Zdrojový kód (2011)

No, všechny ty parabolické řeči o zdrojovém kódu osmi minutách atp... To jsem tedy nepobral a smysl to nedávalo. To už raději starý dobrý stroj času! Ale žijeme v počítačovém postmatrixovském věku, takže chápu autory. Děj (a úsměv Christiny) mě nakonec vtáhly a byl jsem zvědavý jaký konec tomu všemu napsali. Ano, máme prakticky nekonečně možností jak rozvíjet aktuální realitu a situaci a jak se k ní postavit. Doleva - doprava. K dobrému - ke zlému a všelijak mezi tím. Cesta zpět však není a vše je "někde" zapsáno a účet bude jistě vystaven. Je jen na člověku, na jeho svobodné vůli, kterou pěšinou se vydá vstříc budoucnosti. Jen je třeba být s Bohem - nejvyšším a věčným jsoucnem - "ve spojení".

Dokonalý únik (2009)

No, u řeky u lana mě to napadlo. Že to tak asi bude. Deliverance říznutá Oliverem Stonem.

Království nebeské (2005)

Tento film mě velice překvapil! Soudě podle hodnocení a komentářů mých před-diváků, nečekal jsem zdaleka tolik, kolik jsem pak ve finále dostal. Opravdu. Barvitý děj, propracované a vyvíjející se postavy, realisticky působící scény, žádná nuda.. Kamera. Hudba! Ano, uznávám, film jsem viděl poprvé v době, ve které vyznívá velice aktuálně. 72% je přátelé málo, film by měl minimálně atakovat osmdesátku. Bravo, pane Scotte!

Člověk do každého počasí (1966)

Přesně. Když si něco myslí a zastává většina, neznamená to automaticky, že je to správné a hodné následování. Den poté: Už vím, koho mi Paul Scofield tolik připomínal. Františka Němce.

Francesco (1989)

Můj třetí film o životě sv.Františka z Assisi (dvouhodinová verze) a musím říct, že předchozí dva mě zaujaly víc. Přišly mi celkově věrohodnější,autentičtější.. Oproti předchozím komentářům mi osobně M.Rourke do titulní role nesedl.

Zloděj z Bagdádu (1924)

Film-pohádka, u které se nudit nebudete. Hudební doprovod, statická kamera a řídký střih - balzám. A Douglas Fairbanks v 41 letech neskutečně válí! Klobouk dolů. Konečně už taky vím, kde se inspirovali tvůrci legendární počítačové skákačky "Prince of Persia".

Vysvobození (1972)

Pánové zjevně nevěděli do čeho lezou a kde je to už nesjízdné teprv ne. A o pár přes hubu si s prominutím koledovali svým vystupováním už na pumpě: hliníková lodička, dýmečka, kloboučky, zlaté brýlečky, ramena a silácké řeči... Asi jako když přijede Pražák k nám na Ostravicu. Ale no tak, nebojte. Mám zuby i ženu a střelnou zbraň nevlastním. A jsem křesťan. Pro mě Pražák jako Kladeňák. Dále viz komentář Foma.

Nový svět (2005)

Je to na 4* (dost natahované i na mě, dobrá půlhodinka by se z toho dala vysekat), za závěr před tím úplným závěrem jsem však uvažoval o 5* = rozuměj 90%. Rozhodně více takovýchto filmů! Více lyriky. Více spontaneity. Více takovéto přírody. Více opravdovosti a ryzosti. Více delších záběrů. Malick mě zatím žádným svým režijním počinem nezklamal a tento film si rozhodně zaslouží být v červených číslech.