• Krátkometrážní

Blubberella (2011)

Snímek staví na základech totální šílenosti a stoprocentního kýče, kterou řádně vytěžuje. Ovšem s takovou zručností, že sám je sice kýčovitý a značně šílený, ale dokáže z toho vykřesat i vtip (jeho pokusy o citace jiných filmů a zesměšnění historických postav a stereotypů jsou dokonalým příkladem balancování na této hranici, kterou záměrně a s přehledem a celkem přiznaně překračují), dá se dokonce říct, že oplývá velmi sofistikovaným smyslem pro humor. Takže pokud nejste vysloveně homofobní, náckofobní, vampirofóbní a tlusťoškofobní, je dost možné, že vás to bude i dost bavit. Jisté je, že s takovýmhle typem filmů se dnes běžně nesetkáte, můžete to brát jako osvěžení běžných postupů.

Tower of London (1962)

až budete mít náladu na nějaký dvojexpoziční nářez...

No Smoking (2006)

Velmi skvělé. I zde platí častý nešvar českých amatéro-nezávyslých filmů - herectví, repliky, které nezní přirozeně a film tak nedokáže diváka pohltit - ovšem jen ve smyslu, že děj nevnímá jako "skutečnost". Nic mu ale nebrání, aby se propadl do zábavné sofistikované hry (hry na film, hry na fiktivní realitu). Není to ostatně lepší? Tenhle film má totiž drajv, který by mu mohly "oficiální profi" filmy závidět. A super nápad! Za těch šest let se zdá být téma stále aktuálnější. Že by další sci-fi, kterému se podařila prognovat budoucnost? ;)

Vytrženo z kontextu (2005) (amatérský film)

Jednotlivé svižně působící scény nejsou tak "vytržené z kontextu", jak by se zpočátku mohlo zdát - naopak se postupně ukazuje, jak mistrně jsou propojeny! Fikaný film, výborná režie.

Boxer (2009) (studentský film)

Jirka je mladý fanda Rockyho a pan režisér taky. Skvělý film se silnými scénami, které se střídají s nudným kopírováním tradičního už klišoidního zpracování sportovních scén (demonstrace toho, jak krásně a profi to dokážeme podat, jenomže to už tady bylo tolikrát, že je to krásné a profi, ale zároveň největší nuda z celého filmu) a občas nějakým tím slabším okamžikem herecké složky. Celkově jde ale o zajímavý nápad, dobře odvedenou práci a zábavný film. Chci vidět remake. A bude dvojka (s vyběhnutými schody)?

Andyho film (2009) (amatérský film)

Na začátku mi to připadalo jako takový Andyho "Nebýt dnešní" (Markovu filmu se v jistých aspektech hodně podobá), pak to ovšem nabralo zcela jiné obrátky a musím uznat, že hororové pasáže byly skutečně velmi napínavé! a precizně zpracované ;)

Requiem pro panenku (1991)

Spíš komedie než psychárna, thrillerová hrůza a napětí se mi vyhla (scéna požáru mi přišla skoro nejslabší a zbytečně dlouhá)._________________________________________________________________________________________ Určitě mě bavily herecké výkony, spíš ty ostatní, než ten geislerovský (Hrzánová, ostatní chovanky byly úchvatné, ošetřovatelky pekelně ďábelské, dobře jsem se bavila a hodně smála, jak byly některé scény perfektně podané svým nasnímáním a naddimenzovaly tak prvky pro chovanky v dané chvíli důležité. Scéna s rozsypanými korály, ve sprše nebo ta v sušárně mi utkví v paměti nadlouho. Jiné postavy svou přepáleností film potápěly (doktor, ředitel ústavu, hasiči). Zážitek mi trochu rozmělnil epilog a taky scéna s hasiči mi připadala hodně přitažená za vlasy (ovšem dá se uvěřit tomu, že i takové prasárny se dějí, tady ovšem "všudypřítomný pocit bezmoci" úplně zbytečně vrcholil.) Celkem mi bylo jedno, co se s hrdinkou stane, jednotlivé scénky byly zábavné a působily svěže a odlehčeně. Takže +: formální zpracování, herecké výkony, -: vytěžovaný hudební motiv, přes který často nebylo skoro rozumět, co si hrdinky šeptají

Vratné lahve (2007)

pád z kola + religionistický fanatismus dcery + závěrečný let banlónem (dlouhý, ústící do náhlého konce, osobně bych uvítala, kdyby se část stopáže věnovaná předlouhému letu obětovala dořešení dění na zemi, resp. ztvrzení nahlodaného vztahu dcery a učitele čekajících dole na balón) = váhání mezi 3 a 4 hvězdičkami. kdyby se scenárista vyvaroval těchto bodů, který zbytečně nabourávaly/zahlcovaly jinak velmi příjemný fikční svět, bylo by moje hodnocení mnohem vyšší. Celkem dobrej film, česká kinematografie mě asi zase začíná bavit.