Zastav a nepřežiješ (2006)

Klasický akční film se Stathemem, tentokrát ale zabalený do svižného střihu, rockových skladeb a poutavého vizuálu. Celkem slušná jízda s originálním příběhem, ale v druhé půlce už mi ta Stathamovo nesmrtelnost začala lézt krkem. U filmu mě udržel hlavně soundtrack a topová kamera.

Tři králové (1999)

Čekal jsem něco jako Jarhead, ale dostal jsem něco podstatně jiného. Ne horšího, ne lepšího, zkrátka jiného. Mark Wahlberg ve své takřka životní roli, doplněn o neméně skvělého Clooneyho a nevýrazného Ice Cuba. Tato trojice si neskutečně sedla. Navíc má film skvělé tempo, kupu černého humoru, dobrý střih a neobvyklý příběh. Nenajdeme zde žádné uvažování o smyslu války atd. atd., ale čistou akci a zábavu. Což je dle mého dobře, není na škodu téma války trochu zlehčit ve filmu a užít si u toho i trochu zábavy. Projednou. 85%

Mariňák (2005)

Téměř žádná akce, minimum výstřelů a parta kluků, co chtěla jen bojovat za vlast, což jim ale není umožněno. Zajímavý pohled do života jednotky vojáků v pusté írácké poušti. Vtipné, autentické, neobvyklé. I tak se dá natočit válečné drama, bez x tisíc mrtvých a nepřetržitého boje. +mě Jake znovu překvapil a podal skvělý výkon. 85%

Oppenheimer (2023)

Film mě nedovolil si od první minuty ani na chvíli odpočinout. Částečně proto, že se mi snažil Nolan každých 10 minut ustřelit ušní bubínky, ale hlavně jsem od plátna prostě nemohl odtrhnout oči. Díky tomu jsem hltal každý detail a ty 3 hodiny nekonečných dialogů jsem si neskutečně užil. Počínaje úžasným napětím a atmosférou ve většině filmu, přes dokonalý soundtrack, až po herecké výkony všech zúčastněných, a to hlavně dvojice Murphy a Robert Downey Jr. Příběh o životě doktora Oppenheimera a vzniku atomovky je samozřejmě sám o sobě zajímavý, přesto ale dokázal Nolan ve filmu z něj udělat příběh dechberoucí. Osobně řadím mezi špičku Nolanovi tvorby, hned vedle Prestige. 95%

Apokalypsa (1979)

Co na to říct... je těžký najít ty správný slova po tom, co mi film vyrazil dech. Naprostá špička toho, co kdy v Hollywoodu vzniklo. Válečných filmů je nespočet, ale žádný není jako tento. Tak silnou atmosféru jsem snad ještě nezažil. Film mě prostě vtáhl do krvavého Vietnamu a já 3 hodiny v kuse zíral s otevřenou pusou na nekonečnou džungli. A klidně bych to zvládl ještě jednou tak dlouho. Ani nemá cenu hledat nějaké nedostatky, nebo tu dál vypisovat moje pocity... prostě zavři csfd a běž si to pustit! 95%

Barbie (2023)

Z části jde o snahu vymytí mého mozku plným zásobníkem feministických argumentů. Slovem patriarchát mě film zasypával natolik, že jsem si skutečně přál, aby nic takového nikdy neexistovalo. Když na tuto část zapomenu, tak film hned působí líp. I poté má ovšem spoustu chyb: ne příliš zajímavý příběh, místy strašné dialogy a málo času v reálném světě. Tím nejlepším byl naopak Gosling, který svým dokonalým Kenem oživil většinou nezajímavé scény. Nemůže být přece Barbie bez Kena! To dle mého perfektně vystihuje celý film. Taky musím vyzdvihnout chytlavý soundtrack a pořád dokola se ztrapňujícího Ferrella a Ceru. Nakonec tedy Barbie lehce zaostává za mým očekáváním, ale i přes to oceňuji jeho výjimečnost a fakt, že dokázal oživit kina. 75%

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Strašně jsem se těšil. Po tak dlouhé době se Indy vrací, sice už jako děda, ale to opravdu nevadí, jelikož vidět Forda zase zpátky v této ikonické roli mě zahřálo u srdíčka. Na stará kolena do toho dává všechno a na svých bedrech táhne film. Bohužel je zde samotný Indy zastíněn opravdu nesympatickou a nesmyslně se chovající Helenou, která za mě jinak vcelku vydařený příspěvek do série doslova zabíjí. Není ale sama. Prequel s omlazeným Fordem nevypadá moc dobře a neustále se střídající akční scény tomu taky zrovna nepomáhají. Díky tomu se nový díl nemůže rovnat těm předchozím, i když možná časem si zvyknu i na tento (až ho uvidím stejně jako ostatní aspoň 20x). Ale ano, film se mi líbil a byl jsem z něj silně dojatý, dokonce i slza ukápla, a proto hodnotím spíše srdcem než rozumem. 80%

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Western trochu jinak, ale vůbec ne špatně. Bratři Coenové nám servírují odlišné příběhy jako jednohubky a čekají, že si každý divák najde tu, která mu chutná nejvíc. Mě třeba naprosto dostala úvodní balada, po které jsem od obrazovky nemohl odtrhnout oči. 2. povídka taky skvělá. Dál už to sice nebylo na stejné úrovni jako zpočátku, ale i tak jsem se nemohl dočkat, jak to dopadne a ještě víc, co přijde potom. 75%

40 let panic (2005)

Pro lidi, kteří přemýšlí nad zhlédnutím tohohle filmu: na ČSFD hodnocení v tomhle případě vůbec nekoukejte a prostě si to pusťte! Jako hlavní kvality filmu bych chtěl vyzdvihnout převážně snové herecké obsazení (suverénní Carell, skvělý Malco, atd. atd.) a asi nejlepší hlášky ve filmu vůbec, kterých je zde opravdu hooodně. Jenom ta stopáž, být to tak o 20-30 minut kratší, tak by si to těch 5* zasloužilo...80%

Tropická bouře (2008)

Takovou chujovinu jsem opravdu ještě neviděl. Ten, kdo vymyslel postavu Lese Grossmana a ten, koho napadlo do ní obsadit Toma Cruise, musí být naprostý blázen a zároveň génius. To nevymyslíte. A ještě udělat z Roberta Downey Jr. černocha? A z Jacka Blacka feťáka? A z Bena Stillera takovýho exota? Musím před tvůrci smeknout, jelikož karty byly na začátku rozdány velkolepě. A co následovalo potom? 121 minut neskutečné přehlídky debility, akce a hlavně zábavy. Nešlo to jinak a za týden jsem si film prostě musel pustit znova. Za mě je Tropická bouře nedoceněným filmem a jednou z nejlepších komedií, kterou jsem kdy měl možnost vidět. Playa... Playa! Big dick playa! 90%