matt Damon , Tom Hanks, Vin Diesel, Tom Sizemore, Giovanni Ribisi a mnoho ďalších, potom už len ten príbeh, záchrana vojaka, ktorý ako jediný zo štyroch bratov ešte žije. No tak to je akurát na tri hviezdy. Rozplývať sa tri hodiny nad scénami vylodenia v Normandii, či nad ďalšími realistickými scénami z bojov, to vedia oceniť asi naozaj hlavne muži, ja nie. Ale vidieť som to musela, keďže to už videlo 45 mojich obľúbených užívateľov. Nakoľko takmer všetci udelili tomuto filmu 4, alebo 5 hviezd, dúfam že mi prepáčia.

Znovu 17 (2009)

Kto by nechcel svoj život zrevidovať, zvlášť ak by bola možnosť, vrátiť sa o 20 rokov späť. Mike tú šancu dostal a ako si s ňou poradil uvidíte v tejto milej komédii. Matthew Perry si tu veľmi nezahral, zato jeho mladšie ja Zac Efron sa mohol vyblázniť.