• Krátkometrážní

Medailon (2003)

PRVNÍCH 20 MINUT:Otřesná, absolutně nevkusná a neumětelská kamera,která pohřbívá celý snímek. Konkuruje si tak s hudbou, kterou k filmu vybíral/skládal někdo, kdo neměl všech pět pohromadě. Absolutně se nehodí a většinu scén velmi nevhodně kazí (bohužel jsem si všimla této tendence u většího množství "chanovek" z tohoto období (vzhledem k tomu, že teď nakoukávám Chanovu filmografii to beru z téhle perspektivy), což je strašná škoda, protože fyzičku i nápady na skvělé kaskadérské kousky Chanovi neubívají - i když hongkongský "realismus" mu sluší o poznání víc).Kočka z interpolu, lovestory a rádobylegrační (v tom nejhorším - kéž-bych-byl-jako-Mistr-Bean smyslu slova) inspektor Watson jsou zkrátka součástí family entertainment filmu "pro každého něco", a dají se tudíž přežít. Co mi vyloženě vadí je, že záběrování a hra s rychlostí snímání spolehlivě zničí i ten nejlepší Jackieho stunt (a že nejsou špatné). ZBYTEK FILMU: Když ovšem Jackie získá nadpřirozené schopnosti, stává se z toho definitivně fraška a film jde do háje. Nicméně nepochybuji o tom, že pro věkovou kategorii 10-12 let (těm se budou líbit i ty obhroublé fórky) je to zábavnější jak Mrazík.

Film Petra (1995)

Mučivě dlouhé podivné sekvence.

Mého snu čert (2001)

Nonsensové plkání voiceoveru (které až nebezpečně evokuje nedělní rozhlasové vysílání) doplňuje nonsensové záměrně nekvalitní ("hororové") záběry ruční kamery. Voiceover se prolíná s diegetickým tlacháním pro tlachání (jak kruté, že se tak lidé skutečně mezi sebou baví) a nervním hudebním doprovodem. Vytváří to úžasně znejisťující atmosféru. Realita i filmové médium zde získávají nový, čerstvý význam. Ovšem vydržet to hodinu? Můj mozek plakal. Maminka to shrnula tak, že by měl méně čučet do zrcadla a víc sprejovat na zdi nebo řezat stromy. To tak bylo dřív, že se nic nemohlo, teď ti mladí můžou třeba fetovat a tak. Nakonec mu to ale všechno odpustila, a snímek klasifikovala jako "Hříchy mládí". Zaujal mě leitmotiv "Chlapec, který nevidí". Je jím divák, nebo sám režisér? Pravdu má sám Petr Marek, když říká, že "Film má schopnost narovnat spícího netopýra." V případě tohoto filmu to platí určitě!

Kantonský kmotr (1989)

Gangsterka ála doják, s lamáckou zvukovou stopou (všimli jste si někdy, jak moc zvuk a hudba ovlivňuje výsledný dojem z filmu?) a cool potyčkou na konci. Chcete-li si vychutnat to nejlepší ze stunt akcí Jackieho filmografie (ke kterým bytka ve výrobně lan bezesporu patří), checkněte raději dokument My Stunts, ve kterém zmiňovaná scéna nechybí.

Poslední kondor (1987)

Velmi zdařilý snímek. Sammo Hunga kosícího Vietkong pomocí stébla trávy asi nic nepřekoná. Kung-fu v pralese! (Aneb kde by mohl být Rambo, kdyby ovládal kung-fu.) Spousta skvělé akce a úžasných stuntů, místo crazy humoru tentokrát čekejte bravurně zpracovanou vážnou látku, ve které (nejen) Sammo Hung perlí jak herecky, tak akčně. Pro notorické přirovnávače: Rambo (hodně) + Lovec jelenů (hodně) + Mé šťastné hvězdy (trošičku)

Srdce draka (1985)

Policista (Jackie Chan) se stará o svého mentálně zaostalého bratra (nádherná herecká akce Sammo Hunga), který se při svých hrách kvůli své nevinnosti často dostává do nesnází, až se jednoho dne dostane do skutečného nebezpečí. Dojemné drama s prvky kung-fu.

Květina a had (2004)

Japonský film - tj. žádné přímé záběry pubického ochlupení, penetrace ani falu (není to přece porno, ale eroťák), takže se nemusí bát ani slabší povahy. V zobrazení násilí to má třeba od filmů od Tromy nebo od v současné době frčících nechutných hollywoodských hororů dost daleko. Tajemné dekadentní atmosféra, zajímavé formální zpracování, decentní muka. Jsem zvědavá na další díl. (A s tím Lynchem bych to tolik nehrotila.)

Krotitelé upírů (2003)

Jackie proti upírům? To naštěstí né, má tu jen malou epizodní roličku. O nereálných věcech naprosto nerealisticky (teď mám spíš než zvláštní efekty na mysli uvěřitelnost, respektive propracovanost scénáře), k tomu mrda počítačových efektů, přidá se co nejvíc high-tech feelingu, projede se to trochou mytologie, ať to vypadá tajemně, co nejvíc efektů, ať ušetříme (co naplat, že to občas působí jako "obyčejné" dráty, a co hůř, občas mnohem hůř než dráty) a trocha občas nesmyslně rozpoutané a lajdácky provedené akce. Když se do toho pustí nabušená hudba, máme co pustit děckám odpoledne v bedně. Tím chci říct, že cílová skupina existuje. Já jsem hodně benevolentní ve smyslu, že nemusí být všechno technicky dokonalé, i ten scénář může být trapný, hlavně když je film dělaný se zápalem a s láskou a jde to z něj cítit, má, srdce, myšlenku, nebo je na něm zajímavá nějaká složka (třeba kamera, scénář). Z toho důvodu si ke mě najdou cestu i hodně špatné filmy. U tohohle filmu jsem sice občas zápal cítila... ale hrozně jsem se nudila a nemohla jsem se toho pocitu zbavit až do konce! Stébel, kterých jsem se chytala, byly: úžasné kostýmy (chvála kostýmním návrhářům), a snaha vtáhnout diváka (většinou pomocí dynamické hudby nebo akce tak rychlé, že si nestačil uvědomovat blbosti a nedotaženosti, které se ve filmu začaly objevovat) do tajemného nočního světa upírů. Paradoxně tuto snahu ve mě navždy zabilo cameo Jackieho Chana, jehož hvězdá osoba s sebou prostě nese příliš mnoho konotací na to, aby si mohl střihnout obyčejného řidiče sanitky. A navíc se zde jako na jediném místě ve filmu objevují komické prvky. Komické prvky, které se tam nehodí, vytrhují a rozbíjejí atmosféru. A ještě navíc jsou trapné v pravém slova smyslu.

Křížová cesta Šaolinem (1976)

Klasický příběh o osobní mstě, vybudování fyzické síly a osvojení si té nejlepší kung-fu techniky. Extra je to kvůli Jackiemu (který promluví až úplně nakonec), upřímně řečeno kdyby na tak skvěle pompézní soundtrack naroubovali cokoli, tak by z toho byla epesní podívaná, a to nemyslím nijak hanlivě. Kdyby si tohle pouštěl Darth Vader v Hvězdnejch válkách místo Williamse, tak ho povstalci nikdy neporazej. Speciální bonus patří sestříhání závěrečného kombatu. Doporučuji jako základní výbavu zhlédnout každému chlapci na základní škole, podobné filmy by byly při výchově dětí jistě účinné. A nebo kouzelné šaolinské boty.

Instinkt lovce (1999)

FILM, VE KTERÉM BYSTE CHTĚLI BYDLET// To je život! Skvělá moderní pohádka. Romantika se dá přežít díky high-tech interiérům a skvělým bojovým scénám hongkongského prince na bílém koni (nebo spíš boháče posedlého bílou barvou). Jediné, co se dá přežít už hůř, je "šilhací" scéna a trapný otec na konci. Čtyři hvězdičky, protože si připadám, jako bych otevřela ten nejlepší vánoční dárek. Takhle si žít, takhle dobře vypadat, bejt zavalenej prachama, nakopávat skrčky ze zámoří a házet charisma na všechny strany a balit buchty, a přitom si držet svoje debilní morální zásady, na který dneska věří už jen Chuck Norris a Jackie Chan. Film prostě dostává svému anglickému názvu: GORGEOUS. Takže pokud nemáte náladu slintat nad Jackieho dokonalostí nebo mu bez skrupulí závidět, raději ruce pryč. Již jsem se rozhodla: v tomhle filmu bych chtěla bydlet. Jestli miluju nějakej fikční svět, tak po širokém vesmíru a pustých krajinách s poskrovnu rozesetými buddhistickými kláštery je to právě tenhle! Rozhodně se zas brzo Jackieho podívám navštívit. (Pokud rádi přirovnáváte filmy k jiným filmům, tak je to jako James Bond v důchodu v pohádce o Popelce, dějiště moderní Hong-Kong.) Takže honem do krámu pro bílej oblek, prachy se pohrnou sami (moment: nefunguje takhle reklama? Že by se místo mitsubishi a pepsi coly Jackie upsal továrně na bílé obleky...?)