• Krátkometrážní

Free Radicals (1958)

černo-bílá poezie aneb ať žije DIRECT ANIMATION!

Ilsa: vlčice SS (1975)

Potem zbrocené esesačky s odhalenými ňadry bičující (náležitě hekaje námahou) mučenou ženskou příslušnici nižší rasy, zcela svlečenou a přivázanou na kavalci v "mučírně", po jejíchž stěnách stékají potoky krve? SS doktorka, která rozvíjí své teorie o nadřazenosti na základě velikosti penisu a možnosti ji uspokojit (což je hodně těžké, protože si holka dává na čas) a své frustrace řeší kastrací? Navíc, tato raná feministka touží po větším uplatnění žen v armádě, protože je přesvědčena, že daleko lépe snášejí bolest - což opět demonstruje sérií pokusů. A navíc vězeň (Američan!), který sám sebe přirovnává k sexuální mašině? Co se týče snímání, má tenhle film řadu moc pěkných momentů, tvůrci si vyhráli. A ten zbytek, při kterém si diváci uvyklí na Spielberga rvou vlasy? Panebože vždyť je to Naziplotaion! A dost povedený. Pět hvězdiček nedám jen proto, abych nevypadala jako absolutní úchyl, až si tenhle komentář bude číst můj brácha.

The Quiet Earth (1985)

Vynikající sci-fi snímek s místy až béčkovými nuancemi. Squelly 80s feeling, zajímavý příběh díkybohu novozélandský, takže se nedrží předvídatelné hollywoodské šablony. A to mu, díky bohu, vydrží až do konce. Rozhodně jeden ze skvostů, které ta malá novozélandská kinematografie zplodila. Pro milovníky nejen postkapokalyptických vizí... Rozhodně silně doporučuji pozdější Murphyho snímek FREEJACK, který oplývá analogickými kvalitami a navíc Mickem Jaggerem

Mrtvý sníh (2009)

Překvapivě svěží zombie snímek, který vnáší do sledování krvavé řeže dosti humoru a střev. Hrdinové se chovají sympaticky extra-racionálně (většinou), vždyť jde o pragmatické studenty medicíny, kteří si dokáží v nouzi poslepu zašít svoji vlastní krvácející krční tepnu... To, že na ně útočí banda nacistických zobmie berou dosti s klidem, vždyť už viděli tolik filmů... Ďábelské zlo, Braindead.... A nácci jsou k zulíbání. Jo, tenhle snímek byl fakt zábava, logické gapsy přece nebudeme počítat, alespoň se nejelo podle nudné horrové šablony, ale naopak se sázelo na svěží vítr. Takhle byste se zobmiky nejspíš nakládali taky vy, filmový diváci.

Thunderbolt a Lightfoot (1974)

Nenechte si ujít, pokud si nedokážete představit Eastwooda jako kněze.

Eat (1963)

Warhol docílil toho, že statický pohled na žvýkajícího chlápka v klobouku, který svou radost sdílí s kočkou je jedním slovem.... fascinující. Sice ne tolik, jako týpek užívající si blow job nebo pojídající banán, ale pořád dost na to, aby z toho byl pěkně dráždivý krátký němý černobílý film. Zní vám to nudně? Není.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Tři hvězdičky dávám za atmošku a provedení, jednu strhávám za otřesné evil-ex, jednu hvězdičku přidávám za okouzlující kouzlo kouzelného hlavního hrdiny. Tu čtvrtou hvězdičku dávám kvůli závěrečnému souboji. A nepřepočitatelný závěr!

Šílení (2005)

Švankmajer je pro mě osobně hodně těžko stravitelný autor. Šílené jsem však přežila bez úhony. Relativně.

The Hearts of Age (1934)

První krátkometrážní film Orsona Wellese, na kterém spolupracoval s Williamem Vancem. Negativ bijícího zvonu - kříž, po kterém se šplhá ruka. Odvážné rakurzy kamery, záběry motivicky spojované či kladené do juxtapozice, několikrát opakované, zapojeny jsou i kresby. V první polovině je dosaženo zvláštní rytmizace obrazu (v druhé polovině se tempo zvolňuje na polovinu doby) nejen střihem, ale především snímanou předkamerovou realitou – houpající se koule (srdce zvonu?), bijící zvon, ruka mávající se zvoncem, houpající se stařena, vyklepávající deštník, „černoch“ tahající za provaz, chlapec sestupující po schodech silně kontrastují se statickými záběry kříže. Jakoby snímek tematizoval pokřivenost lidské masky v podobě konvenčního chování, simplifikuje základní lidské akce (mezilidské vztahy – ke staršímu, k ženě, k podřízenému), což ústí do tragické smrti černocha a znepokojivého záběru. Znepokojivý, pokřivenost, to jsou slova, která obsah snímku vystihují nejlépe.

Big Lebowski (1998)

Eňo ňůňo snové/bezvědomé sekvence. Primární dojem z tohoto nezávisláče: dát si bílýho rusáka a zahrát si kuželky