• Krátkometrážní

Vraždy v Yorkshiru: 1983 (2009) (TV film)

Trilogie Red Riding bezesporu náleží k zástupcům "kvalitní televize", nicméně tenhle díl byl zajímavý zejména po formální stránce (a to hodně hodně, sláva Britům a čtvrtému kanálu), na rozdíl od prostředního dílu jsem se tady ale místy dost ztrácela (a to hodně hodně). Nejspíš proto, že jsem vynechala díl první, takže hlavně skoky v časové souslednosti (ve kterých se člověk orientoval díky odlišnému typu brýlí) mi dávaly pořádně zabrat. Takže rada: dívejte se pěkně od začátku.

Sekretářka: Sekret lásky (1999)

Po formální stránce velmi zajímavé a hlavně zábavné (mám na mysli třeba střihové přechody a spoustu dalších krásných věcí, které začínají u mizanscény a končí ve střižně), ta dějová byla celkem nuda. Odchod z kina (LFŠ) ztěžoval divák, který měl problém vstát, s tím se holt u projekce takových filmů musí počítat. Ta sekretářka je celkem zavádějící, hrdinka sice pracuje v nějaké firmě a asi dvakrát ťuká něco do notebooku, děj se ale odehrává úplně někde jinde v jejím volném čase.

San shi liu mi xing quan (1977)

Tak předně: navzdory různým alternativním titulům (Jackie Chan's 36 Crazy Fists, Jackie and the 36 Crazy Fists, Bloodpact, Blood Pact, Jackie Chan's Bloodpact, Mater and the Boxer) Jackie Chan v tomhle filmu nehraje - tolik k obličeji na plakátech. Jackie dělal choreografii akčních scén a má tu malé cameo - je jedním z přihlížejících chlápků při soubojích (modrý úbor, v pozadí, vlasy ve větru, celkem se tu objeví asi na dvě vteřiny - na vteřinu v 47 minutě a na další vteřinu asi za půl hodiny později). V některých verzích se taky údajně objevuje během závěrečných titulků, jak předvádí zamýšlenou choreografii.Já měla verzi s britským dabingem, díky které jsem si tenhle bonus neužila. Na druhou stranu tu měl čínský hrdina skvělý přízvuk a hlásek skoro jako Mick Jagger, takže si nemám nárok stěžovat; nadabované hlasy dodaly snímku naprosto nové rozměry. Jinak jde o klasickou zápletku o chlapci, kterému zabili otce, on se chce pomstít, a tak se učí kung-fu. U opilého mistra a jeho žáka, který má mimiku a gesta jako čínský Luke Skywalker (Mark Hamill), což je další bonus tohohle filmu. Pak všechny sejme a je klid. Vtipné je, že se po poražení zláče vždy objeví další a další, který chce pomstít smrt toho předchozího... Záměrně komediální či vtipné scény se ovšem omezují na skutečně absolutně nevtipné zrychlování (odtud to "Crazy" v názvu) nebo třesoucí se poprsí přes celý záběr, které je ještě tak nejvtipnější. Choreografie scén ale není marná, zejména v pozdějších soubojích. Střih jako vždy u tohoto tipu filmů naprosto mňamózní.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

U sledování filmu mě hodinu a půl udrželo pouze charisma hlavních představitelů, jinak bych to asi nevydržela (přece jen na tu romantiku/sexmantiku moc nejsem a tady pro mě nebyla vyvážena dostatečným množstvím humoru - místo řežby jako za starých (hodně) dobrých (taky hodně) časů Woody vyvolává už jen pobavený úsměv. No ale kdybych si měla vybrat mezi "romantickými komediemi", tak takový film by pak patřil mezi nejmenší zla.

Kantonský kmotr (1989)

Gangsterka ála doják, s lamáckou zvukovou stopou (všimli jste si někdy, jak moc zvuk a hudba ovlivňuje výsledný dojem z filmu?) a cool potyčkou na konci. Chcete-li si vychutnat to nejlepší ze stunt akcí Jackieho filmografie (ke kterým bytka ve výrobně lan bezesporu patří), checkněte raději dokument My Stunts, ve kterém zmiňovaná scéna nechybí.

Ochránce spravedlnosti (1985)

Mezi trojkou a čtyřkou. Na čtyři body to má ale příliš mnoho klišé, místy odfláklé natočení triku, který by mohl při jiném úhlu kamery být daleko působivější (divím se, že to Jackie při své trikové filosofii dopustil), nebo akční scéna působí příliš "pomale". Místy je ale výborný a speciální bonus mají nahé dělnice v drogové továrně ;)

Jizva (1976)

Po vizuální stránce zajímavé, po dějové to tak hezky plyne... až se jeden občas nudí. Rozhodně si nemyslím, že by ten film úplně po všech stránkách tak strašně špatný, jak si myslel Kieślowski (viz Kieślowski on Kieślowski), dvakrát bych se na něj ale asi nepodívala.

Nemocnice (1977)

Fragmenty z nemocničního života v jedné Varšavské nemocnic natočené během řady měsíců, uspořádané do osnovy jednoho dne a ostřící na práci doktorů.Zajímavé, nicméně fragmenty bez hlubší narativní struktury mohou nudit.

Dekalog - Dekalog III (1990) (epizoda)

Film, kvůli kterému budete mít náladu vyhladit ženské pokolení Vánoce nevánoce. Trochu do ústraní mizí zfilmované přikázaní, to, že se nemá smilnit a lhát a snažit se zabít lidi nebo jim přát smrt je tady o dost aktuálnější, než nějaké držení Štědrého Večera.

Stateční strážci (1978)

Vypadalo to jako skvělá klasická kung-fárna, pak se ale najednou něco zlomilo. Začalo to hudbou ze Star Wars, začalo se o dost víc "lítat", zrychlený záběry, kung-fu proti hadům, následoval naprosto nečekaný zvrat... a konec, u kterého jsem se (já trubka navyklá na evropské konvence) musela smát. Roztomilá podívaná, která stojí za to už pro tu hravost. Lepší než ruské pohádky.