Mé jméno je Nikdo (1973)

"Blýskáš se jak dveře od bordelu. Já jsem rád, když mě každej vidí!" Tak tohle je moje oblíbená legendární spaghetti westernová komedie vzniklá pod dohledem Sergia Leoneho. Terence Hill v jedné ze svých nejlepších rolí nejen, že šaškuje, ale umí být i vážný a Henry Fonda si po Tenkrát na Západě napravil reputaci a střihnul si dalšího "kladného hrdinu". Vše dokresluje fantastická hudba mistra Ennia Morriconeho. Kinodabing Trávníčka a Freje se moc dobře poslouchá! "Kdo chce žít dlouho, nesmí si život zkracovat!"....."Není pravda, že s přibývajícími lety přichází moudrost, přichází jen stáří!"

Profesionál 2: Samotář (1987)

"Bravo poldo. Hele neříkej mi poldo!" Dlouholetí přátelé a partáci Stan a Simon se rozhodnou, že opustí práci u policie a usadí se jako hoteliéři na Antilách. Ještě se zajdou rozloučit do nočního klubu, ale tam se právě nachází hledaný zločinec Schneider, který Simona na místě zastřelí a unikne. A tak Stan stáhne svoji výpověď, stane se šéfem protiteroristického oddělení, stará se o Simonova syna Kristiana a čeká na pravý okamžik pomsty. Po dvou letech se dozví, že se Schneider vrátil do Paříže a Stan se ho pokusí konečně dostat.... Belmondo ve své poslední roli v akční kriminálce, tentokráte veskrze vážný, i když sem tam utrousí nějakou vtipnou hlášku. Jenom ta disco hudba mi tam moc nesedí, jinak naprostá spokojenost! "Kde je Schneider? Já ti rozmašíruju tu tvou chuligánskou držku!"

Tango a Cash (1989)

"Kdo si myslí, že je? Myslí si, že je Rambo!...Rambo, je trouba!" Moje velmi oblíbená klasika v žánru akčních buddy komedií 80let, určitě jedna z nejlepších! Sylvester Stallone a Kurt Russell jsou jak utrhnutí ze řetězu, mají mezi sebou úžasnou chemii a hláškují jak o život. Výbušná akce, rychlé tempo, vtipné dialogy ("Já věřím v Perestrojku!..Vítejte v Americe!"). Teri Hatcher (ve své nejlepší roli) je zatraceně sexy, Jack Palance je správně slizkej.  Hudba Harolda Faltermeyera (Policajt v Beverly Hills) udává správný akční rytmus. Preferuji perfektní dabing čt v čele s Pavlem Soukupem a Vladimírem Dlouhým. "Prý seš druhý nejlepší v Los Angeles... slyšel to samý o tobě!"

Okno do ložnice (1987)

Příjemně civilní Steve Guttenberg v té době na vrcholu komediální popularity, zejména zásluhou Policejních akademií a Čísla 5 žije ve vynikajícím napínavém hitchcocovském thrilleru. Velká škoda, že mu ta kariéra nevyšla a skončil v propadlišti filmových dějin. Guttenberg zde podal velmi dobrý výkon. Francouzka Isabelle Huppert působí chladně a ta role jí sedí a Elizabeth McGovern je moc sympatická a člověk se o ní po celou dobu strachuje. Ten konec, i když ho už velmi dobře znám, pořád slušně umí pocuchat nervy. Původní barrandovský dabing ve skvostném podání Pavla Trávníčka, Ljuby Krbové či Evy Hudečkové opět nemá chybu. "Co jste proved se zapalováním... Párátko?...Papírek...Chytrý!"

Slepá zuřivost (1989)

"Na slepýho to nebylo špatný. Jenomže ten perořízek kulku nezastaví!" Vítejte ve světě Nicka Parkera, je slepý a není si s ním radno zahrávat. Rutger Hauer v roli slepého bojovníka je naprosto vyníkající. Svou roli si vychutnává, srší humorem a dokazuje, jak je skvělý nedoceněný ( akční ) herec. Ve filmu je několik originálních akčních scén, např. řízení  auta (zde dodávky) slepcem, ještě dávno před Vůní ženy a Slídily ("Jo, asi bych si měl obnovit řidičák!"), masakrozní naháněnou v kukuřičném poli či souboj se známým "ninjou" Sho Kosugim. Charismatického Hauera zde dabuje hodící se Petr Pospíchal. Zaujme i obsazení vedlejších rolí záporáků. Tenhle podle mě silně nedoceněný kult, já prostě miluju! "Vidíte ho,... já nic nevidím ! Tak to jste v mým světě!!"

Veselé Velikonoce (1984)

..."James Bond s plnejma kalhotama, Superman posera"... Tak to určitě můj milovaný Bebel není, ale nenapravitelný sukničkář, který neustále podvádí svou ženu. Jednoho dne jde svou manželku vyprovodit na letiště, která chce navštívit svou matku. Tam natrefí na novou oběť, krásnou Julii, která se právě rozešla s milencem a nemá kde hlavu složit. Přijme pozvání na večeři i k noclehu a v nejméně vhodnou chvíli se nečekaně domů vrací manželka Sophie. Kdo je ta cizí dívka a Stefan bystře zareaguje a oznamuje, že je to jeho utajovaná dcera....A tak se rozjíždí kolotoč lží, nedorozumění a bláznivých situací. Fantastickej Belmondo opět uplatnil svůj šarm, smysl pro načasování komické akce i příslovečnou výřečnost a na konci si neodpustil ani pár kaskaderských kousků. Sophie Marceau, je tady fakt kočka, tehdy v kině to byla moje platonická láska. Po Zvířeti je to moje nejoblíbenější Belmondovka. Kinodabing s Jirkou Krampolem je geniální! "Táta s mámou nebyli bohatí, když jsem byl kluk, zajíček mi nikdy nic nepřines. Jste můj první velikonoční dárek!"

Zlomek sekundy (1992)

"Divím se, že nemáte minomet...Nesehnal jsem povolení!" Skvělý mix Vetřelce a Predátora. Detektiv Harley Stone v ponuré atmosféře zatopeného Londýna, s velkou bouchačkou a suchou hláškou na rtech, dopován kofeinem a čokoládou, na stopě vraždící zrůdy, která svým obětem vytrhává srdce z těla. Dostane nového partáka, takže jsou na to dva. "Potřebujeme lepší zbraně!" Drsňák Rutger Hauer má charismatu na rozdávání a skvěle se s Neilem Duncanem doplňuje. Kim Cattrall mi tam přišla celkem nadbytečná. Perfektní je taky opět kinodabing od Intersonicu v čele se Soukupem, Trávníčkem a Cibulkovou. "Zase jednou síla černé masky zvítězila nad zlem. Ano, detektiv Dick Durkin a jeho bláznivý poskok Harley Stone si můžou na chvíli odpočinout, než budou znovu povoláni do boje s temnými silami....Durkine!...Ano...Drž hubu!!"

Specialisté (1985)

"Carello, jsi sympaták, ale pesimista. To v Tvým věku není zdravý!" Jak vyloupit nevyloupitelné kasino Mazetti, kde se ukrývají tři miliardy, to ví jen specialisté Bernard Giraudeau a Gérard Lanvin. Za komunistů to v kinech byl pořádnej trhák a i dnes, tahleta moje srdcovka, více než slušně šlape. Dobrá hudba, vtipné hlášky, slušné akční scény na konci, buddy chemie a jako obyčejně, jak to bylo v té době běžné, dokonalej dabing z Barrandova v čele s mým oblíbencem Borisem Rosnerem... "Nevím jak ty, ale já skočím!"

Obojek (1991)

Zloděj diamantů, odborník na elektroniku Frank ( Hauer zde ozdoben brýlemi a delšími vlasy ) se po podrazu od své přítelkyně a kamaráda octne ve speciálním vězení, které je vyjímečné tím, že nemá žádné ploty, mříže ani dozorce. Každý vězeň dostane na krk elektronický obojek, který je propojen na dalšího spoluvězně, samozřejmě neví na kterého. Když se od sebe  vzdálí na několik desítek metrů, obojek vybouchne. Obojek je čistokrevné akční béčko, které si na nic nehraje, má celkem ve své době neokoukaný námět, sympatického Rutgera Hauera a perfektní kinodabing od Intersonicu. "Ty mě nevzrušíš, ani kdybych ho měl na vypínač!"

Studený jak kámen (1991)

"Lepší je bejt první v pekle, než druhej v nebi!" Dodnes si pamatuji na slogan v nějakém filmovém časopise, Arnolde ustup, Brian Bosworth přichází! Škoda, že se z Boswortha nestala akční hvězda. Tímto hitem se skvěle uvedl a potom najednou zmizel. Hold asi počátek devadesátých let byl postupný soumrak akčních hvězd. Film, po těch třiceti letech neuvěřitelně odsejpá, honičky na motorkách, exploze, bitky, střílení... Bývalý kaskadér Craig R. Baxley natočil po Action Jacksonovi a Temném andělovi svůj třetí a poslední akčni majstrštyk. Lance Henriksen si vystřihl dalšího hustýho padoucha, radost pohledět a kinodabing od Intersonicu v podání Marka Vašuta a Borise Rosnera, je skutečná bomba!